Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik haftalarında yapılan testler

Mucizevi bir süreç olan hamilelik dönemi hafta hafta gebelik takibi şeklinde takip edilmesinin bir diğer nedeniyse belli haftalarda yapılan testler olmaktadır. Bu testler anne ve bebeğin sağlığını kontrol etmek için yapılmaktadır. Bütün anne adaylarımıza bu testleri yaptırmalarını önermekteyiz. Hamile olunduğu öğrenildikten sonra ise ilk muayene yapılır. Bu muayenede anne adayında kan, idrar alınarak tahlilleri yapılır. Kan uyuşmazlığı testide yapılır, sürekli kullanılan ilaç var mı yok mu diye doktorunuz soracaktır her soru açıkça cevaplanmalıdır. Tansiyon, şeker gibi ölçümlerde uygulanır. Ardından ultrason muayenesi ile gebelik kesesi görüntülenir ve kaç haftalık hamile olunduğu net olarak belirlenir. Yapılan bütün kontrollerin ardındansa gebelik takibi için program hazırlanır.

Gebelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığı açısından bazı gebelik haftalarında testler yapılmaktadır. Hamileliğin 11-14. Haftalarında ikili test adı verilen test uygulanır. Bebek bazı kromozom bozukluları yönünden değerlendirmeye alınmaktadır. Bu testin sonucu down sendromu riski konusunda bilgiler vermektedir.

Daha önceleri ay ay şeklinde takip edilen gebelik günümüzde hafta hafta gebelik olarak takip altına alınmaktır. Bunun nedeni ise hem anne adayını hem de bebeğini yakın takip altına alarak oluşabilecek sorunların önüne geçmektedir. Gebelik dönemi boyunca karşılaşılabilecek bir çok sorun önceden tespit edilebilmekte ve önlemler alınabilmektedir. Ayrıca gebelik haftalarına göre uygulanan testler bulunmaktadır. 11-14. Haftalar arasında ikili tarama testi, 16-20. Haftalarda üçlü tarama testi, 24-28. Haftalarda şeker yükleme testi gibi anne adayı ve bebeğin sağlığını kontrol etmek amaçlı testlerde yapılmaktadır. Gebelik dönemi o kadar uzun bir konu ki bu makalede sadece özetlemeye çalıştık. Aklınıza gelebilecek gebelik dönemi ile ilgili her türlü sorunun cevabını sizlere sitemizde vermeye çalışmaktayız.

Hamileliğin 16-20.haftalarına gelindiğinde üçlü test uygulanır, ikili test ile çok benzerlikler taşır ama net olarak sonuç vermesi beklenemez. Üçlü tarama testinin sonucu bebekte meydana gelebilecek nöral tüp defektini önceden belirlemektir. Böylece oluşabilecek bazı sinir problemleri önceden bilinir. Çıkan sonuca göre tanıyı kesinleştirmek için amniyosentez uygulanır.

Gebeliğin 24-28. Haftalarında gebelik şekerine bakmak için şeker yükleme testi yapılır. Halk arasında şekerli su testi olarakta geçer. Anne adayına 50 gram glikoz içeren şekerli bir karışım verilir ve bir saat sonra şeker ölçümü yapıldığında yüksek çıkarsa tam şeker yüklemesi uygulanır. Hafta hafta gebelik evrelerinin 28 ile 32. Haftaları arasında kan uyuşmazlığı yönünden tekrar değerlendirilir ve idrar kültürü ile kan sayımı yapılır.

Gebelikte ilk muayene

Kanda yapılan gebelik testi pozitif çıktığında ilk olarak atılacak adım bir kadın doğum uzmanına giderek ilk muayenenin gerçekleştirilmesi olması gerekir. Yapılan ilk muayenede anne adayına bir takım sorular ve tetkikler uygulanır. Peki bunlar nelerdir? Daha önce gebelik yaşanmışsa oluşan olumsuz durumlar var mı? Örneğin erken doğum riski, erken doğum, düşük riski, düşük gibi durumların yaşanıp yaşanmadığı sorgulanır. Ardından sürekli kullanılan ilaç var mı diye anne adayının sağlık öyküsü alınır? Daha sonraysa kan, idrar tahlilleri yapılır. Anne ve baba adayında kan uyuşmazlığı var mı? Diye kontrol edilir. Anne adayının kan gurubuna bakılır. Ultrasona girilerek gebelik kesesi kontrol edilir ve görüntülenir. Ayrıca ultrasonografi ile gebelik hesaplama işlemi de uzman doktor tarafından yapılmış olur. Toplanan bütün bilgiler bir araya getirilerek gebelik takip planı oluşturulur.

İkili Tarama Testi

İkili tarama testi hamileliğin 11 ile 14. Haftaları arasında yapılır. Amacına bakarsak bebekte meydana gelebilecek kromozom bozuklarını önceden belirlemektir. Aslında down sendromu açısından bebek değerlendirilir. Bütün anne adaylarımıza bu testi yaptırmalarını önermekteyiz. —>> iki tarama testi 

Üçlü Tarama Testi

Bu testimiz ise gebeliğin 16-20 haftalarında uygulanır. İkili test ile benzerlikleri vardır fakat ikili test sonucuna göre yapılır ancak kesin bir tanı konulması zordur. Üçlü tarama testinde ise bu ikisinin üzerine bir de nöral tüp defekti adı verilen riskler belirlenir. Oluşan nöral tüp defekti ise bebekte oluşabilecek sinir sorunlarını belirlemek için yapılmaktadır. —>> üçlü tarama testi

Dörtlü Tarama Testi

Yine bu testimizde 16 ile 20. Haftalar arasında yapılmaktadır. Bebekte gelişebilecek bazı anomalilerin tespit edilme amacını taşır. Hatta bu testin bebekte gelişen down sendromunu belirmede yüzde seksen oranında başarı sağladığı görülmüştür. —>> dörtlü tarama testi

NST

Hamileliğin 28. Haftası geçtikten sonra uygulanabilen bu test daha erken yapılamaz. Çünkü bu testin gereksinimlerini bebek karşılayacak kadar gelişmemiştir. Bu nedenle 28. Gebelik haftasından sonra uygulanmaktadır. Bebeğin kalp atımları kontrol edilir ve anne adayının rahim kasılmaları bu test sayesinde kontrol edilmiş olur. Bebeğe herhangi bir zararı yada riski yoktur. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde 36. Gebelik haftasından itibaren her hafta 40. Haftada hala doğum gerçekleşmemişse iki veya üç günde bir nst testi tekrarlanır.

hamileliğin son döneminde oluşan şikayetler

Hamilelik gelişiminin son haftalarındaki şikayetleri

Gebeliğin son evrelerinde anne adaylarının yakındıkları şikayetlerin en başında uykusuzluk gelmektedir. Bazı anneleri bu durum çok etkileyerek gündelik yaşamlarına etki etmektedir. Bu sorunu hafifletmek için; gebeliği takip eden doktorun izin verdiği ölçüde, çok yormayan, hafif egzersizler yapılabilirken, akşam saatlerinde içerisinde kafein barındıran içecekler tüketmemek ve yatağa geçmeden önce süt içmek rahat bir uykuya yardımcı olacaktır.

Gebeliğin ilerleyen haftalarında bebek büyüdüğü için rahimde büyüyecek ve nefes alıp vermede zorluklar yaşanacaktır. Bu durumu hafifletmek içim; dört beş yastık kullanarak oturur şekilde gibi uyumak çözüm olabilir.

Bebek doğum kanalına doğru indikçe baskı hissi artacaktır. Baskı hissi uzanarak hafiflediği gibi, yüzmek yada boy hizasında olan bir havuza girmek gerçekten etkili olabilmektedir.

Hafta hafta gebelik süreci ilerledikçe rahimde büyümeye devam edecek ve vücudun denge merkezinde değişimler olacaktır. Bu nedenle ayakta dururken ve yürüme esnasında düşme tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekmekte. Özellikle merdiven inip çıkarken kenarlıklara tutunmak, duş esnasında bir yere tutunarak destek almak hayati önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM