Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Emzirme Tekniklerini Ve Yöntemlerini Öğrenelim

Anneler doğum sonrasında hastaneden evlerine dönüş yaptığında bebeklerini emzirmeye başlarlar ancak özellikle ilk bebeği olan anneler bebek emzirme konusunda deneyimsizdir bu nedenle bebeğimi yetersiz emziriyorum diye kendilerini moral bozukluğuna uğratmaktadırlar. Bu süreç ilk bir ay zor olacaktır ama zamanla anne emzirmeyi bebek emmeyi öğrenecektir böylece emzirme tekniklerini kullanır hatta kendiniz emzirme teknikleri bile bulabilirsiniz ama ilk bir aya yakın bir süre annelerin sabırlı olmaları gerekmekte.

Annenin bebeği doğru biçimde emzirmesi ve memeyi doğru şekilde kavraması son derece önemlidir böylelikle süt yetersizliğini ve göğüs uçlarında oluşacak çatlaklar engellenmiş olacaktır. Emzirme esnasında annenin doğru ve uygun pozisyon şeklini alması gerekir aksi taktirde bel ağrıları ve karın ağrıları oluşabilmektedir.

Doğumdan sonraki ilk aylarda anne bebeğini daha çok emzirmektedir bu nedenle anne adayı ne kadar rahat olursa bebeği de o derece rahat olacaktır. Anne sütü ile beslenen bebekler mama ile beslenen bebeklerden daha çok acıkırlar bunun nedeni anne sütünün kolay sindirilmesidir.

Yeni dünyaya gelmiş bir bebeğin 24 saatte yaklaşık olarak 6-12 defa emzirilmesi gerekmektedir fakat 8 defa bebeğin emzirilmesi uygun olarak görülür. İlk zamanlarda emzirme süresi yaklaşık bir saate kadar uzayabilmektedir. Emzirmenin bazı kuralları vardır bir memeden emzirdikten sonra bir ara verip bebeğin altını temizleyip daha sonra diğer memeden emzirmek gerekir. Emzirme sırasında günde bir kez meme başı su ile temizlenmeli karbonatlı su  veya sabun türü ürünler kullanılmamalı aksi halde meme başı kolay tahriş olur ve çatlak oluşmasına neden olacaktır.

Sıklıkla tercih edilen emzirme teknikleri ise şunlardır

Kucaklama, ters kucakalma, koltukaltı, yatar pozisyon şekilleridir şimdi bu teknikleri teker, teker ayrıntılı anlatalım görseller ile destekleyelim.

Kucaklama tekniği

Annelerin bebeklerini emzirirken en çok kullandıkları yöntemlerden biridir. Ve bu yöntem bir çok anne adayı için rahat bir emzirme sağlamaktadır bebek kucaklandığı kol yönündeki memeyi emer. Koltuk, sandalye veya bir yatağın kenar kısmına oturunuz ve dizinizin üzerine bir yastık koyarak bebeğin baş kısmı iç dirsek kısmına gelecek biçimde ve bebeğin yüzü memeye doğru gelecek biçimde kucaklayınız boşta kalan diğer elinizi meme ucunuzu bebeğin ağzına almasını sağlamak için kullanabilirsiniz. Bebeği 45 derecelik bir açı ile memeye doğru yaklaştırınız ayrıca bebeğin elleri serbest olursa hem annesine dokunabilir hem de elleri yardımı ile meme ucunu rahat bir biçimde bulabilir.

Bebeği anneler emzirirken kullandıkları sandalye, koltuk gibi araçlarda mutlaka sırt desteği bulunmalı ayrıca kolunu koyabilecek bir destekte bulunmalı böylelikle anne rahat bir pozisyonda olur ve yorulmadan, zorlanmadan bebeğini emzirebilir.

Kucaklama yöntemi normal doğum ile dünyaya gelmiş bebekler ve zamanında doğmuş bebekler için uygun bir tekniktir ancak sezaryen doğum yapmış anneler yada erken doğum ile dünyaya gelmiş bebekler için ilk zamanlarda uygun bir yöntem olmaz. Çünkü annenin dikişleri baskı görebilir veya bebek erken doğduğu için güçsüzlünden meme başını iyi kavramayabilmekte.

Koltuk altı tekniği

Bu yöntem sıklıkla sezaryen doğum yapmış annelerin kullandığı dikişler iyileşene kadar kullanılan bir yöntemdir. Veya ikiz bebek sahipleri anneler için bebeklerini emzirebilir. Bu şekilde bebeği emzirmek için koltuk altına bir yastık koyunuz ve bebeği ve kolunuzu destekleyin bebeğin ayak bölgesi ile popo bölgesi arka kısmınıza doğru yönelmelidir boşta kalan öbür eliniz ile de göğsünüzü desteklemek için kullanınız. Bebeği göğüs bölgesine yaklaştırarak meme ucunu kavramasını sağlayınız.

 

Ters kucaklama tekniği

Bu teknik kucaklama tekniği ile aynıdır tek farkı bebek yön olarak aynı pozisyondadır ancak anne bebeği kucaklamak için diğer kolunu kullanmaktadır. Bu pozisyonda özellikle bebeğin baş kısmına daha hakim olur ve göğsünüze daha kolay bir biçimde bebeği yaklaştırırsınız. Bebeğin karın bölgesini kendi karın bölgenize doğru çeviriniz ve elleriniz ile de başını, omuzlarını ve ensesini kavrayarak tutunuz. Bebeğin başını tutmak bebeği rahat ettirmek içindir böylelikle boyun kaslarını yormayacaktır.

 

Yatarak emzirme tekniği

Bu teknikte anne ve bebeği yattığı konumdan faydalanarak emzirme işlemi gerçekleştirilir. Bu tekniği kullanan anne il olarak yatakta yan yatar pozisyon şeklini alarak sırt bölgesini yastıklar ile desteklemelidir. Bu şekilde yapılmasının amacı rahat bir emzirme yapılması ve yorulmanın önüne geçmektir. Anne bacaklarını karnını doğru çekerse daha dengeli bir biçimde yatmasına olacak sağlayacaktır ve bebekte anneye doğru yan dönmüş bir şekilde yatması gerekmektedir. Bu pozisyonu uygulayan anne kendi başının altına bir yastık bebeğinin altına bir yastık yerleştirir ve bebeğin karnı size doğru bakmalıdır yani bebekte anneye doğru yan yatmalıdır. Gerektiği taktirde bebeği iki yastıkla desteleyerek ağzının tam meme ucu hizasına gelmesini sağlayabilirsiniz. Bir diğer elinizleyse göğsünüze destek yapabilirsiniz. Ancak bu teknikte yatar pozisyonda olunduğu için emzirme esnasında anne uyuya kalabilir ve bebek boğulma tehlikesi geçirebilir bu nedenle bu emzirme tekniğinde dikkatli olmak gerekmektedir.

Uygun emzirme tekniği nasıl oluşturulur

İlk olarak anne bebeğini emzirmeden önce ellerini yıkamalı böylelikle bebeğe bir mikrop geçme riskini ortadan kaldırır. Anne meme başını ve etrafını su ile temizlemeli. Meme başı temizliğinde karbonatlı su, sabun gibi maddeler tercih edilmemeli bunun nedeni bu maddeler meme başının çabuk tahriş olmasına ve çatlak oluşumuna neden olmaktadırlar. Anne bebeği ve kedisinin rahat edebileceği çok soğuk yada çok sıcak olmayan bir ortama geçmeli sırtını da desteklemelidir. Bebeğin yüzü ve vücudu annesine doğru olacak biçime getirilmeli annenin bebeğini tuttuğu kolu alt taraftan destek verilmelidir. Bebeğin baş kısmı annenin kolunun iç tarafına yerleştirilmeli ve yine aynı kol ve elleri ile bebeğinin bacak ve kalça bölgesini tutarak kavramalı. Emzirme sırasında hem anne hem bebek rahat bir psikolojide ve rahat fiziksek konumda olmalı göz teması anne ve bebek arasında olmalıdır.

Emzirmenin Anne Ve Bebeğine Faydaları >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM