Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebe Kalmadan Önce Diş Bakımına Dikkat Edin

Gebelik isteyen kadınlar ve gebelik planlayan kadınların gebe kalmadan önce diş bakımı konusunda yapması gereken bir takım önemli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak hamile kalmadan önce sigara kullanılıyorsa bu alışkanlıktan kurtulmalıdırlar. Ayrıca dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmek. Detaylı sağlık taramasından geçmekte faydalı olacaktır. Bunların dışında önemli olan noktaları başında gelen gebe kalmadan önce diş bakımı ve kontrolleri gelmektedir. Diş bakımı ve ağız sağlığı hayatımızın her alanında önem taşır ancak gebelik döneminde daha önemlidir. Bu nedenle daha Gebelik dönemi oluşmadan önce ağız ve diş sağlığını sağlıklı bir yapıya kavuşturmak gereklidir.

Kadınlar hamile kaldıklarında vücutlarında bir çok hormon değişimleri ile karşılaşırlar. Ayrıca gebelik döneminde alınması gereken vitamin ve minarelerin alınması gerekir, alınmazsa ise bu durumdan dişlerde olumsuz etkilenir. Anne adayları ağız ve diş bakımlarını yapmazlar ise meydana gelen sağlıksız durumların tespit edilmesi için panoramik röntgen, RVG yani tek diş için yapılan görüntüleme kullanılır. Bunun dışında gerekli görülürse dolgu, kanal tedavisi ve implant gibi tedavi seçenekleri kullanılabilir. Fakat saydığımız bu tedavi seçeneklerinin bir çoğu gebelikte yapılmaz işte bu yüzden daha hamile kalmadan önce bunların yapılması gerekmektedir.

Gebelik isteniyor veya gebelik planlı olarak gerçekleşecek ise ilk önce diş hekimine başvurarak ağız ve diş sağlığı mercek altına alınması gerekmektedir. Böylece ağız ve diş sağlığında sorunlar varsa bunların tam olarak tedavisinin yapılması gerekir. Böyle yapılması gebelik döneminde ağız ve diş sağlığında oluşabilecek sorunların önüne geçecektir.  Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişimi sürecidir bu nedenle özellikle bu dönemlerde ilaç kullanılmaması ve herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaması gerekmektedir. Gebelikten önce ağız ve diş sağlığının düzeltilmesi bu nedenle daha önem taşır.

Gebelikte ağız ve diş bakımı

Bildiğinize üzere gebelikte anne adayları bir çok hormon değişimlerine maruz kalırlar bu değişimler dişleri de etkilemektedir. Özellikle gebeliğin ilk zamanlarında olan kusmalardan kaynaklanan dişler çürümeler oluşabilir. İşte oluşacak bu çürükleri engellemek için düzenli şekilde dişler fırçalanmalıdır.

Bunun dışında gebelik oluşmadan önce bir diş hekimine başvurarak gerekli kontrollerin ve tedavilerin yapılması, ayrıca flor takviyeleri ile dişlerin sağlamlığını üst seviyeye getirilebilir.

Gebelikte son derece önemli olan kalsiyum bulunmaktadır. Hem bebek hem de bebek açsından gebeliğin sağlıklı sürmesi ve sonlanması için kalsiyum alımı son derecede önem taşımaktadır. normal zamanlardan daha fazla kalsiyum ihtiyacı olur. Anne adayları gerekli kalsiyumu almazsa bebek annenin kemiklerinde ki kalsiyuma yönelerek kalsiyum ihtiyacını karşılar bunun için yeteri kadar kalsiyum alınması çok önemlidir.. Gebelik öncesi gerekli tedaviler yapılır ve gebelikte düzenli olarak diş bakımı yapılırsa ağız ve diş sağlığı konusunda bir sorun ile karşılaşılmayabilir. Halk arasında gebe kalan herkes bir diş kayıp eder diye bir inanış bulunur ancak bu tamamen yanlış, doğruyu olmayan ve bilimsel hiçbir kanıtı olmayan bir inanıştır. Gebelikte diş bakımı >>> konumuzu da okumalısınız.

Gebelikte doğal beslenme  >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM