Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik Çatlakları

Gebelik döneminde kadınların çoğu oluşan çatlaklardan şikayet etmektedirler peki bu çatlakların oluşum nedenleri nelerdir gebelik döneminde alınan kilolara, hormonların değişmesine  ve deride gerilmelere bağlı gebelikte çatlak oluşumu meydana gelmektedir. Alınması gerekenden daha fazla bir kilo artışı yada ani kilo alımı yaşayan anne adaylarında çatlaklar daha yoğun ortaya çıkmaktadır bu etkenlerin nedeni ile cildin elastikiyet görevini yapan liftlerde incelme gerçekleşir. Çatlaklar gebeliğin erken dönemlerinde pembe ve mor renk alırken ilerleyen dönemlerinde beyaz olmaktadır.

Çatlakların vücutta en çok görülen yerler ise kalça, bel, karın, göğüs ve uyluk bölgelerinde daha fazla kendilerini göstermektedirler genellikle bu çatlaklar gebeliğin son 3 aylık döneminde görülürken diğer dönemlerinde de görülebilmektedir.

Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen çatlaklar kaşıntı yapabilir ancak kaşıntı sebebi sadece çatlak oluşumu olmayabilir gebelik dönemi boyunca değişik etkenlerden kaşıntı olabilir eğer bu kaşıntılar anne adayını çok rahatsız edici bir duruma gelmişse doktoruna başvurması gerekmektedir.

Gebelikte meydana gelen çatlaklar kalıcı çatlaklardır ama erken dönemde yapılan bazı tedavi yöntemleri ile bu çatlak oluşumları en aza indirilebilir. Çatlakların tamamen engellenmesi maalesef mümkün değildir ama bunlara en aza indirmek için cildin elastik özelliğini korumaya yardımcı bir takım nemlendirici kremler kullanarak en az seviyeye indirmek mümkün olacaktır bir diğer yöntem ise gebelik boyunca bol, bol su içmek ve dengeli beslenerek meyve ve sebzeyi de yeteri kadar almak fayda sağlayacaktır. Gebe kalınmadan önce sigara kullanımı olmayan ve gebelikten önce spor hayatı olan kadınlarda çatlak oluşumları ile daha az karşılaşılmaktadır.

Çatlak oluşumunda cilt yapısı

Çatlakların oluşmasında büyük rol oynayan faktörlerden biri kesinlikle kişinin genetik yapısıdır gebelik döneminde bazı anne adayları çatlak oluşumuna karşı hiçbir önlem almamalarına rağmen çatlak oluşumu yaşamazlar öte yandan bu konuda kendine çok özen gösteren bir anne adayında ise çatlak oluşumları görülebilmektedir.

Dediğim gibi genetik yapı önemli bir rol oynarken bu genetik yapıya destek olan diğer faktörlerde vardır daha az oluşmasına yada daha az oluşmasına etki eden faktörlerdir bunlar. Gebelik döneminde bütün kadınlar beslenmesine ve yaşam biçimlerine dikkat eder ancak sadece bu dönemde değil hayatın her döneminde bunlara dikkat etmek gerekir aksi taktirde önümüze sorun olarak çıkabilmektedir. Özellikle gebelik dönemlerinde dikkate alınacak düzenli bir beslenme şeklimizin olması, düzenli uyku düzeni , sigara, alkol, kahve gibi uyarıcılarda uzak durmak gibi durumlardan uzak olunması elbette ki gebelikte uyulması gereken kurallardır.

Bunlara ek olarak gebelik başlangıcından başlayarak cilt elastikiyetini korumaya yardımcı olacak nemlendirici kremler kullanmak ve gebeliğin 20. Haftasından başlayarak uzman doktorunuzun çatlak oluşumlarını önlemek için vereceği ürünleri kullanmak bu konuda fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız şeker yükleme testi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM