Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sonrası Kanama Nedenleri

Doğumun gerçekleşmesinden sonra tekrar gebelik öncesindeki adet düzenine geri dönmek biraz zaman alacaktır. Gebelik döneminde hormon değişimlerine maruz kalan vücut kendini yeniden toparlaması gerekir. Rahim kendini toparlayacak ve hormon dengelerinin düzelmesi esnasında gerçekleşen kanamalarda bir düzensizlik olacaktır. Bu durum anneleri korkutmasın geçici bir süredir.

DOĞUM SONRASI KANAMALAR ( Doğumdan kısa zaman sonra) ADET KANAMASI DİYEMEYİZ

Gebelik dönemi boyunca bebek için hacmi artan rahim artık kendini toparlayarak eski boyutlarına geri dönme aşamasındadır. Rahim kasılmaları ile bu durum gerçekleşeceğinden doğum sonrasında karın ve kasık ağrıları çokça yaşanan sorunlar arasındadır. Bebek için çok önemli olan geçici olarak oluşan plasenta (bebeğin eşi) ayrılmış ve yerinde açık kalan damarlar kalmıştır bunlarda rahim kasılmaları sayesinde kapanarak iyileşmeye başlarlar.  Doğum sonrasında bazı kalıntılar kalması normaldir ve vücut 6 haftalık dönem içinde bunları kanama yolu ile atacaktır. Yani bu süreçte biraz kanama olması gayet normal bir durumdur.

Doğum sonrası kanamaların süresi 3 gün ve regli kanamasından bira daha yoğun biçimde kırmızı ilerleyen günlerinde koyu kırmızı, sarı ve kahverengi şeklinde gözlemlenmektedir. Bu kanama lohusalık döneminin bitimine doğru akıntı biçimine gelecektir. Meydana gelen bu kanamanın adı loşi olup adet kanaması ile bir ilişkisi yoktur.

Doğum Sonrası Kanamaların Nedenleri Neler?

En başta gelen nedenler arasında rahmin kasılması olmaktadır.

Bebeğin eşinden kalıntılar kalması veya yapışması nedeni ile kanama olması.

Genital kısmın alt tarafında oluşan travmalar nedeni ile oluşan kanamalar. Örneğin, vakumla doğum, epiyoztomi gibi.

Daha önceden rahim ameliyatı olunmuşsa normal doğum sonrasında kanamalar beklenebilir ve bunun sonucu ciddi durumlar doğurabilir.

Pıhttılaşma ile ilgili sorunların yol açtığı kanamalarda bulunmaktadır.

Doğum sonrası kanamalara baktığımızda ilk aşama hastayı hayati açıdan stabilize edip kanamayı kontrol altına almaktır. İlk olarak hastaya serum takılır. Ayrıca aşırı derece kan kaybı söz konusuysa kan takviyesinde bulunulur. Oluşan kanamanın ana nedeni bulunarak tedavi yapılır. Burada En temelde yatan konu rahmin zarar görmemesi ve korunması olacaktır. Fakat hastanın hayati tehlikesi varsa ve bu kanamanın ana nedeni rahimse, kanama durdurulamıyorsa en son çare operasyon ile rahmin alınması olacaktır.

Bir önceki konumuzda gebelikte kanama nedenleri nelerdir? Sorusuna ayrıntılı olarak cevaplar verdim, okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM