Endometrial Ablasyon Nedir? Neden Yapılır?

  • 29 Ocak 2017
  • 218 kez görüntülendi.
Endometrial Ablasyon Nedir? Neden Yapılır?

Endometrial ablasyon oluşan doğal olmayan ve normal dışı kanamaların meydana geldiği ayrıca rahmin vücut dışına alınmasının önüne geçen sebepleri olan kadınların, rahimlerinin iç kısımdaki duvarın yıkılıp zarar görmesidir. Uygulama esnasında rahmin içinde bulunan mukoza katmanına işlem yapılmaktadır. Normal dışı ve beklenmeyen kanamaların oluşmasında ve bu kanamaların kontrol altına alınamaması gibi durumlarda rahim alınması gerekebilir. Adet kanamasının oluşmasında ki temel nokta rahim içindeki duvardan bazı maddelerin dökülmesi ile oluşmaktadır. Kadınların adet düzensizliklerini tedavi etmek için mukoza kaplı katmana müdahale edilerek adet düzensizliği engellenmeye çalışılır. Ayrıca rahim alınmasını onaylayan kadınlara yapılabilen bir işlemdir.

İlerleyen yaşlarında gebe kalmak isteyen kadınlarda rahim alınması işlemi yapılmaz. İşte bu nedenle Endometrial ablasyon tercih etmek daha mantıklı bir karar olacaktır. yapılan endometrial ablasyon işlemi sonrasında kadınların adet görmesi mümkün olmamaktadır. Bazen adet görülebilir ancak bu çok,çok az seviye olacaktır. Normalden fazla olan kanamalar ile karşılaşıldığında her zaman olmasa da endometrial ablasyon tam anlamı ile tedavi edici özelliği bulunmaz. Ablasyondan sonra tekrar aşırı derecede adet kanamaları ile karşılaşmak mümkündür. Böyle bir durumda ise rahim alınması için histerektomi işlemine gidilebilir.

Endometrial ablasyon uygulaması yapılan hastaların uzun zaman hastanede gözlem altında tutulmasına gerek yoktur. İşlem sonrasını takip eden 1 yada 2 gün sonra hasta normal yaşantısına devam edebilir. Endometrial ablasyon uygulamasından sonra hastada rahim içinde meydana gelen yapışıklık oluşma tehlikesi vardır. Bu durum gebe kalma şansını düşürmektedir.

Yaşı henüz daha genç olan, doğurganlık yaşlarında olan kadınların adet kanamalarında anormallik varsa ve rahme yapılan cerrahi girişimlere uygun değilse. Bu sefer rahmin iç tabakası yakılarak işlem gerçekleştirilmiş olacaktır. Aslına bakılırsa endometrial ablasyon rahmin iç tabakasına zarar verip, tahrip ederek yapılan bir uygulamadır. Adetlerinde düzensizlik yaşayan kadınlarda başka bir çare rahmin alınması olabilir ancak bebek isteyen kadınlara bu işlem yapılmaz.

Yapılan işlemin en başta ve en önemli riski arasında ilerleyen zamanlarda kanser olursalar bu kanser teşhisinin konulmasında geç kalınmasına neden olabilmektedir. Çünkü rahim kanserine yakalanan kadınlardaki en önemli belirti normal dışı olan kanamalardır. Yapılan bu uygulama sonrasında bu tip kanamalar olmayacağı için teşhiste geç kalınabilir.

Endometrial Ablasyon İşelemi Yapılanlar Kimler?

Normal dışı uterin kanaması oluşan hastalarda, karsinom şüphesi olmayanlarda,

Eğer hastada diskfonksiyonel bir kanama meydana gelmişse,

Hastanın yaşı 40 ve daha üstüyse,

Fazla sayıda doğum yapmış olan kadınlarda,

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda.

Endometrial Ablasyon İşleminin Yapılma Yöntemi

İlk olarak rahmin içinde olan dokuyu inceltmek adına işlem öncesinde bir takım ilaçlar verilir. Böylece yapılan işlemin başarı şansı artmış olur. Hastaya genel anestezi uygulanarak gerçekleşir. Endometrial ablasyon ameliyatı ortalama 60 dakika sürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats