Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Erkelerde Hamilelik Sendromu Belirtileri

Erkeklerde hamilelik sendromu tıp dilindeki adı couvade sendromu olarak adlandırılmaktadır. Halk arasında ise paylaşılan gebelik veya gebelik sendromu olarakta bilinmektedir. Aslında duyulduğu zaman komik ve bir o kadarda şaşırtıcı gelen bu durum bazı baba adaylarının yaşadıkları bir durumdur. Yani anne adaylarında hangi gebelik belirtileri meydana gelirse baba adaylarında da aynıları gözlemlenir. Diğer bir değişle couvade sendromunda gebelik dönemini anne ve baba adayları birlikte yaşamaktadırlar. Yaşanan bu durum aslında erkeklerin kadınlar kadar bebeklere hevesli olması, anne adayı kadar bu durumdan etkilenmesi durumunda couvade sendromu meydana gelmektedir.

Bütün erkeklerde, erkeklerde hamilelik sendromu olur mu?

Bütün erkeklerde, erkeklerde hamilelik sendromu durumu meydana gelmez daha çok duygusal açıdan daha hassas olanlarlar, strese daha yatkın olan erkeklerde, eşin gebe kalmasına ve bu duruma çok duygusal yaklaşım gösterip yoğun olarak bu döneme ortak olan erkeklerde ve eşini aşırı derecede sahiplenip özümsemiş erkeklerde bu durum ile karşılaşmak mümkündür. Couvade sendromu aslında aynı kadınlarda gelişen yalancı gebelik gibidir. Gebeliğin oluşmaması halinde bütün gebelik belirtileri yaşanır.

Couvade sendromu hemen geçer mi? Süresi nedir?

Erkeklerde görülen bu durum gebeliğin onaylanması ile birlikte başlamaktadır. Gebelik dönemi boyunca devam eder ve doğum olduğunda sonlanır. Gebelik dönemi doğum ile sonlanana dek anne adayında oluşan bir çok gebelik şikayetlerini baba adayında yaşamaktadır.

Couvade sendromunda hangi belirtiler oluşur?

Aynı anne adaylarında olduğu gibi aşerme, iştahta artış, bazı gıdalarda tiksinmeler, kusma ve bulantı, sindirim sorunları, uyku bozukları, mide şikayetleri ve doğum sancısı gibi sancılar. Baba adaylarında gebelik belirtileri ve şikayetleri görülebilir.

Hatta memelerde büyümeler, meme uçlarının sertleşmesi, karında büyüme gibi belirtilerde vardır. Bunun yanında doğum zamanı yaklaştığında baba adayları da anne adayları gibi doğum sancısı çekmeye başlarlar.

Erkeklerde hamilelik sendromu tedavisi var mı?

Tıp dilindi bu duruma neden olan psikosomatik bir bozukluk olarak bilmektedir. Ayrıca tek tedavisi ise anne adayının doğurması olmaktadır. Doğumdan sonra kendiliğinden erkekler normale dönmektedirler.

Couvade Sendromu Sonraki Gebeliklerde Yine Olur Mu?

Erkeğin öyküsünde eşinin geçmiş gebeliklerinde couvade sendromu yaşamış ise tabi ki eşi tekrar gebe kaldığında yine bu sendromu yaşama ihtimali bulunmaktadır. Fakat daha önce oluşan gebeliklerde bu sendromu yaşamamış ancak yeni oluşan gebelikte erkeklerde hamilelik sendromu ile karşılaşmakta mümkün olabilir ki daha öncede dediğimiz gibi erkeğin eşini özümsemesi ile alakalı bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM