Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri nelerdir? Gebelik belirtileri konusunda sık sorulan sorular nelerdir? Hamile miyim sorusuna yazımızdan detaylı yanıtlar bulabilirsiniz.

Gebelik belirtileri en başında bütün kadınlarında bildiği gibi adet gecikmesi vardır. Bazı gebe kalan kadınlarda gebelik belirtisi olarak adet döneminde açık renkte kanama gözlemlenebilir bu oluşan kanama normal adet dönemi kanaması ile ilgisizdir ve gebelik belirtisidir.

Gebe kalan kadında bazı duygusal değişimlerde olabilmektedir yoğun stresli bir döneme girmiş olabilir, eskiye göre daha duygusal davranır veya fiziksel olarak kendini yorgun hisseder, mide bulantıları oluşur ve bunlara baş ağrısı eşlik edebilir bu takım belirtiler gebelik belirtileridir.

Gebelik Belirtileri Hakkında Detaylar

Gebelik Belirtileri Arasında Yorgunluk Hissi

Gebelik döneminin en başta ve en erken olarak ortaya çıkıp kendini gösteren belirti yorgunluktur birden başlayan baş ağrısı,halsizlik,bitkinlik,baş dönmesi kişinin kendisini çok yorgun hissetmesine neden olabilmektedir. Gebe kalan kişi eğer çalışıyorsa mesai saatlerinde büyük bir yorgunluk çökebilir ayrıca gebeliğin ilk belirtileri arasında sabahları çok zor kalkabilmekte vardır bu yorgunluk kişide sürekli dinlenme sürekli uyuma gibi istekleri getirmektedir. Daha önceden yapılan işlerde hiçbir enerji kaybı hissedilmezken artık yapılan küçük işlerde bile yorgunluk hissi belirir ve bununla birlikte tansiyon düşmeleri ortaya çıkabilir.

Anne adayında gebelik dönemi içerisinde hem fiziksel hem de ruhsal değişimlerin olduğu bir süreçtir. Yorgunluk hissinin etkenleri arasında gebelik döneminde normalden fazla üretilen progesteron hormonu bulunmaktadır.bu hormonunun özelliği yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği bulunmasıdır bu nedenle erken gebelik belirtileri arasında normalden daha fazla uyku ihtiyacı hissedilmesi gebelik belirtileri nelerdir sorusunun bir cevabı olarak karşımıza gelir.

Göğüslerde Meydana Gelen Değişimler

Gebelik başlangıcının bir diğer belirtisi ise göğüslerde meydana gelen değişimlerdir göğüslerde dolgunluk hissi gelişir ve daha önceki zamanlara göre daha hassaslaşırlar. Ağrı oluşabilir özellikle bu ağrılar giyinip soyunurken,duş alırken yada gece yatağa girildiğinde daha çok ağrılar hissedilebilir. Göğüs damarlarında bir belirginlikte gözlemlenebilmektedir.

gebelik belirtileri

Mide Bulantıları Ve Kusmalar

Gebelik döneminin başında meydana gelen bir diğer değişim ise gebelikte mide bulantısı çoğunlukla bu bulantılar sabahları hissedilir mide bulantısının şiddeti çok ise kumada olabilir mide bulantıları bazı gebelerde sadece sabahları olurken kimi gebelerde ise bütün gün hissedilebilmektedir.

Aşerme

Gebelik belirtileri arasında herkesin bildiği aş erme diye bilinen ve mevsimi olmayan yiyeceklere karşı aşırı istek oluşmasıdır. Yada yemek kokularına karşı bir tiksime olabilmekle beraber daha önce çok sevdiği bir yemekten yada yiyecekten bu dönemde tiksinilebilir,prfüm yada başka kokulardan da tiksinti olabilir bu çoğu gebede meydana gelmektedir.

Sık Olarak İdrara Çıkma

Bir diğer belirtimiz ise sık olarak idrar yapma isteği bu gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ortadan kakabilir ancak gebeliğin belirli dönemlerinde yine olacaktır özellikle bebeğin doğum kanalına indiği dönemde bu konuyu hafta hafta gebelik kategorimizde ayrıntılı işledik.

Gebelik döneminin başından itibaren hormonlarda değişimler başlar bu hormonel değişimler gebe kalan kişide psikolojisinde, ruh halinde değişimlere yol açmaktadır iniş çıkışlı bir ruh hali olabilir yani birden ağlar sonra birden mutlu olup gülebilir gebe kalan kişi.

Gebelik hormonları sadece psikolojik olarak değil fiziksel olarak da gebe kalan kişiyi etkiler uterusun büyümesi ile mideye bir baskı uygulanır bunun sonucunda mide ekşimesi meydana gelir. Bu dönemde bir doktora görünerek vitamin desteği alınabilir.

Gebelik belirtileri konusunda sık sorulan sorular nelerdir?

Gebelik belirtileri sonrası nasıl hamilelik onaylanır?

Gebeliğin kesin olarak oluştuğunu anlayabilmek için mutlaka bir ultrason muayenesinden geçmek gerekir eczanelerde satılan gebelik testlerinde pozitif çıkmış olabilir ama bu kesin bir gebelik tanısı değildir. Ultrason muayenesinde gebeliğin başında boyutu küçük olduğundan görülmeme olasılığı vardır ancak son olunan adet dönemi tarihinden 1-1,5 ay geçtiğinde ultrasonda net bir şekilde görülebilir ve kan testi ile yapılan gebelik testide HCG seviyesi 1200-1500 oranlarında ulaştığı zaman vajinal ultrason yöntemi ile teyit edilebilmektedir.

Her anne adayının belirtileri aynı mıdır?

Gebe kalan kadınlarda bir çok değişimler meydana gelir ancak her kadında yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin olacak olması söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse gebe kalan bir çok anne adayında mide bulantıları, aşerme gibi belirtiler oluşurken diğer anne adayında bu belirtiler olmayabilir. Bu nedenle her anne adayı bütün anne adaylarında oluşabilecek gebelik belirtilerini bende de olur gözü ile bakmamalıdır. Belirtiler meydana gelmezse can sıkmanıza gerek yok zaten gebelik biraz ilerlediğinde yapılan kontroller ile kesin bir sonuç elde edilir.

gebelik belirtileri

Hamile miyim sorunun en net cevabı nasıl alınır?

Gebe kaldım mı sorusunun cevabını almanın en sağlıklı yolu kan testidir kanda yapılan gebelik testi ile kesin bir sonuca varmak mümkündür. Çıkan sonuç pozitifse bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeye alınıp ilk muayeneniz yapılır. Bir çok testten geçer gebeliğinizin bir takip tablosu oluşturulur. Ayrıca gebelik hesaplama yapılarak tam olarak kaç haftalık gebe olduğunuz saptanır. Anne adayı olduklarını düşünün ve kesinleşmiş olan kadınlar sitemizde bulunan gebelik haftası hesaplama sayfamızda bulunan otomatik hesaplayıcı ile işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ultrasonda görünmeyen gebelik nasıl anlaşılır sadece gebelik belirtileri yeterli midir?

Yani adet döneminde gecikme yaşayan bir kadın ultrason muayenesine girdiğinde fetusun kesesi ekranda görüntülenebilmeli bunun yanında ultrason cihazı ile bakıldığında anne adayının rahim kaslarında bir kalınlaşmanın olduğu görülür. Fakat gebeliğin başlarında olan ilk haftalarda fetus çok küçük olduğundan görüntüleme yapabilmek için vajinal ultrason yöntemi ile bakılır. Böylelikle fetusun ne durumda olduğunu, kesesinin durumu, amniyotik sıvının durumu hakkında bilgiler daha net edinilir.

Gebelik belirtileri bende var ne yapmalıyım?

Gebelik belirtileri sizde de varsa önce bir eczaneden alınan bir idrar testi yapabilirsiniz ancak bu testin doğruluk oranı yüzde yüz değildir. Kan testi ile doğrulanan gebelik ultrason muayenesi ile kesinleşir. . En son olarak değinmeden geçemeyeceğim kadınların büyük bir bölümümü vajinal ultrason muayenesinden korkmaktadır. Ağrı ve acı hissederim rahme zarar verir diye şüpheleri bulunmaktadır. Bu düşünce tamamen yanlış olup herhangi bir ağrı ve rahme zarar verme durumu söz konusu değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM