Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik Kaç Bölümden Oluşur?

Gebeliğin ilk üç ayı birinci trimester, ikinci üç ayı ikinci trimester ve son üç ayıysa üçüncü trimester olarak adlandırılır. ilk üç aylık bölümde bebeğin organ gelişimi, ikinci üç ayda bebeğin hızlı gelişimini ve son üç aylık kısımdaysa doğum hazırlıkları başlar ve doğum gerçekleşir. Şimdi dönemleri biraz daha yakından inceleyelim.

hafta hafta gebelik ilk üç ay

1.trimester dönemi (ilk üç ay)

Bebeğin organlarının oluşmaya ve gelişmeye başladığı  annenin hamilelik sürecine  ayak uydurduğu ilk üç ayı temsil eder. 1. trimester gebeliğin ilk 13 haftalık kısmını oluşturur.

Gebeliğin 1 ile 13.haftalarını kapsayan 1. Trimesterdir. Bebeğin organ gelişiminin olduğu ve anne adayının da gebeliğe adapte olduğu evredir. Bebeğin organ gelişimi olduğu için anne adayları bu süreçte gebelik haftaları takiplerini aksatmamalı ve doktorlarının bilgisi dışında en ufak bir ilaç bile kullanmamalı, ayrıca beslenmelerine son derece dikkat etmeleri gerekmek. Zaten gebeliğin başından sonuna kadar beslenme büyük rol oynamaktadır. Bunun yanında gebeliğin bu haftalarında bolca sıvı alımına dikkat etmeli ve anne adayını çok fazla yormayacak sporlar yapılabilir. Üzüntü ve stresten uzak durmak büyük bir artı katacaktır.

Gebeliğin ilk 3 ayında gebelik belirtilerinin kadınları zorladığı dönemdir. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, aşerme, bazı kokulardan tiksinti duyma ve duygu değişimleri kadınları oldukça zorlamaktadır. Ancak bu durumun geçici olduğu bilinmeli ve anne adayının etrafındaki yakınları, anlayışlı davranmalıdırlar.

2.trimester (ikinci üç ay)

Bebeğin gelişim sürecinin sürdüğü 14-26 gebelik haftalarını içeren ikinci 3 aylık dönemidir. Gebeliğin ilk üç ayından sonra gelen ikinci dönemi 14 ile 26. Haftaları kapsamaktadır. Artık anne adaylarının mide bulantısı gibi şikayetleri oldukça azalmış, gebeliğe neredeyse tamamen alışmışlardır. Aslında gebelik haftalarında 14 ile 26 haftalar arası en rahat dönemdir. Çünkü hayatı zorlayan gebelik belirtileri ortadan kalkmış, gebeliğe adapte olunmuş, karın rahatsız edecek şekilde daha büyümemiştir.

Bebek bu dönemde hızlı şekilde gelişimine devam eder, artık insan görünümüne bürünmüş ve kafasına bakıldığında öne doğru eğik olmadığını görürüz çünkü kaslarında da gelişmeler oldu. Yine kaslarının gelişimine bağlı olarak ellerini ve kollarını oynatabilirken, yanakları ve burnu daha belirginleşmeye başladı. Çok önemli bir gelişme ikici trimester döneminde meydana gelir; bebeğin troid bezi artık çalışmaya başlayacaktır. Bunun yanında kız bebeklerin yumurtalıkları, erkek bebeklerinse prostat bezi oluşmaya başlayacaktır. Hafta hafta gebelik sürecinin bir ile on üçüncü haftalarında anne adaylarının cinsel isteklerinde azalmalar olmuş olabilir, ancak bu dönemde bu sorunda ortadan kalkacaktır.

3.trimester (son üç ay)

Doğum için hazırlıkların hız  kazandığı ve gebeliğin sonuna gelindiğini belirten  dönemdir. 27-40 haftalık gebelik dönem yani son üç aylık dönemdir. gebelik dönemleri

Hamileliğin son üç aylık dönemi olan 27 ile 40. Haftalar arasındadır. Bu dönemde anne artık heyecan gittikçe yükselmiş, küçük bebek heyecanla beklenmektedir. Anne adaylarınım doğum yaklaştıkça, korkuları da artabilir. Doğum nasıl olacak, sağlıklı olacak mı veya ilk defa bebek sahibi olacak anneler; bebeğime bakabilecek miyim? Korkusu yaşayabilirler. Bu korkular normal ve doğaldır. Fakat aşırı dereceyse bir uzmandan yardım almak en sağlıklısı olacaktır. özellikle 31-34. Haftalar arasında bebeğin kalsiyum ihtiyacı artacağından anneler kalsiyum tüketimine daha fazla önem vermelidirler.

Doğumdan hemen önce bebeğin yaklaşık olarak boyu 50cm olmuş ve 3500 gram ağırlığına ulaşmıştır. Ayrıca kordon boyu 50cm çıkmış ve kalınlığı ise 1,3cm olmuştur. Doğumdan sonra yeni doğanların tenlerinin rengi sarı veya mor olabilir, korkulacak bir durum değildir, kısa zaman sonra düzelecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM