Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Epizyotomi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Epizyotomi halk arasında dikişli normal doğum olarak bilinmektedir. Bu uygulamanın yapılış amacı normal doğum esnasında bebeğin rahat biçimde vajinadan herhangi bir zarar almadan dışarı çıkmasını sağlamaktır. Pelvis tabanında yer alan vajina destek kaslarının kontrol dışı yırtılarak ileriki dönemlerde sorun teşkil etmemesi için uzman bir hekim tarafından yapılan bir kesi işlemidir. Yapılan her normal doğumda uygulanmaz sadece gerekli olduğu durumlarda bu kesi uygulamaktadır.

Kadınların ilk doğumunda gerek görülmezse uygulanmaz ilk doğumlarda vajinanın esneklik özelliği daha azdır yırtılma ihtimali daha çoktur ancak doğum sayısı arttıkça vajina esnekliği de artacağından epizyotomi gereksinimi de azalacaktır. Doğum gerçekleşip plasenta ayrılması gerçekleşir bundan sonra epizyotomi kesisi dikiş yolu ile onarımı yapılmaktadır. Ayrıca kesiyi yapma esnasında ve dikiş atma sırasında yapılan lokal anestezi ağrı hissedilmesini engeller. Yaklaşık 1 hafta 10 gün içersinde dikişler iyileşmekte olup, dikişleri almaya gerek yoktur kendiliğinden erime özelliği olan iplikler tercih edilir. Sıklıkla çok fazla görünüşte sorun yaratmayacak şekilde izler bırakabilmekle birlikte bu bazı kadınlarda daha çok bazılarında daha azdır ancak dediğimiz gibi sıklıkla sorun yaratacak derecede olmamaktadır.

Epizyotomi doğumun son evresini kısaltarak oluşacak travma oranını düşürmek annenin kontrolsüz olarak vajina kaslarının yırtılmasını engellemek gibi artıları bulunmaktadır.

Seyrek olarak epiyoztomi bölgesi enfeksiyon kapabilir. Ayrıca kanama ve şişme, morluk gözlemlenebilmekte. Bu uygulama sonrası sıkça kadınların yakınmaları arasında ağrı hissi vardır ancak bu sorun ağrı kesici kullanımı ile hafifletilebilir.

Orta seviyede açılan bir epizyotomi makat bölgesine kadar uzayabilir iyi bir kanama kontrolü uygulanmazsa içerisinde kan birikmesi olarak doğum sonrasında kanama oluşabilir yada iyi bir bakım yapılmazsa iltihaplanabilir. Geniş bir epizyotomi kesisi doğumdan sonra oturup kalkarken zorlayabilir.

Bir önceki konumuz gebelik psikolojisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM