Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Endometrial Ablasyon Nedir? Neden Yapılır?

Endometrial ablasyon oluşan doğal olmayan ve normal dışı kanamaların meydana geldiği ayrıca rahmin vücut dışına alınmasının önüne geçen sebepleri olan kadınların, rahimlerinin iç kısımdaki duvarın yıkılıp zarar görmesidir. Uygulama esnasında rahmin içinde bulunan mukoza katmanına işlem yapılmaktadır. Normal dışı ve beklenmeyen kanamaların oluşmasında ve bu kanamaların kontrol altına alınamaması gibi durumlarda rahim alınması gerekebilir. Adet kanamasının oluşmasında ki temel nokta rahim içindeki duvardan bazı maddelerin dökülmesi ile oluşmaktadır. Kadınların adet düzensizliklerini tedavi etmek için mukoza kaplı katmana müdahale edilerek adet düzensizliği engellenmeye çalışılır. Ayrıca rahim alınmasını onaylayan kadınlara yapılabilen bir işlemdir.

İlerleyen yaşlarında gebe kalmak isteyen kadınlarda rahim alınması işlemi yapılmaz. İşte bu nedenle Endometrial ablasyon tercih etmek daha mantıklı bir karar olacaktır. yapılan endometrial ablasyon işlemi sonrasında kadınların adet görmesi mümkün olmamaktadır. Bazen adet görülebilir ancak bu çok,çok az seviye olacaktır. Normalden fazla olan kanamalar ile karşılaşıldığında her zaman olmasa da endometrial ablasyon tam anlamı ile tedavi edici özelliği bulunmaz. Ablasyondan sonra tekrar aşırı derecede adet kanamaları ile karşılaşmak mümkündür. Böyle bir durumda ise rahim alınması için histerektomi işlemine gidilebilir.

Endometrial ablasyon uygulaması yapılan hastaların uzun zaman hastanede gözlem altında tutulmasına gerek yoktur. İşlem sonrasını takip eden 1 yada 2 gün sonra hasta normal yaşantısına devam edebilir. Endometrial ablasyon uygulamasından sonra hastada rahim içinde meydana gelen yapışıklık oluşma tehlikesi vardır. Bu durum gebe kalma şansını düşürmektedir.

Yaşı henüz daha genç olan, doğurganlık yaşlarında olan kadınların adet kanamalarında anormallik varsa ve rahme yapılan cerrahi girişimlere uygun değilse. Bu sefer rahmin iç tabakası yakılarak işlem gerçekleştirilmiş olacaktır. Aslına bakılırsa endometrial ablasyon rahmin iç tabakasına zarar verip, tahrip ederek yapılan bir uygulamadır. Adetlerinde düzensizlik yaşayan kadınlarda başka bir çare rahmin alınması olabilir ancak bebek isteyen kadınlara bu işlem yapılmaz.

Yapılan işlemin en başta ve en önemli riski arasında ilerleyen zamanlarda kanser olursalar bu kanser teşhisinin konulmasında geç kalınmasına neden olabilmektedir. Çünkü rahim kanserine yakalanan kadınlardaki en önemli belirti normal dışı olan kanamalardır. Yapılan bu uygulama sonrasında bu tip kanamalar olmayacağı için teşhiste geç kalınabilir.

Endometrial Ablasyon İşelemi Yapılanlar Kimler?

Normal dışı uterin kanaması oluşan hastalarda, karsinom şüphesi olmayanlarda,

Eğer hastada diskfonksiyonel bir kanama meydana gelmişse,

Hastanın yaşı 40 ve daha üstüyse,

Fazla sayıda doğum yapmış olan kadınlarda,

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda.

Endometrial Ablasyon İşleminin Yapılma Yöntemi

İlk olarak rahmin içinde olan dokuyu inceltmek adına işlem öncesinde bir takım ilaçlar verilir. Böylece yapılan işlemin başarı şansı artmış olur. Hastaya genel anestezi uygulanarak gerçekleşir. Endometrial ablasyon ameliyatı ortalama 60 dakika sürmektedir.

Gebelikte kanama neden olur? Başlıklı yazımızı okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM