Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğum Sonrası Yüksek Ateş Ve Enfeksiyona Dikkat

Doğumun gerçekleşmesinin ardından 24 saat geçtikten sonra ateş en az iki defa ölçülür ve vücut sıcaklığı 38 dereden yüksek bir değere sahipse postpatrum ateş adı verilir.

Ateşin Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Bunun sebepleri arasında meme iltihabı, rahim içinde oluşan enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonları gibi nedenlerden dolayı doğum sonrası ateş oluşabilmektedir. Tedavi edilen ateş hala düşmüyorsa bebeğin eşinden bir parça kalmış olduğu, yara enfeksiyonu, pelvik abse ve damar iltihabı gibi rahatsızlıkları akıllara getirmektedir. Ayrıca ateşe neden olan normal ve sezaryen doğum esnasında yapılan dikişlerde rol oynamaktadır. Ateş tedaviye rağmen düşmüyorsa bu durumu doktorunuza bildirmeli ve gereken önlemler alınmalıdır.

Bebeğini normal doğum ile dünyaya getirmiş bir anne doğumdan 24 saat geçtikten sonra banyo yapabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dikiş yerlerini su ile temas etmesinden kaçınmaktır. Şayet su ile temas halinde dikişler zarar görebilir ve haliyle iyileşme daha uzun sürer. Dikiş yerleri temiz tutulmalı ve sadece su kullanılarak temizlenmelidir. Diğer sabun ve kimyasal madde içeren temizleyiciler kullanılmamalıdır. Bunlar cildi tahriş edecektir. Herkesin bildiği üzere sabunun cildi kurutma gibi bir özelliği olduğundan dikiş yerlerini kurutabilir. Bunun yerine ph değerleri yüksek olan ürünlerin tercih edilmesi doğru bir karar olacaktır.

Doğum Sonrası Enfeksiyon Nedenleri

Enfeksiyonun belirtileri kişiler arasında farklılıklar gösteriri. Fakat belirtilerinin en temelinde yatan ateş gelmekte olup ateş yüksek değerlerde saptanırsa bir enfeksiyon belirtisini akıllara getirmektedir. Bu durumda hemen bir sağlık kuruluşuna baş vurulması en doğru davranıştır. Doğumdan sonra karşılaşılan enfeksiyon sebepleri arasında endometrit gelmektedir peki nedir bu.

Endometrit

Doğum yapan annelere baktığımızda doğum sonrasında oldukça sık karşılaşıla bir sorundur. Ve postpartum ateşinin nedenleri arsında yer almaktadır. Bakteriyel enfeksiyon olarak kabul görmekte ve rahim içindeki tabakanın iltihabıdır. Belirtileri arasında en göze çarpan karnın alt kısmında ağrı olmasıdır. Daha sonrasında kokusu kötü olan akıntı kendini gösterir. Anneler bu şekilde belirtileri kendilerinde görürseler vakit kayıp etmeden doktorlarına ulaşmaları sağlıkları açısından önemlidir.

Doğum Sonrası Enfeksiyonların Nedenleri?

Suyun olması gerekenden erken gelmesi

Doğumun sezaryen olarak gerçekleşmesi

Diyabet (şeker hastalığı) olması

Düzensiz beslenme ve yeteri kadar beslenememe

Obezite

Çoğul gebelikler

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM