Doğum Sonrası Kanama Nedenleri

  • 06 Ocak 2017
  • 225 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Kanama Nedenleri

Doğumun gerçekleşmesinden sonra tekrar gebelik öncesindeki adet düzenine geri dönmek biraz zaman alacaktır. Gebelik döneminde hormon değişimlerine maruz kalan vücut kendini yeniden toparlaması gerekir. Rahim kendini toparlayacak ve hormon dengelerinin düzelmesi esnasında gerçekleşen kanamalarda bir düzensizlik olacaktır. Bu durum anneleri korkutmasın geçici bir süredir.

DOĞUM SONRASI KANAMALAR ( Doğumdan kısa zaman sonra) ADET KANAMASI DİYEMEYİZ

Gebelik dönemi boyunca bebek için hacmi artan rahim artık kendini toparlayarak eski boyutlarına geri dönme aşamasındadır. Rahim kasılmaları ile bu durum gerçekleşeceğinden doğum sonrasında karın ve kasık ağrıları çokça yaşanan sorunlar arasındadır. Bebek için çok önemli olan geçici olarak oluşan plasenta (bebeğin eşi) ayrılmış ve yerinde açık kalan damarlar kalmıştır bunlarda rahim kasılmaları sayesinde kapanarak iyileşmeye başlarlar.  Doğum sonrasında bazı kalıntılar kalması normaldir ve vücut 6 haftalık dönem içinde bunları kanama yolu ile atacaktır. Yani bu süreçte biraz kanama olması gayet normal bir durumdur.

Doğum sonrası kanamaların süresi 3 gün ve regli kanamasından bira daha yoğun biçimde kırmızı ilerleyen günlerinde koyu kırmızı, sarı ve kahverengi şeklinde gözlemlenmektedir. Bu kanama lohusalık döneminin bitimine doğru akıntı biçimine gelecektir. Meydana gelen bu kanamanın adı loşi olup adet kanaması ile bir ilişkisi yoktur.

Doğum Sonrası Kanamaların Nedenleri Neler?

En başta gelen nedenler arasında rahmin kasılması olmaktadır.

Bebeğin eşinden kalıntılar kalması veya yapışması nedeni ile kanama olması.

Genital kısmın alt tarafında oluşan travmalar nedeni ile oluşan kanamalar. Örneğin, vakumla doğum, epiyoztomi gibi.

Daha önceden rahim ameliyatı olunmuşsa normal doğum sonrasında kanamalar beklenebilir ve bunun sonucu ciddi durumlar doğurabilir.

Pıhttılaşma ile ilgili sorunların yol açtığı kanamalarda bulunmaktadır.

Doğum sonrası kanamalara baktığımızda ilk aşama hastayı hayati açıdan stabilize edip kanamayı kontrol altına almaktır. İlk olarak hastaya serum takılır. Ayrıca aşırı derece kan kaybı söz konusuysa kan takviyesinde bulunulur. Oluşan kanamanın ana nedeni bulunarak tedavi yapılır. Burada En temelde yatan konu rahmin zarar görmemesi ve korunması olacaktır. Fakat hastanın hayati tehlikesi varsa ve bu kanamanın ana nedeni rahimse, kanama durdurulamıyorsa en son çare operasyon ile rahmin alınması olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats