Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik Haftaları Özet (Hızlandırılmış Anlatım)

Lütfen gebelik haftaları konusunda detaylı bilgilere ulaşmak için, menüden hafta hafta gebelik kategorimize ulaşınız. Bu sayfa hızlandırılmış, kısa versiyon içermektedir.

1 haftalık gebelik

Gebelik dönemi hamileliğin 4. Haftasından itibaren başlar, yani ilk üç hafta aslında hamile değilsiniz demektir. Gebeliğin oluşabilmesi için sperm hücresi ile (250 milyon sperm hücresinden sadece bir tanesi) yumurta karşılaşacak ve yumurta spermi içerisine alarak, fallop tüplerinden rahme doğru yolculuk başlayacak. Bu yolculuğun tamamlanması yaklaşık 10 gündür. Döllenen yumurtanın adıysa zigottur, zigot toplamda 16 parçaya bölünerek rahme yerleşmektedir. Bu yerleşmenin ardından implantasyon kanaması olabilir. Eğer zigot yolculuğunu tamamlar ve rahme ulaşmayı başarırsa buna morula adı verilir ve rahme yerleştikten sonra gelişmeni sürdürmektedir. Gebeliğin başlangıcı olarak son görülen adetin ilk günü baz alınır yani, bu hafta son adetinizi gördünüz.

Gebeliğin ilk haftasında hormonlar henüz daha çok etkin değiller ancak ilerleyen haftalarda hormon değerlerinde değişimler olacak ve beta HCG hormonu idrara ve kana geçerek gebelik testleri pozitif çıkmaya başlayacaktır. Budagebeliğin rahme yerleşmesinden sonra gerçekleşir.

2 haftalık gebelik

2 haftalık gebelik sürecinde daha hamile olduğunuzun farkında değilsiniz. Vücudunuzda bir çok değişimler olmaya başladı ancak daha bunu size fark ettirmiyor. Adet kanaması olmuş olabilir ve planlı gebelik değilse, akıllara gebelik şüphesi getirecek bir belirti henüz yoktur. 2 haftalık gebelikte rahim ağzında kalınlaşmalar meydana gelir. Bunun nedeniyse; döllenme olduktan sonra embriyonun rahme rahatça yerleşip tutunabilmesi içindir.

Gebelik takipleri bu 2 haftalık gebelikten sonra başlayacaktır. Ancak bu dönemde anne adaylarının vücudunda akıl almaz değişimler meydana gelir. Yumurta hücresinin nasıl meydana geldiğine göz atarsak, yumurtalıktaki folikülün çatlaması ile birlikte yumurta hücresi oluşur. Bundan sonra sıra fallop tüplerindedir ve bu hücreyi içerisine alır. Böylece tüplerin içindeki yolculuk başlamış olur. Cinsel birleşmenin ardından yumurtanın etrafını çok sayıda sperm hücresi sarar ve yumurtanın içine girmeye çalışırlar. Fakat en becerikli olan sperm hücresi bunu yapabilir. Yumurta hücresi kendisini kısa süreliğine açar ve tek bir tane sperm hücresini içine alarak hemen kendini kapatır. Böylece başka sperm hücreleri içeriğe giremez.

4 haftalık gebelik

4 haftalık gebelik döneminde anne adaylarımızın hamile olduklarından haberleri yoktur. Fakat belirtiler yavaş, yavaş ortaya çıkmaya başladığı için şüphelenmeye başlayabilirler. Gebelik belirtileri arasında uykuzuluk, yorgunluk, halsizlik, göğüslerde hassasiyet ve psikolojik değişimler gibi belirtiler kendini gösterebilir. Gebelik belirtileri bazen adet belirtileri ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle her bu belirtileri gören kadın kesinlikle gebe kalmış diyemeyiz. Kesin olarak sonuç alabilmek kanda gebelik testi uygulanması gerekir. Sizde de bu belirtiler varsa ve gebelikten şüphe ediyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

4 haftalık gebelikte bölünen hücrelerin sayısının arttığını görürüz. Artık bu hücrelerde birleşmeye başlamıştır. Bu dönemden sonra zigot denilen ilk hücre oluşacaktır. Bunun yanında fallop tüplerinde yaşayan yolculuk biter ve gebelik rahme yerleşmiş olur. Onun için en güvenli yerse rahmin arka duvarıdır ve bulmakta hiç zorlamadan rahmin arka duvarına giderek orda sabitlenir.

5 haftalık gebelik

Gebeliğin 5.haftasında bir çok anne adayı artık hamile olduklarını öğrenirler. Sizde hamile 5 haftalık hamile olduğunuzu öğrendiyseniz tebrik ederiz şuanda bebeğiniz çok küçük 1 ile 3mm arasında. Bebeğiniz rahminizin içinde gelişerek büyümeye devam edecek. Beyni, omuriliği ve sinir yolları oluşmaya başlayacaktır. Gebeliğin bu evresinde kordon bağı oluşurken bunun yanında bebeğe oksijen sağlanmasına yardımcı olan koryon villus adında bir doku meydana gelecektir.

Anne adaylarıysa gebeliklerinin onaylanmasının ardından bir kadın doğum uzmanına başvurarak ilk muayenelerini olacaklar. Net olarak gebelik haftaları hesaplanarak gebelik haftalarının takip programları çıkartılacaktır. İlk muayenede eşler arasında kan uyuşmazlığı, varsa geçmiş gebelikler, jinekolojik öykü ve genel sağlık gibi pek çok konuda anne adayı değerlendirmeye alınacaktır.

6 haftalık gebelik

Bu hafta artık anne adayları kesinlikle hamiledirler ve büyük ihtimalle şimdiye kadar öğrenilmemişse 6 haftalık gebe olduklarını bu hafta öğreneceklerdir. Hamile olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, eczanelerde satılan Beta HCG hormon testinden alarak evde idrarda gebelik testi yapabilirsiniz. Yada kesin sonuç için sağlık kuruluşlarından birine başvurarak kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.
Geçtiğimiz hafta embriyo rahme ulaştı ve artık şekillenmeye başladı üç germinal katmandan meydana gelen organların ön şekillenmeleri başladı. Bebeğinizin bu hafta boyu 3-5mm uzunluğundadır.

Gebeliğiniz onaylandıktan sonra kadın doğum uzmanına gidildiğinde ultrason muayenesi ile gebelik kesesi görülür ve bebeğin kalp atışları duyulabilir. Bazen 6. Haftadaki ultrason muayenelerinde bebeğin kalp atışları duyulmayabilir. Artık resmen hamilesiniz ve önceki yaşamınızda size zarar verecek davranışlardan kaçınmalısınız. Özellikle düşük tehlikesi olan anne adayları bu haftalarda çok daha dikkatli olmalıdırlar, kendilerini yoracak işlerden uzak durarak beslenmelerine dikkat etmelidirler.

7 haftalık gebelik

Bebeğiniz bu haftada hala embriyo olarak tanımlanmakta. Bebeğinizin elleri, ayakları, kolları oluşmaya başladı ve yavaştan belirgin şekil alarak kendilerini göstereceklerdir. Ayrıca kulakların çıkacağı yerlerde çukurlaşmalar ve burun delikleri ile göz çukurları da oluşmaya başlayarak ön hazırlıklar tamamlanmaya çalışılır. 6.hafta ile bu hafta arasında bebeğinizin boyu neredeyse iki katına çıktı bu hafta 1cm ulaşmıştır.

Gebeliğin 7. Haftasında anne adaylarımızsa, gebeliğin belirtilerini yaşamaktalar. Hormonların neden olduğu; uykusuzluk, yorgunluk, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerden yakınmaktalar. Fakat bunlar ilk üç ayda olacak ve sonra geçecekler. Anne adaylarımızın rahimleri de hamile kalmadan önceki boyutlarının iki katına çıktı. Hem bu yüzden hem de kan basıncındaki yükselişten dolayı sık idrara çıkma şikayeti oluşabilir.

8 haftalık gebelik

Gebelik haftalarının 8. Haftasında bebeğiniz rahminiz içinde artık hareketlenmeye başlamıştır. Fakat anne adaylarımız bu hareketleri henüz hissedemezler. Çünkü bu hareketler henüz daha çok küçüktür ve amniyon sıvısı bunları emerek anne adayına hissettirmez. Bu hafta bebeğinizin beyni hızlı şekilde gelişmekte olup, kas gelişimini kontrol etmekle görevli olan kısımda neredeyse işlevini yerine getirecek duruma gelmiştir. Bunların yanında dalak ve karaciğer meydana geldiğini görmemiz mümkündür.

Bu haftanın sonunda anne adaylarımız gebeliğin 2. Ayını geride bırakacaklar. İlk üç aylık dönemde bebeğin organ gelişimi olduğu için son derece önemlidir. Bu nedenle kesinlikle doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı olmamalıdır. Göğüslerde dolgunluk, şişme ve meme uçlarında koyulaşma görülebilir.

9 haftalık gebelik

Gebeliğin 9. Haftasında bebeğinizin pelvik boşluğunda testis yada yumurtaları artık gelişmeye başlayacak. Ancak cinsiyet belirleyici gelişimler, bebeğinizin cinsiyetinin belli olması için henüz yeterli değil. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacı var. Bebeğiniz geçen haftalara göre daha fazla hareketli. Bağırsakları gelişimini sürdürmekte ve karnın dış kısmındalar. Kulakların oluşumu artık daha fazla hızlandı ayrıca gözleri de oluşmaya bu haftada devam ediyor. Bu hafta 16 ile 20cm uzunluğundadır. Amniyon sıvısının seviyesine bakıldığında 5-10ml arasında olduğu görülür.

Anne adaylarının bel ve karın bölgeleri genişlemeye başlar. Geçtiğimiz haftalara göre göğüslerdeki büyüme ve dolgunluk hissi daha fazla olabilir. Bunun için destek özelliği gelişmiş olan sutyenler kullanılabilir. Bu dönemler mide yanması şikayeti ile karşılaşılabilir. Buna önlem olarak az ve sık yemek yeme alışkanlık haline getirilmelidir.

10 haftalık gebelik

Bu haftada bebeğin böbrekleri işlevlerini yerine getirmeye başlayarak idrar üretimi yapmaktadır. Bebeğin göz renginin oluşmasında rol oynayan iris katmanı da 10. Haftadan itibaren daha belirginleşmeye başlayarak kan üretmeye başlar. Anne adaylarının mide bulantıları artık yavaş, yavaş hafiflemeye bu haftadan sonra başlar. Her anne adayının vücut değişimleri ve gebeliğe verdiği tepkilerde değişkenlik olabilir. Gebeliğin 10. haftasında anne adayının bulantılarında hafifleme olmazsa telaş etmesin önümüzdeki haftalarda bu sıkıntısı azalacaktır.
Bebeğiniz tıbbi olarak fetus olarak adlandırılmakta ve baş popo mesafesi bu haftada 22-25mm arasında olmaktadır. Bebeğinizin kıkırdak dokusu gelişimi yerine kemik dokusu gelişme göstermeye başlar.

Anne adaylarında bu haftalarda varisler oluşabilir. Ayrıca diş eti şişmeleri de karşılaşılan sorunlar arasındadır. Bu nedenle hamile kalmadan önce bir diş hekimine başvurarak ağız ve diş sağlığı açısından oluşan yada oluşabilecek her türlü soruna önlemler alınmalıdır. Hamilelikte artan kan basıncı damarların daha net görünmesine neden olmaktadır.

11 haftalık gebelik

Gebeliğin 11. Haftasına gelindiğinde bebeğin organ gelişimleri neredeyse tamamlanmış durumda olmaktadır. 11. Hafta içinde bebeğin el ve ayak parmaklarında olan perdeler kayıp olacak. Bu nedenle bebek bundan sonra rahatça parmaklarını oynatabilecek. Anne adayları bu haftadan sonra kilo alımlarında bir yükseliş olabilir. Tam olarak değilse de ortalama bir değer olan haftalık 400-500 gram arasında kilo alımınız olabilir ancak her kadından bu aynı olmayabilir genetik faktörler bunda etkin rol oynamaktadır. Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken 50mm uzunluğa ulaşmış durumdadır.

Anne adayları artık gebeliğin ilk belirtilerinden olan mide bulantıları, yorgunluk gibi şikayetlerinden kurtulacaktır ancak biraz daha sabır etmek gerek gebeliğin 12. Haftasından sonra bu yakınmalarda azalmalar olacak. Bu zamana kadar karnınızın büyüdüğü çok beli olmadı ama artık dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz belli olacak.

12 haftalık gebelik

Bebeğiniz gebelikte 12. Haftaya geldiğinde cinsel organı da şekillenmeye başlayacaktır. Fakat daha çok erkendir cinsiyetini görebilmemiz için. Geçtiğimiz haftalardan hatırlarsınız el ve ayak parmakları gelişiyordu artık bu haftadan itibaren tırnak gelişimi de bunlara eklenmiş olacak. Anne adayları bebeklerinin hareketlerini henüz fark etmezler ama bebek hareket etmeye başladı. Anne adaylarının artık karın sahasında, memelerde ve bacak bölgelerinde damarlar daha net bir hal alacaktır.

Ayrıca anne adaylarının bel çevreleri de genişlemeye başlar. Mide bulantılarınız daha azdır. Bunların yanında karına el ile bir muayene yapıldığında gebe olduğunuz anlaşılır. Bebeğin boy ve kilogramına bakıldığında ise bu hafta 20 gram ağırlığında ve 65mm uzunluğuna gelmiştir.

13 haftalık gebelik

Hafta hafta hamilelik döneminin 13. Haftasına geldiğimizde, bebeğiniz büyümeye devam ederken boyu 70mm uzunluğunda olurken 20-25 gram ağırlığındadır. Bağırsakları artık olması gereken konuma yani karın içi boşluğuna gelmiş durumdadır. Bağırsakların yapısına bakıldığında kıvrımlaştıklarını görmekteyiz. Bebeğin eşi olarak bilinen plasenta da gelişimine devam etmekte ancak bebeğiniz kadar hızlı gelişmemektedir.

Gebeliğin bu haftasında 25-30 gram ağrılığındadır ancak gebeliğin sonlandığı dönemde 450-900 gram arasında bir ağırlığa sahip olacaktır. Anne adayları daha az idrar yapma ihtiyacı duyarken kasık bölgelerinde az seviyede ağrıları meydana gelebilir. Bunun yanında anne adayları bu haftadan sonra gebeliklerinin ilk üç ayını geride bırakıp ikinci üç ayına yani ikinci trimester dönemlerine adım atacaklar. İlk döneme göre çok rahat geçecek olan ikinci trimester halk arasında zaten gebeliğin balayı ayları olarak nitelendirilmektedir. Gebeliğin ilk belirtileri ve şikayetleri azalmış, karın çok büyümemiştir bu yüzden ikinci üç ayın tadını çıkartın.

İkinci Trimester Dönemi

2. trimester dönemi hafta hafta gebelik dönemi

14 haftalık gebelik

Küçük bebeğinizin 14. Haftada parmak izi oluşmuş biçimdedir. Çünkü el parmakları daha net ve belirgin özelliğe sahip olmuştur. Parmaklarına baktığınızda hepsi birbirinden ayrı olduğunu fark etmemiz mümkündür. Bebeğinizin dalağı oluşmaya başlamıştır kan hücreleri atılmaya ve antikor üretimi de aktif hale gelmiştir. Cinsiyeti öğrenmek için daha erken ancak cinsel organının gelişimi devam etmektedir. Aşağıda ki ultrason görüntüsüne bakarsanız bebeğin hareketleri artık kolayca seçilebilmektedir. Tükürük bezi ile trioid bezleri artık aktif olarak üretim yapmaya başlarlar.

Bebeğin cildini korumak amaçlı üzerinde lanugo adında tüyleri vardır çünkü cildi hala incedir.
Anne adaylarımız 14 haftalık gebelik ile beraber ilk üç aylarını yani birinci trimester dönemini geride bırakıp ikinci trimester dönemine giriş yaptılar. Artık mide bulantıları ve kusmaları yok denecek kadar az, eskisi kadar yorgun değiller, hamileliğe tamamen alıştılar, bebeklerin organ gelişiminin olduğu ilk üç ayı atlatıp, düşük riskinin en yoğun olduğu dönemi de geride bıraktılar. Bu ikinci üç aylık dönemin rahatça tadını çıkarabilirsiniz.

15 haftalık gebelik

Bu zamana kadar bebeğin baş kısmı hızlı bir büyüme sergiliyordu ancak artık yavaşlama gösterecek. Başı hareketli şekilde olup baş bölümü boyun kısmının üstünde olmaktadır artık. Bebeğinizi koruyan lanugo tüylerinden başka artık saçları da belirginleşmeye başladığını görmek mümkündür. Henüz bebeğiniz dış ortamlardan gelen sesleri duyamaz ancak iç kulağı oluşmaya başladı. Aşağıda ki ultrason videosuna batığınızda bebeğin el, kol ve bacak hareketlerinin net olarak anlaşıldığını görmekteyiz. İçinde bulunduğu amniyotik sıvıyı yutarak sindirim sisteminin çalışmasında provalara başlamıştır küçük bebeğiniz.

Anne adayları sağlıklı ve düzenli beslenerek yeteri kadar su tüketmeye özem göstermelidirler. Dışarıdan baktığımızda artık hamile olduğunuz belli olmaya başladı ve elinizi karnınızın üzerine koyduğunuzda sanki bir top varmış gibi hissedersiniz, minik bebeğiniz rahminizin içinde hızla büyümeye ediyor.

16 haftalık gebelik

Anne adayları gebelikte 16. Hafta dönemine geldiklerinde vücutta değişimlerden kaynaklanan lekelenmeler ile karşılaşabilirler. Gayet normal olan bu lekelenmeler gebelik dönemi boyunca anne adaylarının karşılaştıkları durumdur. Bu hafta itibari ile veya önümüzdeki haftalarda bacaklarda ve ve bacakların arka taraflarında olan kılcal damarlarda belirginleşme söz konusu olabilir. Bu kısımlarda hafif şekilde kasılmalar yaşanabilir. Oluşacak olan varislerin kalıcı olamamaları açısından şimdiden önlem almak anne adaylarının faydasına olacaktır.

Gebeliği takip eden doktorunuz tarafından size uygun bir spor programı vererek düzenli bu işlemler yapılarak anne adayı ve bebek açısından faydalı olacaktır. Düzenli beslenmeye ve bol su tüketimi konsun da titizlik ile davranın. Bebeğinize baktığımızda bu dönemlerde emme hareketi yapmaya başlayacaktır. Ultrasona girdiğiniz zaman hareketlerini net olarak görür ve yutkunmasını da yakalayabilirsiniz. El ve ayak tırnakları gelişimini sürdürürken süratli olarak uzamaya başlamışlardır. 16 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin boyu 150mm ulaşmış ve 120 gram kadarda ağırlığa ulaşmış şekildedir

17 haftalık gebelik

17 haftalık gebelik dönemine girildiğinde anne adaylarının sırt ağrıları başlamıştır. Çok fazla olmasa da yavaştan bu şikayet baş gösterecektir. Ayrıca uykusuzluk sorunu da yaşanabilir. Uykunuza, beslenmenize titizlik ile devam etmeye çalışın. Artık bu hafta ile birlikte karınınız oval bir şekil almaya başlayacaktır. Diğer 17 haftalık gebe kadınlara baktığınızda karınları sizden daha büyük olabilir. Ancak bu korkulacak bir durum değildir kadından kadına gebelik sürecinde ki değişimler farklılık gösterebilmektedir.

Kalsiyum alımınıza dikkat ediniz bebeğinizin bu maddeye oldukça fazla ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun için kalsiyum açısından zengin içeriği olan besinlere yönelmelisiniz. Artık minik bebeğinizin dolaşım sistemi tam olarak, eksiksiz biçimde görev yapmaya başlamıştır. Ayrıca bebeğiniz yağ depolamaya da yavaştan başlamıştır. 17 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin boyu 14 ile 15cm arasında olurken kilosu ise 140 ile 180 gram arasında olmaktadır.

18 haftalık gebelik

İlk gebeliği olmayan kadınlar yani daha önce bebek sahibi olanlar 18 haftalık gebelik döneminde bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlayabilirler. Ancak ilk kez gebe kalan kadınlar henüz bu hareketleri hissedemezler biraz kaç hafta daha zamanı var. Anne adayı bu hafta tansiyonuna dikkat etmeli çünkü düşmeler görülebilir. Günlük düzenli olarak tansiyon kontrolleri yapılmalı. Beklenmeyen bir durum söz konusu olursa vakit kayıp etmeden gebeliğinizi takip eden doktorunuza ulaşınız.

Bebeğinize baktığımızda hızla büyümeye devam etmekle birlikte artık 14-15cm uzunluğa ulaştığını görürken kilosu ise 190-200 gram arasında olmaktadır. Daha bebeğiniz küçük ancak gebeliğin ileriki haftalarında daha da büyüyecek ve anne adayının ağrılar yaşamasına neden olacak ancak bu mucizevi süreçte yaşanan her şey kadın için çok özeldir ve bebeğinizi kucağınıza aldığınızda her şeyi unutmuş olacaksınız. Bebeğin cildini korumak için görevli kremsi kıvamda katman üretimine başlanmıştır bebeğinizin dış yüzeyi bu katman sayesinde koruma altına alınır.

19 haftalık gebelik

Anne adayları gebelikte 19. Hafta dönemine girdiklerinde bebeklerinin hareketlerini duymaya başlarlar ancak ilk gebeliği olan kadınlar bu hareketleri henüz duyamayabilir. Bunu için biraz daha zaman geçmesi gerekmektedir. Gebeliğin 20. Haftasından itibaren bir çok anne adayı bebeklerinin hareketlerini duyabilmektedir. Anne adaylarına ilk defa bebeğinizin hareketlerini duyduğunuzda ne hissediyorsunuz diye sorulduğunda ; kelebek çırpınışı gibi bir his diye tarif etmektedirler.

Bebeğiniz henüz küçük neredeyse gebeliğin yarısına geldiniz daha şimdiden bebeğiniz ben buradayım diyerek annesini bu mutluluktan mahrum etmiyor. Rahmime bakıldığında göbek deliğinin 1 cm kadar alt kısmana yaklaştığını görmek mümkündür. Bebeğinizin yüz sahasında olan kemiklere artık sert bir yapıya bürünmeye başlamıştır. Bebeğin kalsiyuma ihtiyacı oldukça fazladır. Bunun için kalsiyum açısından zengin besinleri tercih ederek beslenme düzenine de dikkat etmek gerekir.

Doktorunuz size vitamin takviyeleri verebilir çünkü ihtiyacınız olan vitamin değerlerini besinlerden almak zorlaşabilir. Bu verilen vitaminleri düzeli ve zamanında almak çok önemlidir. Çünkü verilen takviyeler sayesinde bebeğiniz çok daha iyi gelişecektir. Bebeğinizin geçtiğimiz haftalarda dış ortamlardan gelen sesleri çok fazla duyamıyordu ama artık sizi duyabilir. Onu ne kadar çok sevdiğinizi şimdiden söyleyin konuşmaya başlayın artık bebeğiniz ile. Bebeğinizin boyu 14 ile 15 cm arasında olup 240 ile 270 gram arasında ağırlaya sahiptir.

20 haftalık gebelik

Anne adayları gebelikte 20. Hafta dönemine geldiklerine göre gebeliğin yarısını tamamlamışlar demektir. Bu evre ikinci trimster dönemi olarak geçer ve hamileliğin 3-6 ayını içine almakta olup halk arasında gebeliğin balayı ayıları olarak bilinir. Çünkü en rahat gebelik dönemleri bu aylarda olmaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman hamile olunduğu belli olmaya başlamıştır. Anne adayı da yavaştan bu duruma alışarak tamamen gebelik psikolojisi içerisine girmiş bulunmakta.

Genellikle anne adayları bu dönemlerde kendileri ile aynı haftada olan hamile kadınlar ile kıyaslarlar. Onların karınlarına ve birde kendi karınlarına bakarlar. Her kadının bu dönemde karnı aynı büyüklükte olmayabilir bu değişken bir etkendir bu dönemde. Gebe kıyafetlerine bakmaya başladınız ve artık bunları giyme zamanı da geldi. Bu dönemde karın, basen ve kalça bölgelerinde çatlak oluşumlarına dikkat ediniz önlemek için bu bölgeleri nemli tutmanız gerekmekte. Doktorunuz vereceği çatlak kremlerini kullanarak önemli ölçüde azaltmak mümkündür.
Gebeliğin 20. Haftası döneminde bebeğin uzunluğu 20cm civarındadır ve kilosu ise 300 grama kadar gelmiştir. Bu ayla birlikte bebekte hızlı bir büyümeye grafiği olacaktır. Ayrıca anne adaylarında da kilo artışları kendini gösterecektir.

21 haftalık gebelik

Gebeliğin 21. Haftasına gelindiği zaman eklem bağlarında bir gevşeme söz konusu olduğundan anne adayları bel ağrıları yaşayabilirler. Bu durumu hafifletebilmek adına düzenli egzersizler yapmak ve duruş pozisyonunuza dikkat etmek gerekmektedir. kendinizi yormayan yürüyüşlere çıkabilir böylece hem kendinizi daha iyi hisseder hem de fazla kilo alımına karşı bir önlen almış olursunuz. Ayrıca doktorunuzun izin verdiği ölçüde gebelik döneminde egzersiz ve spor yapmak doğum sırasındada size artıralar kazandıracaktır.

21 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin gelişimi azda olsa yavaşlayacaktır. Bu haftaya damgasını vuran en önemli gelişme ise kalp kasında olan gelişmedir. Artık minik bebeğinizin kalbi kanı vücuda çok daha iyi göndermeye başlar. Kalp kası etkin bir biçimde kuvvetlenir. Dış ortamdan gelen sesleri kulak yapısının gelişimine bağlı olarak duymaya başlar ve bunlara tepki verebilir. Bu hafta bebeğinizin boyu 24 ile 27 cm arasında olup 330-400 gram arasında bir ağırlığa sahiptir.

22 haftalık gebelik

Gebelikte 22. Hafta döneminde anne adaylarının hormonal değişimlerinden kaynaklanan ciltte ince damarlar görülmesi mümkündür. Dişlerinizi de iyi bakmalısınız çünkü kanama, diş eti hassasiyeti ve diş etlerinde şişme şikayetleri oluşabilir. Anne adayının mide bulantısı olabilir bunun nedeniyse uterus mideye baskı yaparak mide üst kısma doğru gelir buda mide asitinin yemek borusuna kaçmasına neden olmaktadır. Braxton Hicks yani rahim kasılmaları olabilir bu doğal bir durumdur herhangi bir ağrıya neden olmaz ve bebeğinize de zararı bulunma. Ancak oluşan bu kasılmaları takip etmek gerekmektedir. Şayet rahim kasılmalarının arası 4-5 saatse yani 4 yada 5 saatte bir kasılma oluşuyorsa bu durumu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir.

Bebeğiniz ile konuşun ona onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin bunu hissettirin artık bebeğiniz dış ortamdan gelen sesleri duyabilir bunlara tepki verebilir. Dinlendirici müzikler dinletebilirsiniz. Bebeğiniz 22 haftalık gebelik döneminde yarım kilo yani 500 gram ağırlığa ulaşmış ayrıca 26-28 cm uzunluğu arasına da gelmiştir.

23 haftalık gebelik

Gebeliğin 23. Haftasında braxton kasılmaları yaşayabilirsiniz elinizi karın üst bölgesine koyduğunuzda hafif sertleştiğini fark ederseniz bu şekilde olmasının nedeni uterus kaslarınızın doğuma hazırlık yapmaya başlamış olmalarıdır. Bu haftada bebeğinizin ciğerlerinden sürfaktan denilen madde üretilmeye başlar ve 37 haftalık olana kadar devam ederek bebeğin ciğerlerinin gelişimine büyük katkı sağlar.
Bebeğinizin kulak kemikleri yavaş, yavaş gelişim evresini tamamlarlar ancak ortak kulak sistemi hala gelişimini sürdürür. Bebeğin boyuna bakıldığında 26-28 cm uzunluğunda ve 500 ile 550 gram ağırlığına ulaştığını görmek mümkündür.

24 haftalık gebelik

24 haftalık gebelik dönemi anne adayların rahat geçirdikleri bir evre olarak karşımıza gelir. Doktorunuz önerdiği spor ve egzersizleri kendinizi yormayacak şekilde yapabilir. Gün içinde kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bir konu hakkında hatırlatma yapmak istiyorum hamileliğin 24 ile 28. Haftaları arasında şeker yükleme testi yapılmaktadır. Bebeğinizin derisinde ter bezi oluşumu başlamıştır.

Ultrasonda ne kadar hareketli olduğunu görebilirsiniz çünkü artık kasları da gelişmiştir. Dış ortamdan gelen sesleri duyabilir onunla konuşun. Ayrıca ağzını açıp kapattığını hatta kaşlarını çattığını bile görmek mümkündür. Kas ve kemik gelişimi sürdürmekte olan bebeğiniz için kalsiyum alınması çok önem taşımaktadır.
Gebelikte 24. Hafta’da bebeğinizin kilosu 550 ile 570 gram arasında olmakta olup boyu ise 32cm’ye kadar gelmiştir.

25 haftalık gebelik

Gebelikte 25. Hafta döneminde bebeğinizin artık kalp atımları çok net bir biçimde duyulmaya başlanmıştır. Küçük bebeğinizin kız mı yoksa erkek mi? Olacağı bellidir. Bebeğin cinsiyeti erkekse er bezi denilen torbanın içersine testisler konumlanmış durumdadır. Kız bebeklerde ise vajina oluşumu tamamlanmış olarak görülmektedir. Omurganın yapısı ayrıca eklemler ile bağlar son biçimlerini almaktadır. Bunların yanında bebeğin tat alma duyu özelliği de gelişme göstermektedir.

Bebeğinizin boy ve kilosuna bakıldığında 700 grama kadar geldiğini ve 34cm uzunluğa ulaştığını görmek mümkündür.
Anne adayları 25. gebelik haftası sürecine geldiklerinde doktorlarının izin verdiği ölçüde egzersiz yapmaya çalışmalı, kısa yürüyüşlere çıkabilirler.

26 haftalık gebelik

Anne adayları gebelikte 26. Hafta dönemine geldiklerinde karınlarının içinde bebekleri hızlı bir şekilde büyüme sergilerken buna bağlı olarak karınlarında da büyüme oluşmaktadır. Ayrıca kilolarında artış gözlemlenir. Ayağa kalkılacağı zaman zorluk çekilebilir. Bunun yanında akşam saatlerinde ayak parmakları ile ayak bölgesinde şişmeler ile karşılaşılabilir.

Bunun nedeni ise gebelikten kaynaklanan vücuttaki kanın artmasıdır. Bebeğinizin göz rengi meydana gelmeye başladı ancak tam olarak göz renkleri doğumu takip eden birkaç ay içinde olmaktadır. Doğum sırasında nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak adına akciğerler sürfaktan maddesini salgılamaktadırlar.
26 haftalık bebeğin boyu 34 ile 36cm uzunluğunda olup kilosu ise 800 grama kadar ulaşmıştır.


3.Trimester Dönemi

hafta hafta gebelik 3. trimester dönemi

27 haftalık gebelik

Anne adayları gebelikte 27. Haftada nefes egzersizlerine ara vermeden düzenli olarak sürdürmelerinizi öneriyoruz. Şikayetleriniz arasında sık idrara çıkma ve gece uykusuzluk sorunları olabilir ve gündüz saatlerinde uyumak istenebilir. Bunun için gündüz saatlerinde uyumamaya çalışın ki gece rahat uyuyabilesiniz.
Doktorunuz ile olan randevularınıza aksatmadan gidiniz.

Bebeğin göz rengi artık belirlendi ve görme yetisi bu hafta daha da güçlenecek. Hareketli olan bebeğinizin bu hareketlerini duyabilirsiniz. Hatta hıçkırdığını bile duymak mümkündür. Bu arada anne adayları gebeliğin son dönemi olan 3. Trimestere girmiş bulunmaktalar. Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 35cm ve neredeyse 1000 gram yani 1kg ulaştı.

28 haftalık gebelik

28 haftalık gebelik döneminde anne adayları son üç aylık döneme yani 3. Trimstere girmiş bulunmaktalar. Bu evrenin sonunda bebeklerini kucaklarına alacaklar. Tavsiyemiz 36. Haftaya gelene kadar 15 günde bir doktorunuzu ziyaret etmeniz. Bebeğiniz büyüdüğü için karnınızda büyüdü bu nedenle uykusuzluk, nefes alıp vermede zorluk ve sindirim zorluğu gibi şikayetleriniz olabilir. Bu nedenle geceleri yatağa girmeden önce 1 yada 2 saat önceden yemek yemeyi kesiniz. Rahim boyut olarak büyüdüğünden midenize baskı yapacaktır.

Bebeğinizin durumuna bakıldığında 35-40cm aralığında boyu ve 1 kilo yani 1000 gram ağırlığa sahiptir. Bebeğinizin cilt altında olan yağ dokuları artmış ve kasları da kuvvetlenmiş görmekteyiz. Gebeliğin bu döneminde birçok bebek ters duruş pozisyonda olup hareketli döneme girerler. Bebekleri doğacağı haftaya gelene kadar doğum pozisyonu alacaklardır.

29 haftalık gebelik

Gebelik haftalarının 29. haftasında bebeğiniz süratli olarak kilo almaya başlayacaktır. Bebeğinizin hareketlerini artık çok net hissetmeye başladığımız hatta yaptığı en küçük hareketi bile hisseder oldunuz. Bebeğinizin akciğerleri hale gelişmeye devam etmekte. Ayrıca kas dokuları iyice güçlenmiştir. Bu nedenle anne adayları kalsiyum alımına özen göstermelidirler. Vitamin,protein, kalsiyum açısından zengin olan besinlere yönelmek bebeğin kas ve kemik gelişiminin sağlıklı olabilmesi için önemlidir.

Bebeğinizin boyu 40cm kadar ulaşmış durumdayken 1250 gram civarındada kilosu bulunmaktadır. Artık bebeğiniz 29 haftalık gebelik döneminden sonra yeni doğan bir bebek büyüklüğüne gelmiştir. Dışarıdan gelen sesleri net olarak duymaya başlamıştır. Görme yetisinin de geliştiğini görmekteyiz.

30 haftalık gebelik

30 haftalık gebelik döneminde anne adaylarını rahatsız edici olan mide yanması şikayetlerinde artış görülebilir. Bu dönemde ayaklarınızda geçice şişmeler oluşabilir. Uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Doğumun yaklaştığını hissettikçe korku, endişe ve heyecan duyabilirsiniz ancak bunlar çok normal duygular olup bebeğinizi kucağınıza aldığınızda her şeyi unutacaksınız. Tabi ki sizi olumsuz yönde etkileyecek fazla stresiniz varsa bir uzmana giderek yardım alabilirsiniz. Bebeğinizin boyu 43cm uzunluğuna kadar geldi ve 1300 ile 1400 gram arasında da kilosu bulunmakta.

31 haftalık gebelik

Hafta hafta hamilelik sürecinin 31 haftalık döneminde bebeğinizin kemik gelişimi daha da hızlanacaktır. Aynı zamanda kemikleri sertleşmeye başlar. Bu nedenle bebeğinizin kalsiyuma ihtiyacı da artar. Kalsiyum yönünden zengin içerikli besinlere yönelmeniz gerekmekte. Ayrıca bebeğinizin demire de ihtiyacı vardır.
Bu dönemde doktorunuz size takviye olarak vitamin reçete ederse bunları düzenli olarak lütfen kullanın. Bebek günden güne büyümekte ve rahimdeki olan yaşam alanı daralmaktadır.

Anne adayları şimdiye kadar 10 ile 12kg arası kilo almış olabilirken rahim boyutunun büyümesinden kaynaklanan sindirim sorunları yaşayabilirsiniz.

Bebeğinizin boy ve kilo değerlerine bakıldığında 40 ile 45cm uzunluğu, 1500-1600 kilogram olduğunu görebiliriz.

32 haftalık gebelik

Gebelikte 32. Hafta da amniyon sıvısının miktarı artmıştır. Ancak bebeğiniz büyüdüğü için hareket alanı kısıtlanmaya başladı. Bundan önceki haftalara göre bebeğinizin hareketleri daha az olabilir ama daha kuvvetli olacaktır.

Bebeğin cildinin altındaki yağ dokusu da artmaya devam edecektir. Bu nedenle artık cildi daha düzgün ve pürüzsüz olmaya başlar. El tırnakları artık tırnak yatağını doldurmuş biçimde olduğunu görmekteyiz. Bebeğin bağışıklık sistemi şekillenmeye başlayarak birazda olsa enfeksiyonlar ile savaşmaya hazır durumda. Bebeğinizin boyu 42 ile 45cm aralığında olup kilosu ise 1500-1700 gram arasındadır.

33 haftalık gebelik

Gebelikte 33. Hafta dönemine girildiğinde bebeğiniz 1800 gram ağırlığına kadar gelmiştir. Boyuna bakıldığında 43cm uzunluğa sahip olduğunu görmekteyiz. Bebeğiniz bayağı bir büyüdü bu nedenle amniyon sıvısında da azalmalar oldu. Bu dönemde bebeğin bağışıklık sistemi gelişini sürdürürken, anne adayından bebeğine antikor geçişleri başlayacaktır. Bu sayede bebek dünyaya geldiğinde enfeksiyonlara karşı donanımlı olacaktır. Bebeğiniz doğum için hazırlanmaya başladı kafasını doğum kanalına çevirmiş ve bu işlemini doğuma 1 ay kala tamamlamış olur.

34 haftalık gebelik

Gebelikte 34. Hafta döneminde bebeğiniz artık yeni doğan bir bebek kadar olmuştur. Boyuna bakıldığında 45cm uzunluğuna, kilogramına baktığımızda ise 2100 grama kadar ulaştığını görmekteyiz. Ultrasonda artık bebeğinizin hareketleri yeni doğan bir bebek gibidir çünkü hemen, hemen doğuma tamamen hazırdır. Gebeliğin bu haftasından itibaren bebeğiniz hızlı kilo almaya başlayacaktır.

Gebeliğin son 3 aylık kısmının başından başlayarak bebeğiniz haftada 100 gram alan bebeğiniz bundan sonra haftalık 200-250 gram kilo alacaktır. Büyüdüğü için rahminiz artık bebeğinize dar gelmeye başladı ayrıca doğum pozisyonuna girmeye başladı bebeğiniz. Akciğer ve sinir sistemi hala gelişimlerini sürdürmektedir.
Anne adayları bu dönemde uykusuzluk şikayeti yaşayabilirken krampları da baş gösterebilir. Rahminiz idrar torbasına baskı yaptığından dolayı sık idrara çıkma ihtiyacına neden olacaktır.

35 haftalık gebelik

Gebelikte 35. Hafta gebelik dönemine geldiğinizde artık doğuma çok az bir vakit kaldı siz bebeğinize, bebeğinizde size kavuşmak için sabırsızlanıyorsunuz. Artık erken doğum olsa bile akciğerler hemen, hemen gelişimini tamamlamış şekildedir.

Ayrıca bebeğinizin midesi artık bazı gıdaları sindirecek seviyeye geldi. Karaciğer ile böbreklerde oluşma evresini tamamlamışlardır ancak gelişimleri hala devam etmektedir. Beyin gelişimi hala devam etmektedir. Kafa tası yumuşak yapıdadır.

Bunun nedeni doğum sırasında doğum kanalından rahat geçebilmesidir. Anne adayı da bu dönemde hareket etmekte zorluk çeker rahmin ve bebeğin büyümesi buna neden olur. 35 haftalık gebelik bebeğin kilogramı 2300 gram ve boyu ise 45 ile 48cm arasında olmaktadır.

36 haftalık gebelik

Bebeğiniz artık doğmaya hazır sizde sabırsızlanıyorsunuz. Korkularınız, endişeleriniz olabilir ama bunlar normaldir. Baba adayları anne adaylarına destek olmalıdırlar. Bebeğinize baktığımızda 50cm uzunlukta olduğunu ve 2700 gram ağırlığa ulaştığını görmekteyiz. Bebeğiniz artık kendi vücut ısısını ayarlayabilecek durumdadır bu nedenle vücudu saran lanugo tüylerinden kurtulmuştur.

Yine vücudunu saran ve cildini korumakla görevli olan verniks kazeoza adı verilen katman hemen, hemen kayıp olmuştur. Bahsettiğimiz bu iki maddeyi bebeğiniz yutar ve bağırsaklarında dışkı olarak kalır. Doğumdan sonra genelde 24 saat içinde bebek ilk dışkılamasını yapar. Anne karnında mecbur kalmadıkça dışkılama yapmaz.

37 haftalık gebelik

37 haftalık gebelik döneminde genelde doğum gerçekleşir. Artık bebeğiniz yeni doğan bir bebek boyutunda ve yeni doğan bebeğin yaptığı hareketleri yapmaktadır. Yani bebeğiniz hıçkırır, gerilme hareketi yapar, dış ortamdan gelen sesleri net olarak duyabilir ve bunlara tepki verir. Ultrasonda baktığımızda parmağını emdiğini görmek bile mümkündür. Bebeğinizin boyu 46-48cm uzunluğunda ve 2850 grama kadar ulaşmış durumdadır.

Anne adaylarımız gebeliklerini takip eden doktorlarını artık her hafta ziyaret ediyor ve doğum beklemektedirler. Doğum çantası dahil her şey artık hazırdık minik bebeğinizi kucağınıza almaya sayılı günler kaldı. Doğumun belirtilerinde olan nişan gelmesine anne adaylarımız dikkat etmelidir. Ayrıca sol tarafınıza yatmaya biraz daha gayet edin, uyumaya çalışın. Çünkü bebeğiniz dünyaya geldiğinde uykusuz geceler sizi bekliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM