Gebeliğin 1. Haftası Hakkında Bilgiler

  • 04 Ocak 2017
  • 836 kez görüntülendi.
Gebeliğin 1. Haftası Hakkında Bilgiler

1 Haftalık Gebelik Gebeliğin İlk Haftası

Gebeliğin ilk haftası olan bir haftalık gebelikte henüz hamile olduğunuzu söylememiz çokta mümkün değildir. Bunu anlamak şuan için mümkün değildir.

Gebelik dönemi sürecine baktığımıza 40 haftalık bir zaman dilimi içerisinde tamamlanır. Görülen son adetin ilk günüyse gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Gebe kalan bir kadın bunu fark edene kadar en az 1 ay zaman geçmektedir. İlk olarak adet kanamasının geciktiğini fark eder daha sonra yapılan testler ile kesinleşir. Bu nedene gebeliğin birinci haftası aslına bakarsanız gebe sayılmazsınız bu haftayı takip eden haftalarda kesinleşecektir.

Günümüzde yapılan testler ve tıbbi cihazlar yardımı ile ölçümler yapılarak gebelik dönemi haftalık bölümlere ayrılır. Ayrıca önceleri gebelik aylık olarak takip edilirken artık hafta hafta gebelik biçiminde takibi yapılmaktadır bu yöntem hem daha sağlıklı hem daha güvenlidir.

Tıbbi olarak gebelik değerlendirmeye alınırken 3 ana kısımdan oluştuğu görülmektedir. Tıp dilinde trimester denilen bu dönemlerin Türkçe karşılığı 3 aylık dönemler olmaktadır. İlk 3 ayı içerisine alan 1. Trimester dönemidir bebeğin organ gelişiminin olduğu ve anne adayının gebeliğe hazırlık sürecini içine alır. İkinci 3 aya girildiğinde 2. Trimester adı verilen dönemdir ve bebek gelişimi hızla devam eder. Son olarak 3. Trimester gebeliğin son 3 ayını içine alan 3. Trimester dönemidir doğum hazırlıklarının başladığı anne adaylarının bebeklerini kucaklarına aldığı dönemdir.

1 haftalık gebelik sürecinde annedeki değişiklikler

Gebe kalmayı planlayan kadınlar korunma yöntemlerini bir kenara bırakıp ilk adımı atarlar. Son adet kanaması başladığında sağ ve sol yumurtalıklarda yumurta hücresi oluşumu başlamıştır. Bu dönemeyse yumurtama dönemi adı verilmektedir. Daha sonra olgun bir hale gelen yumurta adet döneminin 14. Gününden sonra sağ ve sol fallop kanallarına geçiş yapacaklardır. 2 haftalık gebelik >>> konumuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats