Doğum Sonrası Kilo Verme Önerileri

  • 05 Ocak 2017
  • 238 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Kilo Verme Önerileri

Gebelik süresi boyunca kadınlar az yada çok kilo almaktadır. Fakat alınan kilolar kadının gebelik öncesindeki kilosuna ve vücut yapısına bağlı olarak düzenli ve bir o kadarda orantılı alınması gerekmekte. Gebe kalan kadınlar gebelikleri süresi boyunca dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmeli. Gebeliklerini takip eden doktor kontrolü altında bir beslenme tablosu çıkarılmalıdır.

Gebelik süresince normalden aşırı kilo alımı yaşayan bir kadın gebelik bittikten sonra bu kilolarını verebilmesi için hem daha çok uğraşacak hem de bu süre uzayacaktır. Gebelikte normal kabul edilen kilo aralıkları 9-12kg arasında almaktır. Ancak bütün kadınlarda bu geçerli değildir anne zayıf bir vücut yapısına sahipse daha fazla kilo alabilir. Doğumdan sonraki ilk haftada anne 5 kilo civarı verecektir. Bu kilo bebek ve suyunun verdiği kilodur. Gebelikten sonra rahat kilo vermek isteyen kadınlar öncelikle gebelik dönemlerinde normalin dışında , aşırıya kaçan kilo alımlarından sakınmaları gerekmektedir. gebelik döneminde beslenmeye dikkat edilir ve aşırı kilo alımlarına karşı önlemler alınırsa gebelik sonrasında alınan kiloları vermek çok daha kolay olacaktır. Gebelikte doktorun uygun gördüğü egzersizler yaparak hem aşırı kilo alımına bir önlem alınmış hem de doğum sonrası daha konforlu bir kilo vermeyi sağlayacaktır.

Doğum sonrası annenin bebeğini emzirmesi kilo vermesini daha da kolay kılacaktır. Sık ve düzenli biçimde emziren anne günlük bebeğine 50 cc süt ile beslemektedir ve bunun sonucunda yaklaşık 500 kilo kalori enerjiyi yakacaktır. Fakat anneler şuna dikkat etmelidir ben bebeğimi emziriyorum sütüm daha fazla olsun diye aşırı beslenmeye gidilmemeli daha çok uygun ve yeterli miktarda beslenilmelidir. Ayrıca aşırı düzeyde beslenmenin bir noktadan sonra süt üretiminde etkisi olmadığı bilinmektedir. Aynı olarak fazla sıvı tüketiminin de etkisi yoktur. Bu nedenle aşırı beslenme sadece annenin aşırı derecede kilo almasına neden olacaktır.

Gebelik süresince kilo alımı normaldir fakat dengeli ve sınırların içerisinde alınması gereklidir. Her kadın gebeliği boyunca mutlaka kilo alır. Ancak bu kilolar verilirken yavaş bir biçimde bir düzene yayılarak 6 ile 8 ay içerisinde sağlıklı bir şekilde eski kiloya gelinebilir.

Anneler doğum sonrasında hamur işi gibi yiyecekleri azaltabildikleri kadar azaltmalıdırlar. Kuruyemiş gibi gıdaları mümkün olduğunca az yemelidirler. Uzun süreler boyunca aç kalmaktan kaçınmalı ve birden aşırı yemekten uzak durmalıdırlar sık ve az yeme alışkanlığı edinilmelidir. Hazır yiyeceklerden ve yağlı gıdalardan uzak durulması faydalı olacaktır. sık olarak sebzeye ağırlık verilmeli, aşırı seviyede meyve değil yeteri kadar meyve tüketilmeli ve bol su alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats