Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Erkeklerin Kısırlık Sorununda Kök Hücre Nakli

Çiftlerin çocuk sahibi olmama sorunların arasında erkeklerde olan rahatsızlıklarda bulunmaktadır. Tıbbi adı azospermi olan meni içinde spermin olmaması durumu da bunlardan bir tanesi. Ancak bugünkü teknoloji ile şayet testislerde sperme rastlanırsa bir cerrahi müdahale ile mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak çocuk sahibi olma şansı yaratılmaktadır yapılan bu işleme TESE denilmektedir. Fakat üzülerek söylüyorum ki şayet testislerde herhangi bir sperm bulgusuna rastlanmazsa bir tüp bebek uygulaması olan bu yöntem bir işe yaramamaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere sadece beklemelerini ve tıpta olan gelişmeleri takip etmelerini söylemekten başka bir şey kalmıyor. Konumuz olan kök hücre nakli bu tür vakalarda acaba bir umut olur mu? Diye bir bakalım.

Kök hücre diyoruz ya birde kök hücre nedir? Buna bakalım. Vücutta bulunan tüm organların olgunlaşmış hücrelerin kaynağını meydana getirenlere kök hücre denilmektedir. Erkeklerin testislerinin içinde barınan spermatogonia olarak isimlendirilen ayrıca spermatojenik seri olan yapının en eski hücresi olarak bilinenler kök hücrelerdir.

Azospermi yani meni içinde sperm olmaması durumu ile karşı karşıya kalan erkeklerde bu sorunun temeli yapım bozukluğundan kaynaklı olmaktadır. İşte bu nedenle testilerin içine bakıldığında kök hücrelerle birlikte speramtojenik serinin herhangi bir hücresi bulunmamaktadır. Ayrıca tıbbi olarak matürasyon olarak adlandırılan çok sık karşılaşılmayan spesifik yani özel bir durum olandaysa speramtojenik serinin hücreleri belli bir evreye ulaşmalarının ardından gelişimleri duru ve olgun bir sperm hücresi haline gelemezler. Spermatid evresinde olan bu durma vücudun dışında olgunlaştırıp yani özel laboratuar ortamlarında olgunlaştırıp ardından mikroenjeksiyon tekniği denemeleri yapılmıştır. Yapılan bu denemeler sonucunda azda olsa gebeliğin yakalandığı söylenmiştir. Ama oluşan bu gebeliklerin tam olarak nasıl yani kaynakları tartışmaya açık olduğunu da belirtelim.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalar ve deneyler sonucunda bir vericiden elde edilen kök hücrelerin testislerin içerisine yerleştirilmesinden sonra gebeliğin meydana geldiği görülmüştür. Ancak fareler üzerinde yapılan deneylerin sonucunda donör kök hücreleri ile oluşan gebeliklerin yavrularına bakıldığında gelişimleri normal olarak görülmemiştir.

Az önce bahsettiğimiz TESE uygulamasında azospermik olan erkeklerde sperm hücresine rastlanmadığı için kök hücre bulanamaz bu nedenle kök hücre nakli mümkün olamaz işte bu nedenle hastanın kendi kök hücre nakli söz konusu olamaz. Ancak donörden alınan kök hücrelerin testis içine yerleştirilmesi ile bir çözüm yakalanmaya çalışılmaktadır. Bunun çalışmaları hala devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM