Doğum Sonrası Egzersiz Ve Spor Yapmak

  • 06 Ocak 2017
  • 221 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Egzersiz Ve Spor Yapmak

Gebelik dönemi normal seyrinde gitmiş ve doğumunu normal yapmış anne adayları doğumdan kısa zaman sonra kendilerini iyi hissetmelerine bağlı bu yaklaşık iki ayı bulabilir egzersiz yapmaya başlayabilirler. Sezaryen doğum yapan yada doğumu sorunlu geçen anneler egzersiz yapabilmek için öncelikle doktorlarından onay almaları gerekmektedir. Başlangıç için öncelikle hafif egzersizlerden başlamak en iyisidir. Örneğin yüzme biliyorsanız yüzün,bisiklete binmek yada yürüyüş yapmak gibi çok fazla yorucu olmayan egzersiz türlerinden başlayabilirsiniz. İlk başlarda süreleri  kısa tutun ve egzersizlerin yoğunluğunu da minimum seviyede daha sonra kendinizi iyi hissedip toparladıkça bunları artırabilirsiniz. Şayet dışarı çıkmıyorsanız evde egzersiz yapmak tercihiniz ise yoga seçimi gayet uygun olacaktır.

Bebeğinizi yanınıza alıp fitness egzersizlerini yapabilirsiniz ancak öncesinde ve sonrasında bolca su içmeniz faydalı olacaktır. Egzersiz esnasında kanamanız,nefes darlığı,baş dönmesi gibi şikayetleriniz olursa hemen egzersiz yapmayı bırakınız. Bu yakınmalar egzersiz yapmanın ağır geldiğinin işareti olabilir. Özellikle spor ve egzersiz yapmak depresyona karşı iyi bir ilaçtır. Egzersiz sırasında endorfin hormonu salgılandığından doğum sonrası depresyona karşıda önlem almış olacaksınız. Gebe kalmadan önceki idrar kesesindeki ve etrafındaki kasların yine aynı olabilmesi için leğen kemiği tabanı egzersizleri yapılması son derece faydalı olacaktır. 9 aylık bir gebelik sürecinden ve doğumdan çıktığınızda kendinizi toparlamanız biraz zaman alabilir  ve bunun üzerine bebeğinizin sorumluluğu,uykusuzluk gibi faktörlerde işin işine girince egzersiz yapmayı istemeyebilirsiniz buna gücünüzün olmadığını hissedebilirsiniz. Bunun için neler yapılmalı birlikte bakalım.

Günün belli saatlerinde yani gün içinde kısa süreli egzersizler yapın. Daha önce doğum yapmış yakın çevrenizdeki insanlardan tavsiyeler alabilirsiniz sonuçta bu süreçleri onlarda yaşadı kesinlikle verecek birkaç tavsiyeleri vardır. Gebelik dönemi kaslarınızın gevşemesine ve güçsüz duruma düşmesine neden olmuş olabilir pelvik egzersizleri ile tekrar eski hallerine dönmeleri içi yardımcı olabilirsiniz. Siz normal bir annesiniz etrafınızda profesyonel şekilde spor hocalarınız yok görürsünüz televizyonlarda ünlü anneler kısa zamanda eski haline kavuştu siz kesinlikle onlara bakmayınız dediğim gibi onların etrafında profesyonel bir ekip var. Ve hızlı verilen kilolarda daha çabuk geri alınır ayrıca daha fazla ihtimaliniz bulunmaktadır.

Gebelik döneminde alınan kilolar verilirken acele etmemeli ve sağlıklı biçimde vermelisiniz bir uzman desteği almak isterseniz daha yararlı olacaktır. En sağlam yol nedir biliyor musunuz sağlıklı ve dengeli beslenerek yapılan egzersizler ile kilo vermektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats