Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği Normal Mi?

Doğum sonrası adet düzensizliği konusunda bilgiler bulabilirsiniz yazımızda. Doğum gerçekleştikten sonra annelerin 30-40 gün boyunca süren bir kanamaları olmaktadır. Bu kanama giderek etkisini kayıp edecektir. Meydana gelen bu kanamanın ismi loşidir ve adet kanamadı değil doğum kalıntılarının ve rahim içerisinde bulunan kanın atılması için oluşan kanamadır. Adet kanaması bebeklerini düzenli bir biçimde emziren annelerde doğum gerçekleştikten 6 ay sonra başlamaktadır. Fakat bu süreyi kısaltan yada uzatan durumlarda mevcuttur örneğin bebeğini düzenli ve sık emziren kadınlarda adet görmesi doğumdan 1 yıl sonraya kadar uzayabilmektedir. Azda olsa düzenli emzirme yapan annelerde 6 aydan daha erken adet gördükleri olabilmektedir.

Fakat adet görmeye başlayan bir anne emzirmeye devam ettikçe düzensiz bir şekilde olabilir emzirme sona erdiğindeyse bir düzene girer. Doğum olduktan sonra bebeklerini az emziren veya hiç emziremeyen kadınlarda sıklıkla adet kanaması 3 ay içerisinden meydana gelmektedir. Emzirme süresi sona erdikten sonra doğum sonrası adet düzensizliği belli bir düzene girer.

Doğum gerçekleştikten sonra belli bir süre geçer ve adet kanaması başlar dediğimiz gibi emzirme sürüyorsa doğum sonrası adet düzensizliği olacaktır. Endişe etmeyi gerektiren bir durum yoktur emzirme tamamen kesildiğinde bu düzensizlikte ortadan kalkacaktır. Fakat her adet gecikmesini emzirme döneminden bilmemek gereklidir. Gebeliğin ilk belirtilerinden olan adet gecikmesi unutulmamalıdır. Bu nedenle emzirme döneminde bu ayrıntı gözden kaçırılmamalı. Çok azda olsa emzirme dönemi içerisinde düzenli şekilde adet görmeye başlayan kadınlarda bulunmaktadır.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra adetlerin düzensiz olması veya emzirme süresi boyunca adet görmemeleri tamamen hamile olmayacakları anlamını taşımaz. Buda akla ilk olarak korunmayı getirmektedir.

Bir önceki konumuz olan hamilelikten sonra korunma yöntemleri adlı yazımızı da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM