Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Epidural, Spinal Anestezi İle Sezaryen Ameliyatı

Epidural, spinal anestezi ile sezaryen ameliyatı hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sezaryen doğum günümüzde çok fazla tercih edilmektedir anne adaylarının doğum esnasında ki ağrılardan korkma sebebi başlıca nedenler arasındadır. Sezaryen ameliyatı iki farklı anestezi uygulanarak yapılabilir. Birincisi genel anestezi anne adayı tamamen uyutulup operasyon gerçekleşir. İkincisi olan sadece belden aşağısı uyuşturularak yapılan epidural veya spinal anestezi olmaktadır. İkinci olan anestezi türlerinde anne adayı doğuma şahitlik edebilir uyanıktır sadece belden aşağısı uyuşmuştur. Bazı durumlarda gerek görülürse sezaryen ameliyatında hem spinal hem de epidural anestezi uygulanabilir. Ancak normal doğumda yani ağrısız doğumda sadece epidural anestezi uygulanmaktadır epidurale yer verilmemektedir. Anne adayı bazı testlerden geçerek anestezi uzmanı tarafından bu işlemler uygulanır.

Anestezi uygulama aşamasında anne adayı oturabilir veya yatar şekilde yan döner bel kısmında girilecek olan kısım iyice dezenfekte edildikten sonra bir iğne yardımı ile girilir çok uzun sürmeden yaklaşık 2 dakikada anestezi uygulanmış olur. Uygulamanın ardından kısa zaman sonra (2-3 dakika) etkisini göstermeye başlayarak ayak ve bacak bölgesinde uyuşmalar başlar. bu yöntemin bir artısı da bebek herhangi bir ilaca maruz kalmaz bazen ameliyat uzun sürse dahi bebek etkilenmediği için güvenilir bir yoldur. Az önce bahsettiğimiz normal doğumda verilen epidural anestezi daha az seviyede verilerek annenin doğum esnasında bacaklarını oynatabilmesi sağlanır.

Epidural anestezi sezaryen doğum

Epidural anestezi türü tek başına sadece normal doğumda kullanılmaktadır sezaryen doğumda daha çok spinal anestezi veya her ikisi de kombine şekilde kullanılabilir. Omur ilik etrafını çevreleyen ve dura olarak adlandırılan zarın çevresine lokal anestezi maddesi verilerek yapılan anestezi türüdür. Anne doğum esnasında bacaklarını hissedebilir ve oynatabilir.

Spinal anestezi ile sezaryen doğum

Spinal anestezi türü sezaryen doğumlarda tercih sebebidir. Anestezi işlemi yapılmadan önce anestezi uzmanı gerekli muayeneleri yapar. Tansiyon ve nabız değerlerine bakılır. Yan yatar şekilde ve beli dışarıya çıkık biçimde pozisyon alır. Anestezi olacak bel bölgesi temizlenir lomber 3-4 aralığı adı verilen bölgeye iğne yadımı ile kateter yerleşmiş olur gerekli kontroller yapıldıktan sonra anestezik ilaç verilmeye başlanır. Bütün bu uygulamanın süresi 1 dakika gibi sürede bitmiş olur. Bu anestezi türünde anne bacaklarını hissetmez ve oynatamaz.

Bir önceki yazımız olan kaç defa sezaryen doğum yapılır? yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM