Erkelerde Hamilelik Sendromu Belirtileri

  • 28 Ocak 2017
  • 303 kez görüntülendi.
Erkelerde Hamilelik Sendromu Belirtileri

Erkeklerde hamilelik sendromu tıp dilindeki adı couvade sendromu olarak adlandırılmaktadır. Halk arasında ise paylaşılan gebelik veya gebelik sendromu olarakta bilinmektedir. Aslında duyulduğu zaman komik ve bir o kadarda şaşırtıcı gelen bu durum bazı baba adaylarının yaşadıkları bir durumdur. Yani anne adaylarında hangi gebelik belirtileri meydana gelirse baba adaylarında da aynıları gözlemlenir. Diğer bir değişle couvade sendromunda gebelik dönemini anne ve baba adayları birlikte yaşamaktadırlar. Yaşanan bu durum aslında erkeklerin kadınlar kadar bebeklere hevesli olması, anne adayı kadar bu durumdan etkilenmesi durumunda couvade sendromu meydana gelmektedir.

Bütün erkeklerde, erkeklerde hamilelik sendromu olur mu?

Bütün erkeklerde, erkeklerde hamilelik sendromu durumu meydana gelmez daha çok duygusal açıdan daha hassas olanlarlar, strese daha yatkın olan erkeklerde, eşin gebe kalmasına ve bu duruma çok duygusal yaklaşım gösterip yoğun olarak bu döneme ortak olan erkeklerde ve eşini aşırı derecede sahiplenip özümsemiş erkeklerde bu durum ile karşılaşmak mümkündür. Couvade sendromu aslında aynı kadınlarda gelişen yalancı gebelik gibidir. Gebeliğin oluşmaması halinde bütün gebelik belirtileri yaşanır.

Couvade sendromu hemen geçer mi? Süresi nedir?

Erkeklerde görülen bu durum gebeliğin onaylanması ile birlikte başlamaktadır. Gebelik dönemi boyunca devam eder ve doğum olduğunda sonlanır. Gebelik dönemi doğum ile sonlanana dek anne adayında oluşan bir çok gebelik şikayetlerini baba adayında yaşamaktadır.

Couvade sendromunda hangi belirtiler oluşur?

Aynı anne adaylarında olduğu gibi aşerme, iştahta artış, bazı gıdalarda tiksinmeler, kusma ve bulantı, sindirim sorunları, uyku bozukları, mide şikayetleri ve doğum sancısı gibi sancılar. Baba adaylarında gebelik belirtileri ve şikayetleri görülebilir.

Hatta memelerde büyümeler, meme uçlarının sertleşmesi, karında büyüme gibi belirtilerde vardır. Bunun yanında doğum zamanı yaklaştığında baba adayları da anne adayları gibi doğum sancısı çekmeye başlarlar.

Erkeklerde hamilelik sendromu tedavisi var mı?

Tıp dilindi bu duruma neden olan psikosomatik bir bozukluk olarak bilmektedir. Ayrıca tek tedavisi ise anne adayının doğurması olmaktadır. Doğumdan sonra kendiliğinden erkekler normale dönmektedirler.

Couvade Sendromu Sonraki Gebeliklerde Yine Olur Mu?

Erkeğin öyküsünde eşinin geçmiş gebeliklerinde couvade sendromu yaşamış ise tabi ki eşi tekrar gebe kaldığında yine bu sendromu yaşama ihtimali bulunmaktadır. Fakat daha önce oluşan gebeliklerde bu sendromu yaşamamış ancak yeni oluşan gebelikte erkeklerde hamilelik sendromu ile karşılaşmakta mümkün olabilir ki daha öncede dediğimiz gibi erkeğin eşini özümsemesi ile alakalı bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats