Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sonrası Diyet İle Kilo Verme

Gebelik dönemi boyunca 8-12kg arasında kadınlar kilo alır fakat bu değerlere çok bağlı kalmak doğru değildir. Anne adayının kilosu ve gebeliğinde meydana gelen sorunlar varsa bu değerler yerini başka değerlere bırakabilir.  Şüphesiz ki bütün kadınlar gebelikleri boyunca aldıkları kilolardan biran önce kurtulmak ister. Eski görünümlerini kazanmak isterler. Tabi ki her şeyin bir bedeli vardır eski fit dönemlerine dönmek için en önemli unsur spor yapmaktır. Ancak gelişi güzel ve bilinçsizce yapılmaması gereklidir.

Doğum sonrası kilo verme zamanının uzunluğu gebelik boyunca alınan kilolara bağlıdır. Hızlı kilo vermek sağlıklı bir seçenek olmayacaktır. Bunun yerine 9 ayda alınan kiloları zamana yayarak vermek çok daha sağlıklı ve kalıcı olacaktır. kadınların gebelik dönemlerinde normal alınması gereken kilo aralığı neydi desem 8-12kg arası dediğinizi duyar gibiyim ama her kadında bu aynı değildir. Alınmış olan bu kiloların sağlıklı olarak verilmesi için ilk 6 ay ile 1 yıl süresince düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gereklidir. Ayrıca bebeğinizi emzirmenizde size kilo vermede yardımcı olacaktır. Normal görülen gebelikten sonra ayda 2kg verilmesidir. Annenin aldığı toplam kilolara göre süreler değişmektedir.

Az önce demiştim ya her kadın normal değerler arasında kilo almayabilir. Sizde 18-30 kilo değerleri arasında normalin üstü olarak kabul edilen bir kilo almışsanız bu kilonun fazlalığına göre gebelik öncesindeki halinize dönmeniz daha uzun zamanlar alması normaldir. Doğum gerçekleştikten hemen sonra kesinlikle spora başlamamalı normal doğum iyileşme süresi en az 1 ay, sezaryen doğum yapılmışsa en az 3 ay sonra egzersiz ve spora başlanmalıdır.

Doğum sonrasında kilo vermek için neler yapılmalı

İlk olarak kendiniz çok yormadan kısa süren yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Böylelikle vücutta oluşan ödemi atmış olursunuz.

Yapılan egzersiz seviyesini ilk başlarda düşük tutmalısınız. Örneğin ilk gün 10 dakika ile başlamışsanız bu süreyi düzenli olacak şekilde arttırmalı ve bir ayın sonunda 30 dakikaya yükseltebilirsiniz. Daha sonra her gün düzenli olarak yarım saat tempolu yürüyüş yapmak iyi bir egzersiz olacaktır.

Otobüsten bir durak önce inmek veya asansör kullanmamak artı kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Evde otururken aklınıza geldikçe ara, ara kalkıp evin içinde küçük yürüyüşler yapabilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli

Doğum sonrası kilo vermek için yapılan egzersizler yemek yenildiğinden sonra 1-2 saatlik süreden sonra yapılmalıdır. Tam bir tok karınla egzersiz yapmayınız. Bebeğinizi emzirmeden kısa süre önce egzersiz yapmayınız. Egzersiz yaparken ani hareketlerden kaçınınız. Emziren annelerin metabolizmalarında yoğun olarak bir artış olur buda kilo vermede yardımcı bir etkendir fakat ben bebeğimi emziriyorum sütüm daha çok olsun diye aşırı gıda tüketimi yapmak yanlış olacaktır. Kilo vermek yerine daha fazla kilo alımına neden olabilir. Bunun yerine dengeli ve düzenli beslenmek doğum sonrası diyet ve kilo vermek açısından önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM