Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebeliğin 1. Haftası Hakkında Bilgiler

Hafta hafta gebelik konumuza başlıyoruz. Anne ve bebeğinde gerçekleşen bütün değişimleri hafta hafta gebelik şeklinde ayrıntılı olarak ele alıp, akıllara takılan bütün sorulara cevap vermeye çalışacağız. Mutlu ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz dileği ile.

1 Haftalık Gebelik Gebeliğin İlk Haftası

Gebeliğin ilk haftası olan bir haftalık gebelikte henüz hamile olduğunuzu söylememiz çokta mümkün değildir. Bunu anlamak şuan için mümkün değildir.

Gebelik sürecine baktığımıza 40 haftalık bir zaman dilimi içerisinde tamamlanır. Görülen son adetin ilk günüyse gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Gebe kalan bir kadın bunu fark edene kadar en az 1 ay zaman geçmektedir. İlk olarak adet kanamasının geciktiğini fark eder daha sonra yapılan testler ile kesinleşir. Bu nedene gebeliğin birinci haftası aslına bakarsanız gebe sayılmazsınız bu haftayı takip eden haftalarda kesinleşecektir.

Günümüzde yapılan testler ve tıbbi cihazlar yardımı ile ölçümler yapılarak gebelik dönemi haftalık bölümlere ayrılır. Ayrıca önceleri gebelik aylık olarak takip edilirken artık hafta hafta gebelik biçiminde takibi yapılmaktadır bu yöntem hem daha sağlıklı hem daha güvenlidir.

Tıbbi olarak gebelik değerlendirmeye alınırken 3 ana kısımdan oluştuğu görülmektedir. Tıp dilinde trimester denilen bu dönemlerin Türkçe karşılığı 3 aylık dönemler olmaktadır. İlk 3 ayı içerisine alan 1. Trimester dönemidir bebeğin organ gelişiminin olduğu ve anne adayının gebeliğe hazırlık sürecini içine alır. İkinci 3 aya girildiğinde 2. Trimester adı verilen dönemdir ve bebek gelişimi hızla devam eder. Son olarak 3. Trimester gebeliğin son 3 ayını içine alan 3. Trimester dönemidir doğum hazırlıklarının başladığı anne adaylarının bebeklerini kucaklarına aldığı dönemdir.

1 haftalık gebelik sürecinde annedeki değişiklikler

Gebe kalmayı planlayan kadınlar korunma yöntemlerini bir kenara bırakıp ilk adımı atarlar. Son adet kanaması başladığında sağ ve sol yumurtalıklarda yumurta hücresi oluşumu başlamıştır. Bu dönemeyse yumurtama dönemi adı verilmektedir. Daha sonra olgun bir hale gelen yumurta adet döneminin 14. Gününden sonra sağ ve sol fallop kanallarına geçiş yapacaklardır. 2 haftalık gebelik >>> konumuz.

GEBELİK HAFTALARI
12340

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM