Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır

Doğumun başladığını nasıl anlarız sorusunun cevaplarını alabilmek için öncelikle bazı durumlara dikkat etmemiz gerekmektedir. peki bunlar nedir hamile bayanın vücut ağırlığında bir artış hissetmesi,yürürken zorluk çekmesi,vajinada akıntı görülmesi,bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvısının yani suyun gelmesi ve düzenli biçimde kasılmalar başlamışsa doğum da başlamıştır vakit kaybı olmadan hastanenin yolunu tutmak gerekir. Bazı anne adaylarında az seviyede su gelir bu idrar kaçırma gibi olabilir ancak fark edilir edilmez hemen hastaneye gidilmesi gerekir. Doğum yaklaştıkça gebeliğin son haftalarında anne adayları karnında sertleşme hissedebilirler ayrıca ağrıda olabilir bu duruma yalancı doğum sancıları adı verilmektedir. Ama adı üstünde yalancı olduklarından doğumun başlangıcı olarak kabul görmezler yanlış alarmdırlar.

Gerçekten doğumun başladığını anlayabilmek için sancıların sık ve düzenli olmaktadırlar aynı zamanda şiddetli olurlar. Sancıların aralıkları 10 ile 20 dak arasında yada daha sık oluyorsa işte bu gerçekten doğumun sancılarıdır. Anne adayı bu esnada karnını eli ile kontrol ettiğinde sertleşmiş olduğunu fark edecektir. Bunun yanında gerçek doğum sancılarına hem bel hem de sırt ağrıları eşlik edebilir. Fakat dikkat ederseniz 2-3 saat ara ile meydana gelen sancılar doğum habercisi değildir. Doğumun habercisi olan sancılar başladığında bazen lekelenmeler olabilir ve bun az seviyede kanama eşlik eder bütün bunların gösterdiği bir konu vardır rahim ağzı açılmış ve nişan gelmesi başlamıştır. Kanama ister az olsun ister çok olsun bir önemi yoktur hemen hastaneye gitmek gerekir

Amniyon sıvısının gelmesi yani suyun gelmesi doğumun başladığının belirtileri arasında yer alır. Kanama,lekelenme yada ağrı,sancı görülmese dahi suyun geldiği fark edilir edilmez hemen hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Bazı anne adayları akıntı ile suyun gelmesini karıştırabilirler peki nasıl ayırt edeceğiz akıntı yapışkan koyu renkte ve az seviyede gelir fakat suyun gelmesi hemen,hemen suyun kıvamında olan çok miktarda gelen sıvıdır. Anne adayları akıntı ile su gelmesini yinede karıştırırlarsa doktorlarına başvurarak içlerini rahatlatabilirler.

Nişan Gelmesi Nedir?

Gebelik dönemi boyunca kapalı şekilde olan rahim ağzında bulunan bebeği aynı zamanda rahmi enfeksiyonlardan korumakla görevli olan pelte gibi sümüksü bir kıvamı olan tıkaç varır ve bu tıkaca nişan denir. Doğumun başlaması ile birlikte kasılmalardan dolayı rahim genişler ve bu tıkaç düşer. Anne adayları bazen bu durumu akıntım var sanabilirler. Kıvamı pelte gibi sümüksü yapıdadır bazen de az miktarda kan ile karışabilir ve bu durumda rengi pembemsiye dönebilir. Daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM