Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebe Kalamamanın Şaşırtıcı Nedenleri

Gebe Kalamamanın Şaşırtıcı Nedenleri

Annelik duygusu dünyanın en anlamlı duygularından birisidir. Pek çok evli kadın anne olma heyecanı ile gebe kalmayı hayal etmektedir. Gebe kalmak için o anı sabırsızlıkla bekleyen çifteler yapılan hamilelik testinin her ay negatif çıkması ile hayal kırıklığına uğrayabilirler. Her geçen zamanda ümitlerini yitiren çiftler gebe kalmak için tıbbi yollar düşünmeye ve çare aramaya başlamaktadırlar.

Gebe kalınamadığı durumlarda tedavi ilk seçenek olarak düşünülse de gebe kalamamanın belki de basit sebepleri olduğunu öğrenebilir ve ona göre yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu makalemizde kısırlıkla ilgili bilinmeyen nedenleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız ve bu konude sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

En Sık Şaşırtıcı Gebe Kalamama Nedenleri

Doktora başvurmadan önce sık gebe kalamama nedenleri olarak sizlerle paylaşacağımız bilgiler ışığında yol alabilir ve şansınızı bu noktada deneyebilirsiniz.

Yumurtlama olmaması: Polikistik over sendromu kadınlarda sık görülen gebe kalamama sorunlarından birisidir. Bunun dışında çok kilolu olma, aşırı zayıf olma ya da tiroid bezlerindeki düzensizlik yumurtlamayı engelleyebilir. Yapılması gerekense çok kiloluytsanız kilo vermeye çalışın. Yumurtlama sorununuz varsa doktorun önereceği üreme tedavisine başlayabilirsiniz.

Eşinizde sorun olabilir: Belki sorun eşinizden de kaynaklanabilir. Eşinizin çok kilolu olması ya da sigarayı çok kullanması sperm sayısını ya da sperm kalitesini düşürebilir. Yapılması gereken eşinizin sigarayı bir an önce bırakması.

Yumurtanız sağlıklı olmayabilir: Yaşa bağlı olarak sağlıklı yumurta sayısı gitgide azalabilir. Yapılması gereken kilo vermek ve sigara içiliyorsa bırakmak ve en son yol olarak hekime başvurmaktır.

Endometriozis: Çikolata kisti olarak bilinen bu hastalıkta adet olmayı sağlayan rahim içi zar dokusu, rahim içi dışında, karın içi zar kısmında ya da yumurtalıklarda yerleşebilir. Bunun sonucunda buralarda kanamalar olur. Buna bağlı olarak yumurtalıklarda kist oluşabilir. Eğer adetiniz sancılı ve çok kanamalı geçiyorsa bu hastalıktan şüphe edilebilir. Yapılması gereken zaman kaybetmeden doktora gitmek ve gerekli tedaviyi olmaktır.

Tüpleriniz tıkalı olabilir: Bazı durumlarda fallop tüpleri kapalı olabilir. Bunun nedeni daha önceden geçirilen bir ameliyat ya da cinsel yolla bulaşan bir takım hastalıklar olabilir. Yapılması gerekense bu konuda yapılması gereken tek şey tüp bebek tedavisi olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM