Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Emzirme Döneminde Sigaranın Zararları

Türkiye de sigara kullanım oranlarına baktığımızda oldukça yüksek rakamlar ile karşı karşıya kalmaktayız. Hatta sigara bağımlıları ciddi şekilde sağlık sorunları yaşadıkları halde sigarayı bırakmak konusunda diretmektedirler. Gebelik öncesinde sigara içen bir kadın gebe kaldığında bırakmak zorunda olduğu gibi bebeği dünyaya geldiğinde de bu alışkanlığına geri dönmemesi gerekir. Çünkü kendisini geçtim bebeği için bu alışkanlığından vazgeçmesi gerekmekte. Sigaranın zararlarını saymaya kalksak uzun bir yazı olur gebelik ve emzirme döneminde sigaranın neden olduğu zararlar daha da önem kazanmaktadır.

Sigaranın içinde nikotin bulunmakta bu madde bebeğe geçtiğinde gaz sancılarını arttırmaktadır. Bebeklerde meydana gelen gaz sancıları bebeği başta olmak üzere annesine de çok zor zamanlar yaşatmakta. Ağrı sebebi ile bebek sürekli olarak huzursuz,uykusuz ve ağlamaklı olur bu duruma annesi de çok üzülür ve uykusuzlukta eklenince gerçekten zor zamanlar geçirilir.

Emzirme Döneminde Sigara Süt Miktarını Etkiler mi?

Yapılan incelemeler ve araştırmalar şunu söylemektedir emzirme döneminde içilen sigara süt miktarında azalmaya neden olmaktadır. Bunun yanında aslında en önemlisi olan bebeğin hayatı boyunca bir daha böyle besleyici bir gıda bulamayacak olması yani anne sütünü sadece bebeklik çağında alma imkanı olmasından içilen sigara anne sütünün kalitesini azaltmaktadır. Bu nedenle bebeğinizin en üst kalitede anne sütü alması için lütfen sigara içmeyiniz.

Emzirme Döneminde Sigara Bebeğe Geçer mi?

Yapılan araştırma sonucu sigara tüketen bir annenin sütü alınmış ve incelenmiştir. Çıkan sonuçta ise sigaranın içindeki nikotin oranı anne sütünde azımsanmayacak kadar bulunmuştur. Bunun yanında sadece sigara içmekle kalsa iyi sigara içilen ortamlarda bile durmak anne sütüne nikotin geçmesine neden olacaktır.

Bazı anneler sigarayı bir türlü bırakamıyorum ama bebeğime de geçirmek istemiyorum bu nedenle emzirmeyi bırakmalı mıyım diye sorular sormakta. Az öncede dedim bebeğin hayatı boyunca alabileceği en mükemmel besin anne sütüdür bu yüzden mümkün oldukça emzirme kesilmemelidir. Sigarayı bırakmak için sağlık kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Ama yinede içmeye devam ederim diyorsanız mümkün olduğunca azaltın ve sigara içtikten 2 saat sonra bebeğinizi emzirin. Böylelikle azda olsa fayda sağlanabilir.

Bebeği Sigaranın Zararlarından Korumak

En iyi ve en sağlıklı yol sigarayı bırakmanız olacaktır. Bunu birinci olarak bebeğiniz için sonra da kendiniz için yapmalısınız. Bırakma konusunda zorlanıp içmeye devam ederseniz bir takım önlemler alınabilir.

Sigara içildikten sonra 2 saat geçmesini bekleyin ve bebeğinizi emzirin. Çünkü en az saat sonra vücuttaki nikotin oranı ilk içilme anına göre %50 azalacaktır.

Sigarayı bırakmak için elinizden geleni yapın. Sağlık kuruluşlarından yardım alın içeceğiniz her sigaranın bebeğinize geçeceğini unutmayın.

Kesinlikle evde sigara içmeyin ve içilmesine de müsaade etmeyin. Emzirmeden önce bir duş almanız bebeğin sigara kokusuna maruz kalmasını engeller. Aksi taktirde bebeğiniz sizden uzaklaşabilir ve emmeyi bırakmak bile isteyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM