Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sonrası Egzersiz ve Spor Yapmak

Gebelik normal seyrinde gitmiş ve doğumunu normal yapmış anne adayları doğumdan kısa zaman sonra kendilerini iyi hissetmelerine bağlı bu yaklaşık iki ayı bulabilir egzersiz yapmaya başlayabilirler. Sezaryen doğum yapan yada doğumu sorunlu geçen anneler egzersiz yapabilmek için öncelikle doktorlarından onay almaları gerekmektedir. Başlangıç için öncelikle hafif egzersizlerden başlamak en iyisidir. Örneğin yüzme biliyorsanız yüzün,bisiklete binmek yada yürüyüş yapmak gibi çok fazla yorucu olmayan egzersiz türlerinden başlayabilirsiniz. İlk başlarda süreleri  kısa tutun ve egzersizlerin yoğunluğunu da minimum seviyede daha sonra kendinizi iyi hissedip toparladıkça bunları artırabilirsiniz. Şayet dışarı çıkmıyorsanız evde egzersiz yapmak tercihiniz ise yoga seçimi gayet uygun olacaktır.

Bebeğinizi yanınıza alıp fitness egzersizlerini yapabilirsiniz ancak öncesinde ve sonrasında bolca su içmeniz faydalı olacaktır. Egzersiz esnasında kanamanız,nefes darlığı,baş dönmesi gibi şikayetleriniz olursa hemen egzersiz yapmayı bırakınız. Bu yakınmalar egzersiz yapmanın ağır geldiğinin işareti olabilir. Özellikle spor ve egzersiz yapmak depresyona karşı iyi bir ilaçtır. Egzersiz sırasında endorfin hormonu salgılandığından doğum sonrası depresyona karşıda önlem almış olacaksınız. Gebe kalmadan önceki idrar kesesindeki ve etrafındaki kasların yine aynı olabilmesi için leğen kemiği tabanı egzersizleri yapılması son derece faydalı olacaktır. 9 aylık bir gebelik sürecinden ve doğumdan çıktığınızda kendinizi toparlamanız biraz zaman alabilir  ve bunun üzerine bebeğinizin sorumluluğu,uykusuzluk gibi faktörlerde işin işine girince egzersiz yapmayı istemeyebilirsiniz buna gücünüzün olmadığını hissedebilirsiniz. Bunun için neler yapılmalı birlikte bakalım.

Günün belli saatlerinde yani gün içinde kısa süreli egzersizler yapın. Daha önce doğum yapmış yakın çevrenizdeki insanlardan tavsiyeler alabilirsiniz sonuçta bu süreçleri onlarda yaşadı kesinlikle verecek birkaç tavsiyeleri vardır. Gebelik dönemi kaslarınızın gevşemesine ve güçsüz duruma düşmesine neden olmuş olabilir pelvik egzersizleri ile tekrar eski hallerine dönmeleri içi yardımcı olabilirsiniz. Siz normal bir annesiniz etrafınızda profesyonel şekilde spor hocalarınız yok görürsünüz televizyonlarda ünlü anneler kısa zamanda eski haline kavuştu siz kesinlikle onlara bakmayınız dediğim gibi onların etrafında profesyonel bir ekip var. Ve hızlı verilen kilolarda daha çabuk geri alınır ayrıca daha fazla ihtimaliniz bulunmaktadır.

Gebelik döneminde alınan kilolar verilirken acele etmemeli ve sağlıklı biçimde vermelisiniz bir uzman desteği almak isterseniz daha yararlı olacaktır. En sağlam yol nedir biliyor musunuz sağlıklı ve dengeli beslenerek yapılan egzersizler ile kilo vermektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM