Emzirme Döneminde Sigaranın Zararları

  • 13 Ocak 2017
  • 253 kez görüntülendi.
Emzirme Döneminde Sigaranın Zararları

Türkiye de sigara kullanım oranlarına baktığımızda oldukça yüksek rakamlar ile karşı karşıya kalmaktayız. Hatta sigara bağımlıları ciddi şekilde sağlık sorunları yaşadıkları halde sigarayı bırakmak konusunda diretmektedirler. Gebelik öncesinde sigara içen bir kadın gebe kaldığında bırakmak zorunda olduğu gibi bebeği dünyaya geldiğinde de bu alışkanlığına geri dönmemesi gerekir. Çünkü kendisini geçtim bebeği için bu alışkanlığından vazgeçmesi gerekmekte. Sigaranın zararlarını saymaya kalksak uzun bir yazı olur gebelik ve emzirme döneminde sigaranın neden olduğu zararlar daha da önem kazanmaktadır.

Sigaranın içinde nikotin bulunmakta bu madde bebeğe geçtiğinde gaz sancılarını arttırmaktadır. Bebeklerde meydana gelen gaz sancıları bebeği başta olmak üzere annesine de çok zor zamanlar yaşatmakta. Ağrı sebebi ile bebek sürekli olarak huzursuz,uykusuz ve ağlamaklı olur bu duruma annesi de çok üzülür ve uykusuzlukta eklenince gerçekten zor zamanlar geçirilir.

Emzirme Döneminde Sigara Süt Miktarını Etkiler mi?

Yapılan incelemeler ve araştırmalar şunu söylemektedir emzirme döneminde içilen sigara süt miktarında azalmaya neden olmaktadır. Bunun yanında aslında en önemlisi olan bebeğin hayatı boyunca bir daha böyle besleyici bir gıda bulamayacak olması yani anne sütünü sadece bebeklik çağında alma imkanı olmasından içilen sigara anne sütünün kalitesini azaltmaktadır. Bu nedenle bebeğinizin en üst kalitede anne sütü alması için lütfen sigara içmeyiniz.

Emzirme Döneminde Sigara Bebeğe Geçer mi?

Yapılan araştırma sonucu sigara tüketen bir annenin sütü alınmış ve incelenmiştir. Çıkan sonuçta ise sigaranın içindeki nikotin oranı anne sütünde azımsanmayacak kadar bulunmuştur. Bunun yanında sadece sigara içmekle kalsa iyi sigara içilen ortamlarda bile durmak anne sütüne nikotin geçmesine neden olacaktır.

Bazı anneler sigarayı bir türlü bırakamıyorum ama bebeğime de geçirmek istemiyorum bu nedenle emzirmeyi bırakmalı mıyım diye sorular sormakta. Az öncede dedim bebeğin hayatı boyunca alabileceği en mükemmel besin anne sütüdür bu yüzden mümkün oldukça emzirme kesilmemelidir. Sigarayı bırakmak için sağlık kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Ama yinede içmeye devam ederim diyorsanız mümkün olduğunca azaltın ve sigara içtikten 2 saat sonra bebeğinizi emzirin. Böylelikle azda olsa fayda sağlanabilir.

Bebeği Sigaranın Zararlarından Korumak

En iyi ve en sağlıklı yol sigarayı bırakmanız olacaktır. Bunu birinci olarak bebeğiniz için sonra da kendiniz için yapmalısınız. Bırakma konusunda zorlanıp içmeye devam ederseniz bir takım önlemler alınabilir.

Sigara içildikten sonra 2 saat geçmesini bekleyin ve bebeğinizi emzirin. Çünkü en az saat sonra vücuttaki nikotin oranı ilk içilme anına göre %50 azalacaktır.

Sigarayı bırakmak için elinizden geleni yapın. Sağlık kuruluşlarından yardım alın içeceğiniz her sigaranın bebeğinize geçeceğini unutmayın.

Kesinlikle evde sigara içmeyin ve içilmesine de müsaade etmeyin. Emzirmeden önce bir duş almanız bebeğin sigara kokusuna maruz kalmasını engeller. Aksi taktirde bebeğiniz sizden uzaklaşabilir ve emmeyi bırakmak bile isteyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats