Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

FSH Hormonu Neden Yükselir?

FSH hormonunun üretildiği yer beyindeki hipofiz bezidir ve folikülleri uyarmaktadır yani yumurtalık foliküllerini uyararak olgunlaşmasını sağlamaktadır. Folikül nedir diye soracak olursanız yumurtaları taşmakta olan küçük keseciklere denilmektedir. FSH hormonu sayesinde foliküllerde büyümeler olur ve adetin ortasında yine LH hormonu sayesinde çatlama oluşur ve yumurtlama yani ovulasyon  meydana gelir.

FSH hormonunun kaç olduğuna bakılma sebepleri arasında adet düzensizliği ve kısırlık bulunmaktadır. Kanda tespit edilen bu değere adet döneminin 2-5 günleri arasında kontrol edilir. Yaşa bağlı olarak yaş ileriye doğru gittikçe yumurtalık rezervi seviyesinde azalma olur ve FSH hormonunda yükselme olur. Sıklıkla 35 yaşından sonra bu hormonda yükselmeler görülür ve 40 yaşından sonra daha da artmaktadır. Diğer FSH yükselmesi nedenleri arasında cerrahi müdahale ile yumurtalıkların bir kısmının alınması yada birinin alınması yada kistlere cerrahi müdahale esnasında yumurtalığın zarar görmesi durumlarında FSH yüksekliği görülebilir. Şunu da söylemekte yarar var kullanılan ilaçlar yada doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar FSH yüksekliğinin bir nedeni değildir.

FSH Hormonunun Normal Değerleri Nedir?

Az önce dediğimiz gibi kanda tespit edilen bu değer adet döneminin 3. Gününden sonra gerçekleşir ve çıkan değer 8-10’dan daha az ise değerler normaldir. Bu dönemde bakılmasının nedeniyse adet döneminin diğer günlerinde yapılırsa bu test yüksek çıkma ihtimali vardır bu nedenle yanıltıcı bir değer olmaması açısından adetin 3. Gününden sonra yapılır.

FSH Ve Hamile Kalma

FSH hormonu normal kabul edilen değerlerden daha yukarı çıkarsa yani 10 değerinin üzerine çıktığı durumlarda gebe kalma ihtimalini de düşürmektedir. Ayrıca FSH hormon değeri 15’in üzerine çıktığında daha fazla ciddi anlamda gebe kalma ihtimalini düşürmektedir. Buradan şunu çıkartabilir FSH hormonu normal seviyelerden ne kadar yüksek olursa o derece gebe kalma durumunu zora sokan bir etkendir. Özellikle FSH değeri 25 den daha fazlaysa kendiliğinden veya gebelik isteyip tedavi gören kadınlarda gebe kalma şansı neredeyse hiç yoktur.

Ayrıca yapılan testlerde örneğin bu ay yapılan FSH testinin sonucu yüksek seviyelerde çıktı ve birkaç ay sonra adetin 3. Gününden sonra yine bir test yapıldı ve bu sefer normal seviyelerde çıkılabilir. Ancak bazı dönemlerde FSH hormonunda dalgalanmalar olabilir ve yüksek çıkan değere baz alınır. Yine bu tür durumla karşılaşılan hastalarda gebe kalma şansı düşük olacaktır.

FSH değerini düşürmek için hastalar araştırma yapmaktadır. FSH yükselmesine baktığımızda yaş ileri doğru gittikçe gerçekleşir ve yumurta rezervlerinde de azalmalara neden olacaktır. Bu geri dönüşü olmayan bir durumdur. Kadının yaşı ilerledikçe buna bağlı olarak yumurta kalitesi ve sayısında azalma olur ve bunları düzeltmek maalesef mümkün değildir yani tıpkı yaş gibi geri dönüşümü yoktur. Böyle bir durumda izlenecek en iyi yol FSH değerini düşürmek ile zaman kaybı yaşamamak daha da yükselmesini engelleyerek tedaviler ile gebelik yakalamaya çalışmak olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM