Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sırasında Rahim Neden Alınır?

Doğum sırasında rahmin alınması işlemine tıbbi olarak peripartum histerektomi adı verilmektedir. Rahmin cerrahi operasyon ile çıkartılması işlemine histerektomi denir. En çok yapılan kadın ameliyatlarında 2. Sırayı elinde tutmaktadır. Yapılan doğum sırasında rahim vücut dışına alınmaktadır. Doğum sırasında meydana gelen komplikasyonlar sebebi ile anne sağlığı açısından acil olarak rahmin alınması gerekebilir. Ayrıca doğum olduktan sonra rahim kanamasının durmaması yada bir türlü kontrol altına alınamaması, plasentanın yani bebeğin eşinin ayrılmaması, rahimdeki hasarların onarılamayacak boyutlarda olması gibi nedenlerden dolayı rahim alınabilir. Oluşan sorunlar nedeni ile birden bire karar verilmekte olup ön planda hastanın hayatı bulunmaktadır.

Total Abdominal Histerektomi Ne Anlama Gelmektedir?

Yapılacak olan rahim alma işlemi iki biçimde uygulanabilir. İlki olan karın bölgesinden ve ikincisi vajian yol ile yapılmaktadır. Ancak hangi yöntemin yapılacağını belirlemek için hastanın yaşı, rahatsızlığın nedenleri, hastalığın karakteri ve cerrahın düşünceleri bir araya gelerek gerçekleştirilmektedir. Fakat yapılan histerektomi ameliyatlarının yüzde yetmiş beşlik bir kısmı karın bölgesinden girilerek gerçekleşmektedir. Yani az önce bahsettiğimiz total abdominal histerektomi yapılmaktadır. Operasyon ile rahmi konumunda tutan bütün bağlantılarının tespiti yapılır ve ardından bu bağlantılar kesilerek özek teknikler yardımı ile dikilir.

Operasyon esnasında mesanenin ve bağırsaklara dikkat edilerek zarar görmemesini sağlamak gerekmekte. İşte bu nedenle kesinlikle işinde profesyonel, deneyimli cerrahların ellerinde bu ameliyatlar gerçekleşmelidir. Rahim vücut dışına alındıktan sonra vajina kubbesi adı verilen yapı kapatılmaktadır. Bundan sonra sırada batın temizliği vardır daha sonra ise herhangi bir kanama var mı? Diye kontrolü sağlanır ve tamamen cerrahi işlem alanı kapatılarak çıkılır. Diğer yöntem olan vajinal histerektomide vajianal yol kullanılarak rahim dışarıya alınmaktadır.

Doğum Esnasında Rahmin Alınmasına Neden İhtiyaç Duyulur

Doğum esnasında gelişen komplikasyonlar nedeni ile rahim alınması işlemi dünyada 2000 doğumda bir gerçekleştiği görülmüştür. Bu işlemin yapılmasına ihtiyaç duyulan en başta gelen nedenler arasında sezaryen yada normal doğum esnasında meydana gelen aşırı seviyede kanam ve bunun kontrol altına alınamaması olmaktadır. Kanamayı durdurabilmek için bazı özel tıbbi teknikler kullanılır ama yinede kan durmazsa hastanın hayatı tehlikede olduğundan rahim alınır.

Doğum Esnasında Rahmin Alınmasına Etken Edenler

Bebeğin eşi kaynaklı nedenlerden dolayı kanama meydana gelmesi

Doğumun ardından bazı nedenlerden dolayı aşırı derecede kanamanın olması

Rahmin yırtılması ve onarılamaması

Miyom

Aşırı kanamayı tetikleyen ve kanın durmasına engel olan pıhtılaşma bozukluğu

Rahimde oluşan tahribatlar

Rahim sahasında oluşan enfeksiyon

Bebeğin eşinin zamanında önce ayrılması

Rahmim Alındı Menopoza Girer miyim?

Rahim alınması esnasında eş zamanlı olarak yumurtalıklarda alınmamış ise adet görülmese dahi menopoza dair belirtiler olmaz. Bunun açıklaması aslında kadın adet görmez ancak yumurtalıklar hala yerinde ve hala hormon salgılamaktadırlar bu nedenle menopoz olmaz.

Ancak rahim alınması işlemi sırasında yumurtalıklarda alınmış ise bu sefer cerrahi menopoz adında bir durum ile karşılaşılır. Böyle bir durumda hormon tedavisine gidilmesi gerekir bunun nedeniyse menopoz yavaş şekilde oluşmaz aniden ortaya çıkmasıdır.

Rahim Alınması Ameliyatı Ne Gibi Riskler Taşır?

Mesane, üreter ve bağırsak yapılarının tahrip olması

Kanama riski

Kanamanın neden olduğu tekrar bir ameliyat geçirme

Bacak bölgesi ile akciğerlerde bir pıhtılaşma sorunu ile karşılaşmak

Kan dolaşımında veya pelvis bölgesinde enfeksiyon oluşma riski, pelviste kanın toplanması

Rahmin alınması esnasında hastanın vajinasının ön duvarında bir onarım yapışmışsa ameliyattan sonra idrar yapma esnasında zorluk yaşanabilir.

Rahim Ameliyatı Ardından Nelere Dikkat Etmem Gerek?

Ameliyattan çıktıktan sonra hasta 15 gün boyunca istirahat etmeye özen göstermeli bolca dinlenmedir. Kendisini yoran işlerden kaçınmalı ayrıca ani hareketlerde kaçınmalı.

Banyo esnasında tazyikli su yerine dökme su ile yıkanması gerekmektedir.

Beslenmesine dikkat ederek posa yönünden zengin ve bol sıvı alarak beslenmeli gaz yapan midesini rahatsız eden gıdalardan uzak durması da önem taşımaktadır.

Ameliyatın ardında ıkınma yapılmamalıdır

Hastada ateş, vajinada kanam gibi belirtiler görüldüğü andan itibaren hemen doktoruna ulaşması gerekmekte.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM