Doğum Sonrası Adet Düzensizliği Normal Mi?

  • 24 Ocak 2017
  • 366 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Adet Düzensizliği Normal Mi?

Doğum sonrası adet düzensizliği konusunda bilgiler bulabilirsiniz yazımızda. Doğum gerçekleştikten sonra annelerin 30-40 gün boyunca süren bir kanamaları olmaktadır. Bu kanama giderek etkisini kayıp edecektir. Meydana gelen bu kanamanın ismi loşidir ve adet kanamadı değil doğum kalıntılarının ve rahim içerisinde bulunan kanın atılması için oluşan kanamadır. Adet kanaması bebeklerini düzenli bir biçimde emziren annelerde doğum gerçekleştikten 6 ay sonra başlamaktadır. Fakat bu süreyi kısaltan yada uzatan durumlarda mevcuttur örneğin bebeğini düzenli ve sık emziren kadınlarda adet görmesi doğumdan 1 yıl sonraya kadar uzayabilmektedir. Azda olsa düzenli emzirme yapan annelerde 6 aydan daha erken adet gördükleri olabilmektedir.

Fakat adet görmeye başlayan bir anne emzirmeye devam ettikçe düzensiz bir şekilde olabilir emzirme sona erdiğindeyse bir düzene girer. Doğum olduktan sonra bebeklerini az emziren veya hiç emziremeyen kadınlarda sıklıkla adet kanaması 3 ay içerisinden meydana gelmektedir. Emzirme süresi sona erdikten sonra doğum sonrası adet düzensizliği belli bir düzene girer.

Doğum gerçekleştikten sonra belli bir süre geçer ve adet kanaması başlar dediğimiz gibi emzirme sürüyorsa doğum sonrası adet düzensizliği olacaktır. Endişe etmeyi gerektiren bir durum yoktur emzirme tamamen kesildiğinde bu düzensizlikte ortadan kalkacaktır. Fakat her adet gecikmesini emzirme döneminden bilmemek gereklidir. Gebeliğin ilk belirtilerinden olan adet gecikmesi unutulmamalıdır. Bu nedenle emzirme döneminde bu ayrıntı gözden kaçırılmamalı. Çok azda olsa emzirme dönemi içerisinde düzenli şekilde adet görmeye başlayan kadınlarda bulunmaktadır.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra adetlerin düzensiz olması veya emzirme süresi boyunca adet görmemeleri tamamen hamile olmayacakları anlamını taşımaz. Buda akla ilk olarak korunmayı getirmektedir.

Bir önceki konumuz olan hamilelikten sonra korunma yöntemleri adlı yazımızı da okumanızı öneririm.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats