Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Epidural Doğum Nedir?

Bu doğum yönteminden bahsetmeden önce Epidural kelimesini açıklamaya çalışalım. Bu yöntemde belde bulunan epidural boşluğu kullanılmaktadır. Bu boşluğa lokal anestezi yapılarak epidural doğum gerçekleştirilir. Bu işlemin ağrılarınızı gidermesi ortalama 5 ila 30 dakika arasında sürebilir. Epidural doğum bölgesel bir anestezi olup doğum anında bu yöntemin kullanılmasına da Epidural Doğum yöntemi adı verilmektedir.

Epidural Doğum normal doğumdur. Normal doğum yapmak isteyen gebelerin doğum anındaki sancı ağrılarından kurtulmaları için kullanılan bu yöntemde bölgesel anestezi ile anne adayları ağrı hissetmeden doğum yapabilmektedirler.

Epidural doğumda ağrı hissetmezsiniz. Ağrının hissedilmemesi demek sancıların olmayacağı anlamına gelmez. Sezeryan doğum ile aynı tututlması son derece yanlıştır.

Epidural Doğum ve Sezeryan Doğum Arasındaki Fark

Sezaryen doğumdaki genel anestezi yerine epidural doğumda özel bölge anestezisi kullanılarak ağrılar hissedilmeyecek kadar azaltılır, fakat bebek normal yollarla doğar. Yani sezaryen doğumdaki gibi bebek karın bölgesinde açılan kesinden alınmaz.

Epidural doğum riskleri nelerdir?

Epidural anestezinin en sık karşılaşılan sıkıntısı düşük tansiyondur.
*Çok aşırı kilolu adaylarda Epidural zor bir işlemdir.
* Epidural anestezi başarısız olabilir ve doğum esnasında ağrı hissedilebilir.
*İdrar yapmada zorluk yaşanabilir.
*Enfeksiyon yaşanabilir.
*Baş ağrısına neden olabilir.
*Bazı hastalarda alerjik reaksiyon gösterebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM