Doğum Sonrası Diyet İle Kilo Verme

  • 05 Ocak 2017
  • 225 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Diyet İle Kilo Verme

Gebelik dönemi boyunca 8-12kg arasında kadınlar kilo alır fakat bu değerlere çok bağlı kalmak doğru değildir. Anne adayının kilosu ve gebeliğinde meydana gelen sorunlar varsa bu değerler yerini başka değerlere bırakabilir.  Şüphesiz ki bütün kadınlar gebelikleri boyunca aldıkları kilolardan biran önce kurtulmak ister. Eski görünümlerini kazanmak isterler. Tabi ki her şeyin bir bedeli vardır eski fit dönemlerine dönmek için en önemli unsur spor yapmaktır. Ancak gelişi güzel ve bilinçsizce yapılmaması gereklidir.

Doğum sonrası kilo verme zamanının uzunluğu gebelik boyunca alınan kilolara bağlıdır. Hızlı kilo vermek sağlıklı bir seçenek olmayacaktır. Bunun yerine 9 ayda alınan kiloları zamana yayarak vermek çok daha sağlıklı ve kalıcı olacaktır. kadınların gebelik dönemlerinde normal alınması gereken kilo aralığı neydi desem 8-12kg arası dediğinizi duyar gibiyim ama her kadında bu aynı değildir. Alınmış olan bu kiloların sağlıklı olarak verilmesi için ilk 6 ay ile 1 yıl süresince düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gereklidir. Ayrıca bebeğinizi emzirmenizde size kilo vermede yardımcı olacaktır. Normal görülen gebelikten sonra ayda 2kg verilmesidir. Annenin aldığı toplam kilolara göre süreler değişmektedir.

Az önce demiştim ya her kadın normal değerler arasında kilo almayabilir. Sizde 18-30 kilo değerleri arasında normalin üstü olarak kabul edilen bir kilo almışsanız bu kilonun fazlalığına göre gebelik öncesindeki halinize dönmeniz daha uzun zamanlar alması normaldir. Doğum gerçekleştikten hemen sonra kesinlikle spora başlamamalı normal doğum iyileşme süresi en az 1 ay, sezaryen doğum yapılmışsa en az 3 ay sonra egzersiz ve spora başlanmalıdır.

Doğum sonrasında kilo vermek için neler yapılmalı

İlk olarak kendiniz çok yormadan kısa süren yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Böylelikle vücutta oluşan ödemi atmış olursunuz.

Yapılan egzersiz seviyesini ilk başlarda düşük tutmalısınız. Örneğin ilk gün 10 dakika ile başlamışsanız bu süreyi düzenli olacak şekilde arttırmalı ve bir ayın sonunda 30 dakikaya yükseltebilirsiniz. Daha sonra her gün düzenli olarak yarım saat tempolu yürüyüş yapmak iyi bir egzersiz olacaktır.

Otobüsten bir durak önce inmek veya asansör kullanmamak artı kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Evde otururken aklınıza geldikçe ara, ara kalkıp evin içinde küçük yürüyüşler yapabilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli

Doğum sonrası kilo vermek için yapılan egzersizler yemek yenildiğinden sonra 1-2 saatlik süreden sonra yapılmalıdır. Tam bir tok karınla egzersiz yapmayınız. Bebeğinizi emzirmeden kısa süre önce egzersiz yapmayınız. Egzersiz yaparken ani hareketlerden kaçınınız. Emziren annelerin metabolizmalarında yoğun olarak bir artış olur buda kilo vermede yardımcı bir etkendir fakat ben bebeğimi emziriyorum sütüm daha çok olsun diye aşırı gıda tüketimi yapmak yanlış olacaktır. Kilo vermek yerine daha fazla kilo alımına neden olabilir. Bunun yerine dengeli ve düzenli beslenmek doğum sonrası diyet ve kilo vermek açısından önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats