Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Emzirmede En Çok Karşılaşılan Problemler

Emzirmede en çok karşılaşılan problemler

Bebeğiniz doğduktan sonra sizin için en önemli olgu emzirmedir. Anneler bu dönemde emzirmede en çok karşılaşılan problemler konusuna oldukça ilgi göstermektedirler. Sorun annelik içgüdüsü ve bebekleri olunca, çözüm yolları da hızlı şekilde aranmakta ve bulunmaktadır. Çocuğunuz anne karnından faklı bir ortama geçiş yaptığı için meme emme konusunda zorluklarla karşılaşmanız oldukça doğaldır. Bu nedenle panik yapmayın ve sakin bir şekilde bebeğinizin bu sürece alışması için elinizden geldiği kadar soğukkanlı davranın. Unutmayın bebeğiniz sizin her hareketinizden etkilenmektedir.

Bebekten kaynaklı sorunların dışında annelerin da bir takım sıkıntıları bulunmaktadır. Bunların başında meme ucu yaraları ve çatlamaları gelmektedir. Annelerin oldukça canını yakan bu durum yüzünden meme emzirme işkence haline gelmektedir. Bu durumun oluşmaması için hamilelik döneminde meme ucu çatlakları engellemek amaçlı kullanılan kremlerden mutlaka edinmeniz gerekmektedir. Ya da meme ucu kalkanları kullanmak da sorunun çözümü için yeterli olabilir.

Bunun yanında meme ucu kalkanlarını meme uçlarınızın içe gömülü olması durumunda kullanmanız süt kanallarını uyarmakta ve meme uçlarınızın belirginleşmesini sağlamaktadır. Böylece bebeğinizin ve kendinizin rahat etmesini sağlamış olursunuz. Memelerinizde aşırı süt birikmesi olduğunda bunu pompa yardımıyla boşaltabilirsiniz. Aksi takdirde biriken aşırı süt, mastit rahatsızlığına sebep olabilir. Bu rahatsızlığın en belirgin özelliği titrem, ateş, halsizlik gibi durumların yaşanmasıdır. Bu durumda antibiyotik kullanılacağı için meme emzirmeye bir müddet ara vermek gerekebilir.

Bebekler yeni doğduklarında ağızlarında pamukçuklar oluşma ihtimali yüksektir. Oluşan bu pamukçuklar, annenin memesinde mantar enfeksiyonu oluşturabilirler. Böyle bir durumda, öncelikle bölgesel tedavi yöntemi izlenir. Anneler yeni doğan bebekler için oldukça yoğun günler geçirirler ve 2 saatte bir bebeklerini emzirmeleri gerekir. Emzirme işlemi sırasında hafif eğik durmanız sebebiyle de çeşitli sırt ağrıları çekmeniz olasıdır. Bu durumda, emzirme yastığı kullanmak sırt ağrınızı gidermek için güzel bir yöntemdir.

Bu sorunların dışında en çok karşılaşılan problemlerden biri de emzirme işleminden sonra meme ucundan hala süt gelmesidir. Bu durumda kıyafetiniz lekelenebilir, bunun için en basit yöntem göğüs pedi kullanmanızdır. Yeni doğan bebekler nedeniyle anneler uzun süre uykusuz kalabilir. Böyle durumlarda göğüs pompaları oldukça işe yarar. Bu pompalarla memenizdeki sütü sağarak biberon ile bebeğinize verebilirsiniz. Dolayısıyla mama işini eşinize bırakıp, bir müddet uyku ihtiyacınızı gidermiş olmak sizi oldukça rahatlatacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM