Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Erken Adet Görme Nedenleri Nelerdir?

Erken adet görme nedenleri nelerdir? Erken adet görme nedenleri hangi durumlar sonucunda oluşur? Erken adet görme ve Endokrin hastalıkları. Konularında detaylara ulaşabilirsiniz.

Bazı kadınların ortak sorunu olan erken adet görme nedenleri konusunu sizler için ayrıntılı olarak ele alacağız. Vaktinden önce adet görmenin bir çok nedeni vardır ve bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gereken durum olduğunu öncelikle hatırlatalım. Erken adet görme nedenleri nelerdir? Diye bizlere de çok sorular gelmekte ve bu makalemizi bunun için yazmaya karar verdik.

Vaktinden önce adet görme yada geç adet görme gibi sorunlar adet düzensizliği rahatsızlığıdır. Kadınların adet döngülerinin yolunda gittiğini gösteren en önemli kriter görülen adetlerin düzenli ve iki adet arasında ki zamanın birbirine yakın olmasıdır. Aslına bakarsanız düzenli adet görmek kadın vücudunun olması gerektiği gibi çalıştığını gösterir. Erkeklere göre kadın vücudu daha komplike bir yapıdır.

Erken adet görme şikayetinin bir çok nedenleri bulunur. Bazen sadece bulunulduğu aya özel olarak oluşan faktörlerden dolayı erken adet görme yaşanabilirken. Bazen altta yatan başka nedenlerden dolayı oluşabilir. Bu konuyu okuyan kadınların erken adet görmenin hayatlarını gerçekten olumsuz yönde etkilediğini çok iyi bilirler. Özellikle evli olup çocuk isteyen kadınların adetleri ne kadar düzenli olursa gebelik şansı o derecede yükselmekte. Çünkü yumurtlama dönemi daha net hesaplanmaktadır. Adetin erken olması özellikle stres, beslenme bozuklukları, aşırı yorucu yapılan işler, uykusuz kalma gibi etkenlerden dolayı da oluşabilmektedir.

Az önce erken adet görme nedenleri konusunun kadınları olumsuz yönde etkiler demiştik. Örneğin bir plan yaparken bile bu sorun akıllara gelir ve can sıkıcı bir durum ortaya çıkmış olur. Adet düzensizliğinin sürekli olarak devam ettiği durumlarda kesinlikle altta yatan nedeni detaylıca araştırılarak gereken tedaviye gidilmelidir.

erken adet görme nedenleri nelerdir

Erken adet görme nedenleri hangi durumlar sonucunda oluşur?

Doğum kontrol haplarının kullanımı sonucunda

Doğum kontrolü konusunda çiftlerin çoğunlukla tercihi olan doğum kontrol hapları erken adet görme nedenleri arasında yer almaktadır. Nedeni ise bu hapların vücutta yarattığı yan etki olmaktadır. Bazı kadınlarda erken adet görme olurken bazı kadınlarda geç adet görmeye neden olabilmektedir. Çünkü kullanılan haplar hormonların dengesinde değişikliğe yol açar. Adetin geç olması kullanılan doğum kontrol haplarından kaynaklanıyorsa yaşanan yan etki zamanla ortadan kalkacak yada hap kesildiği zaman kendiliğinden adetler düzene girecektir. Ancak yinede bu haplar doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Maalesef ülkemizde doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı yaygın.

Beslenme bozuklukları

Erken adet görme nedenleri arasında beslenme insan vücudunun sağlığı açısından ve bu sağlığı koruyabilmesi için çok önemli bir etkendir. Kendisine uygun olmayan vücuduna uygun olamayan beslenme düzenleri soncunda erken adet görme oluşabilmektedir. Gereken vitamin ile minareli vücut alamazsa geç adet görme yada erken adet görme sorunlarına neden olabilir. Siz ihtiyacınız olan beslenmeyi yapmazsanız vücudunuzda sizin vitamin, mineral, protein depolarınıza yönelerek bunları tüketir. Kullanacak bir şey kalmadığı zamansa sorunlar çıkmaya başlar. Erken yada geç adet görme gibi.

Stres ve psikolojik etkenler

Günümüzde stres gerçekten hepimizin baş belası olmuştur. Bir çok hastalığın nedenleri arasında yer almakta ve erken adet görme nedenleri arasında da yine stres ile karşılaşmaktayız. Aşırı derecede endişe, stres, korku gibi psikolojik durumlar geç adet görme,  erken adet görmeye neden oluyor. Aniden gelen bir haber ile ani üzüntüler, adet kanamasının düzensizliğine sebebiyet verebilir. Profesyonel destek ile bir psikiyatri uzmanından yada psikologdan yardım alarak sorun aşılabilir. Ancak kesinlikle kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Gereğinden fazla veya aşırı ilaç kullanımı

Bazı rahatsızlıkların tedavi edilmesi için aşırı derecede ilaç kullanımı gerekebilir. Bunlarda yan etkiler yaparak geç adet görme veya erken adet görme nedenleri arasına girmektedir. Aşırı ilaç kullanımı adet kanamasının düzenini bozarak başka yan etkilere de sebep olabilmektedir. Bu tür yoğun ilaç kullanan hastalar doktorları ile her zaman iletişimde olmaları gerekmektedir. Bu nedenle muayene esnasında doktorunuzdan kullandığınız hiçbir ilacı gizlemeyin. Ne kadar kullandığınız ilaç varsa hepsini doktorunuza söyleyiniz.

Örnek vermek gerekirse kemoterapi alan kanser hastalarının adet düzenleri bozulmaktadır. Hem alınan kemoterapi hem de verilen güçlü ilaçlar nedeni ile adetlerde bozulmalar olmaktadır. Kanser gibi hastalıklarda ön planda olan hastalığın ilerlemesini durdurmak ve geriletmektir. Kesinlikle her aşamada doktor kontrolü bırakılmamalıdır.

Endokrin hastalıkları sonucunda oluşabilir

Kadınlarda erken adet görme nedenleri arasında en çok görünendir. Adetlerde yaşanan düzensizliklerin en önemli ve en başında endokrin hastalıkları gelir. Çünkü vücuttaki hormon dengelerini bu rahatsız kolayca bozabilmektedir. Örneğin tirodin gereğinden fazla veya az çalışması, şeker hastalığı ve diyabetiğe yatkın olmak, gizli şekerin olması, insülin direnci vb. rahatsızlıklar kadınlarda adet düzensizliği sorununa yol açan başlıca hastalıklardır.

Uzman doktor tarafından muayene edilmesi ve gereken bütün tetkiklerin yapılması. Yapılan araştırmaların sonucunda gerekli tedaviye başlanması gerekir. Yapılacak kan ve idrar tahlilleri sonuca ulaşmak için yeterli olabilir. Tedaviye başlandıktan bir süre sonra adet düzeni normal seyrine gelecektir.

Adet düzensizliği, geç adet görme veya erken adet görme sorununun birden fazla nedenleri bulunmaktadır. Sorunun neden kaynaklandığını uzman doktorlar tarafından araştırılmalı ve doğru bir tedavi süreci ile erken adet görme nedenleri ortadan kaldırılabilir.

Bir önceki konumuz olan adet söktürücü ilaç isimleri ve adet düzenleyici haplar konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM