Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sonrası Depresyona Dikkat Edin

Kadınlar doğum sonrasında anne olduklarında hafif derecede kaygı ve hüzün hissederler. Bebek sahibi olmak çoğu kadının hayallerini süslemektedir. Ancak anne olan kadının hayatı stresli ve zor olabilir. Kadınlar anne olduktan sonra hissettikleri kaygı ve üzüntü hissi genelde 10 gün sonra kendiliğinden ortadan kayıp olmaktadır. Genel olarak görülen sorunların dışında daha seyrek olarak oluşan ve ağır bir durum olan doğum sonrası depresyon ve psikozdur. Kadınlar doğum yaptıktan ilk 6 hafta içinde kendini çok belli etmeden sinsi biçimde başlar ve sıklıkla 1-2 ay içerisinde düzelir. Fakat 1-2 yıl süren durumlarda görülmektedir.

Doğum sonrası Depresyonun Nedenleri?

Bu durumun nedenleri baktığımızda iki başlık olarak bahsedebiliriz. İlk biyolojik nedenler yani gebelikte kadınların vücudu bir çok değişime uğrar ve yorulurlar. Bunların üzerine birde doğum eklenince durum biraz daha ağır olmaktadır. Gebelikte artan östrojen hormonu ile progesteron hormonunun doğum sonrası aniden düşmesi annelerin depresyona girmelerinin baş sebebi olarak tahmin edilmektedir.  Doğum sonrasında geç kendini göstermiş depresyona tiroit bozukları neden olabilir. Bunun yanında folat düşüklüğünün doğum sonrası depresyonda rol oynadığı gözlemlenmiştir.

İkinci başlık olarak psikososyal nedenlere bakalım ; doğum yapan kadınlara baktığımızda hatırı sayılır bir hormonal değişime uğrarlar. Fakat psikiatrik bozuklara baktığımızdaysa kadınların %10-15 civarlarında meydana gelmesi kişiler arasında meydana gelen iletişim bozukları, sosyal ortamlar oluşan stres ve sosyal destek ile bağlantılı olduğu belirtilmektedir. Burada kendi hayatlarını başkalarının yönettiğine inanan, dış etkenlere çok önem veren kadınlar doğum sonrası depresyon yönünden diğer kadınlara göre daha yüksek risk altında bulunmaktadırlar.

Kadınların doğum sonrası depresyon yaşamalarının en temel sebepleri?

Kadının geçmişindeki hayatında bir ruhsal sıkıntısı olması, evliliğinde ciddi sorunların olması, yakınlarında psikolojik sorun yada öyküsü olması, planlanmayan bir gebelik (istenmeyen gebelik), annelik için kendini hazır hissetmemesi, doğumla ilgili korku ve kaygılar, ilk gebeliğin yaşanması, sosyal olarak destek olmaması başlıca faktörlerdir.

Doğum gerçekleştikten sonra kadınlar artık bir çift olmaktan çok anne rolüne geçiş yaparlar. Aynı durum erkekler içinde geçerli baba rolüne geçecekleridir. Bebeğe bakmanın getireceği stres ve kaygı durumu ruhsal problemlerin oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Evliliklerinde sorunlar yaşayan ve eşlerinden destek göremeyen kadınlarda doğum sonrasında depresif bir hal almaları çok daha yüksektir. Diğer depresyonlar ile karşılaştırdığımızda doğum sonrası depresyonda intihar düşüncesi çok zayıftır. Akşam saatlerinde kendilerini daha kötü hissederler. Depresyon süresi 1-2 aydır yani daha kısadır. Kadınların kafa karışıklıkları daha çok görülür.

Birde belirtilerine bakalım

Aşırı derece yorgunluk hissi, halsizlik ve bitkinlik

Yüksek seviyede hüzün veya kendini boşlukta hissetme ve hayattan zevk alamama

Kendisini iyi hissettiren etkinlik veya kişilerden uzaklaşma

Bebekleri ile yeteri kadar ilgilenmediklerini, bebeğine zarar vereceğini, bebeğim doydumu, uykusunu alıyor mu gibi endişeler.

Önceye nazaran odaklanma da yaşanan sorunlar

Hafızalarının zayıflaması

Hareketli bir yapıya bürünmeleri, durduğu yerde duramama

Panik atak, endişe, kaygı, çabuk sinirlenme, ağlama krizleri

Huzursuzluk, iştahta azalma, uyku problemleri

Peki bu sorunu en çok kaç yaşında ki kadınlar yaşar

Küçük yaşlarında gebe kalan kadınlarda risk %30 artmaktadır. Yani bluğ çağından hemen sonra. Gebelik öncesinde depresyon öyküsü varsa doğum sonrası depresyon riski %25 oranındadır. Kadının ilk gebeliği değilse geçmiş dönemde ki doğumlarından sonra depresyon sorunu yaşayan ayrıca şuan üzüntü yakınmaları olan kadınlarda major depresyon oluşma riski %25 oranında bulunmaktadır.

Depresyona giren anneler ilk olarak şunu bilmelidirler her şeyin çaresi kendilerinde bulunmaktadır. Kendilerine güvenerek kafalarında bu durumu yeneceklerine inanarak ve kesinlikle profesyonel yardım almaktan çekinmeden doğum sonrasında yaşanan bu durumun üstesinden gelebilirler. Ben olmaz diyerek inkar etmek yerine problemlerini kabul etmelidirler. Çevresindeki insanlardan yardım istemeli özellikle eşi olan hayat arkadaşının desteği çok önemlidir. Anne yaşadıklarını bütün içtenliği ile anlatmalı çekinmemeli. Uyuma fırsatı bulduğunda uyumalı bu genelde bebeği uyuduğunda annenin de bu fırsatı değerlendirip dinlenmesi önemlidir. Bebeğime iyi bakabiliyor muyum, beslenmesi nasıl yeterli oluyor muyum gibi düşüncelerle dört, dörtlük anne olmayı bir kenara bırakarak kendine de zaman ayırmalı bazen yalnız kalarak bazen de sosyal aktiviteler yaparak yada bunları yapmaya fırsatı yada imkanı yoksa bebeğini alarak doğa yürüyüşlerine çıkabilir. Depresyonlara baktığımızda spor, yürüyüş çok etkili bir ilaç olduğunu görmekteyiz. Bunun yanında kendisi ile aynı sorunları yaşayan insanlar ile bir araya gelmekte iyi gelecektir. Annelerimizin yaşadıkları doğum sonrası depresyon annelik duygusunu n tadını çıkarmalarının önüne geçiyor gebelikse.com olarak sağlıklı bir gebelik ve doğum sonrası geçirmeniz dileği ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM