Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar?

Doğum gerçekleştikten sonra kadınlar hem beden hem de psikolojik olarak gebelik öncesindeki hallerine geri dönmeleri biraz zaman alacaktır. Ayrıca normal doğum yapan kadın ile sezaryen doğum yapan kadının iyileşme süreçleri birbirinden farklı olmakta olup kadınların tekrardan cinsel yaşamlarına dönmeleri iyileşme süreçlerine bağlıdır. Gebelik boyunca bir çok değişikler meydana gelir doğum sonrası 6-8 hafta arasında kadınlar kendilerine toparlamaktadırlar. Bu dönemde rengi açık kırmızı gittikçe azalmakta olan bir kanama olur bunun nedeni rahim içerisinde ki kan ve doğumdan kalan kalıntılardır. Önemli olan bir diğer konuysa vajen yapısıdır bu bölgede yırtıklar meydana gelmişse pelvis tabanında zayıflık oluşmuş olabilmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra doku toparlanması 6-8 hafta arasında olmaktadır ve bundan sonra cinsel hayat başlayabilir. Fakat sezaryen doğum yapan kadınlarda vajen dokusunda bir tahribat olmadığından lohusalık kanaması 3. Haftadan sonra aktifliğini yitirdiğinde cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Doğum sonrası anne kendine dikkat ederek hem beslenmesine hem de hijyenine dikkat ederek gebeliğin ve doğumun verdiği değişikleri ve yorgunluğu üzerinden atmaya başlar bunu gören kadının yavaş,yavaş kendine güveni de gelmeye başlayacaktır. Kadınlar sıkça sorduğu sorular arasında yer alan doğum sonrası korunmadır emzirmekte olan kadınların adetleri geç olabilir, emzirme süresi boyunca adet olsalar bile düzensiz olacaktır nadiren de olsa emzirme döneminde düzenli adet görülebilir. Fakat adetin geç olması yada adetin düzensiz olması tamamen gebe kalınmayacağı anlamı taşımamaktadır. Doğum gerçekleştikten sonra sıklıkla 6. Haftadan itibaren yumurtlama tekrardan başlamaktadır.

Cinsel ilişkiye başlamak için hem normal doğumda hem de sezaryen doğumda kanamaların tamamen ortadan kalması gerekmektedir. Bu sağlık açısından önemli olup dikkat edilmesi gerekmektedir. rahim içini döşemekte olan döl yatağı adı verilen bölgesini enfeksiyondan koruyan ortamı doğum gerçekleştikten sonra hassas bir hal almaktadır bu nedenle mikrop üremesine daha el verişli olmaktadır. İşte bu sebeple doğum sonrası rahimde daha kolay iltihap oluşması mümkündür. Kadınlar doğumdan sonra enfeksiyon ve iltihaplanma risklerini azaltmak adına kanamaların tamamen sona ermesini beklemeleri gerekmektedir.

Doğum sonrasında kanamalar kesilmiş ve akıntılar son bulmuşsa, ağrılar ortadan kalkmışsa cinsel ilişki yaşamak bir sorun oluşturmaz. Doğumdan sonra anne emzirme döneminde bebeğini emzirmeye başlamışsa 4 ile 6 hafta arasında bir sürede tekrardan yumurtlama özelliği geri gelecek olup yumurtlama olacaktır. Bu sebeple tekrardan gebe kalınmamak adına korunmak gerekmektedir. Kadınların ben emziriyorum gebe kalmam diye düşünmeleri yanlış olacaktır.

Doğumdan sonra bazı çiftelerde cinsel yaşamda sorunlar meydana gelmektedir bunun nedeni gebelik ve doğum çiftlerde derin şekilde izler bırakmasıdır. Anne olan kadın gebelikte olan ruhsal ve psikolojik değişimler bunun yanında doğumun verdiği ve anne olmanın verdiği değişimlere ayak uyduramaması gibi sorunlardan kaynaklanarak eş rolüne adapte olamamasıdır. Erkeğinde baba olma hissine tam olarak alışamaması, kadının anne olma hissine adapte olmaması gibi sorunlar bazı ereksiyon sorunları ve boşalma problemleri gibi sağlık sorunlarını da gündeme getirebilir. Bu dönemde meydana gelen bu sorunlarını kendi çabaları ile gideremeyen çiftler kesinlikle bir uzmandan yardım alarak sorunlarını aşma gayretinde bulunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM