Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik nedir? ve Gebelik Takibinin önemi

Hafta hafta gebelik gelişimi kesinlikle yakından takip edilmesi ve gebeliğin her dönemine dair anne ile bebeği hakkında bilgiler vermek için yapılmaktadır. Daha önceleri aylık olarak takipleri yapılan gebeliğin artık haftalık olarak yapılmaktadır. Böylece anne ve bebeğinde gerçekleşen her türlü detay ele alınarak kontrol sağlandığı gibi, oluşabilecek sorunlarda haftalık gebelik takipleri sayesinde tespit edilebilmekle birlikte gerekli önlemlerde alınmaktadır. Gebeliğin başlamasından itibaren ilk muayenede gebelik hesaplaması yapılarak, gebelik haftası belirlenir. Anne adayı bütün sağlık sorunları yönünden değerlendiremeye alınarak, gebelik haftalarının takip programı çıkartılır.

Gebelik dönemi her kadın için şüphesiz ki çok özel bir dönemdir ve bir o kadarda mucizevi bir dönem olarak karşımıza gelmektedir. Toplamda 40 hafta olan gebelikte birbirini izleyen ve sırasını kesinlikle şaşırmayan bir gelişim süreci vardır. Bütün bu gelişim evresini ve karşılaşılabilecek sorunları detaylı olarak sitemizde bulabilirsiniz.

Gebelik dönemi nedir?

Hafta hafta Gebelik dönemi kadınların hayatlarında en özel ve en güzel dönemlerin başında gelmektedir. Gebelik dönemi sürecinde kadınların vücutlarında bir çok değişimler olur. Bu nedenle özellikle gebeliğin ilk üç ayında hem anne adayı hem de vücudu gebeliğe adapte olmaya çalışır. Gebelik belirtileri yoğun olarak ilk üç ayda görülmektedir. Mide bulantıları ve kusmalar, yorgunluk, halsizlik, psikolojik yönden kendini kötü hissetme, hassaslık, uykuya eğilim gibi bir çok gebelik belirtileri kadınları yormaktadır. İlk trimester olarak adlandırılan ilk üç ay içinde anne adaylarının cinsel isteklerinde azalmalar olabilir ki bu normal bir durumdur. Gebeliğin anne adayları tarafından fark edilmesi sıklıkla 5-6. Haftalar arasında olmaktadır. Adet döngülerinin geciktiği ve erken gebelik belirtilerinin yaşandığını fark eden anne adayımız ilk olarak eczanelerden rahatlıkla ulaşabileceği idrarda gebelik testi alır ve kendisi uygular. Çıkan sonuç pozitif ise kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak kanda gebelik testi uygulanmalı ve gebelik kesinleşmelidir.

hafta hafta gebelik takibi

Gebelik hesaplamasının önemi nedir?

Genellikle gebelik planlanmışsa, ilk ayında tespit edilebilmektedir. Çünkü zaten hamilelik beklenmekte ve adet gecikmesi yaşandıktan sonra acaba hamile miyim? Sorusu sorulmaktadır. Ancak planlı bir gebelik değilse sıklıkla gebeliğin 5-6. Haftasında fark edilmektedir ve hafta hafta gebelik hesaplama yapılmaktadır. Bu 5-6 haftalık süreç içersinde anne adayı hamile olduğunu bilmediği için, kendine ve bebeğine zarar verecek davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle planlı şekilde gebe kalmak her zaman gebeliğe bir adım önde daha sağlıklı başlamak demektir.

Kadınların ilk dikkatini çeken adet gecikmesidir, her ay düzenli olarak adet dönemini yaşayan kadınların gecikmeleri olduğunda hamilelik belirtisi olarak gündeme gelmektedir. Hamileliğin başlangıcı son görülen adet tarihinin il günü olarak kabul edilmektedir. Gebelik haftası hesaplama sonucu da görülen son adetin ilk gününü gösterir. Gebeliğin ilk haftalarında tam olarak hamilelik oluşmamış ve rahim sperm ile buluşmuş yumurtanın gelmesi için beklerken hazırlıklarına da son hızda devam etmektedir. Bu yüzden hafta hafta gebelik takibi gebeliğin 4-5. Haftasında başlanmaktadır. Çünkü döllenen yumurta rahme ulaşmış ve konumuna yerleşmiş, gelişimine başlamıştır.

Hamileliğin onaylanmasından sonra bir kadın doğum uzmanına başvurarak ilk muayene yapılır bu ilk muayenede; anne adayı ile baba adayı arasında kan uyuşmazlığı sorunu var mı? Anne adayının sağlık öyküsü, daha önce gebelik yaşanmışsa bu gebeliğin öyküsü gibi pek çok yönden değerlendirmeye alınır ve yapılan ultrason muayenesi sonucunda gebelik hesaplama yapılarak gebelik takip programı tam olarak belirlenmiş olur.

Gebelik dönemi sürecinin başlangıç tarihi olarak görülen son adet kanamasının ilk günü olarak bütün dünyada kabul edilir. Bu nedenle gebelik isteyen kadınlar son adet tarihlerinin ilk günlerini not edebilirler. Sitemizde olan gebelik hesaplama programı ile de son adetinizin ilk gününü girerek hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

gebelik takibi

 

Gebelik Takibi Neden Önemli

Gebelik yaklaşık olarak 40 hafta olarak değerlendirilir (9 Ay 10 gün) lük bir süreçtir. Gebeliğinizin başlangıc tarihi olarak adet gününün ilk gününü olarak alınır. Bu sebeple gebeliğin 1. Haftasında daha  hamilesiniz diyemeyiz. Tıbbi cihazlar kullanılarak ölçümleri yapılan gebeliğinizi haftalara ayırırlar daha önceleri gebelik dönemi ay ay takip edilirken artık en etkili teknik haftalık gebelik takibi biçiminde uygulanır. Tıbbi yönden gebelik 3 kısımdan oluşmaktadır Bu dönemler latince “ Trimester ’’  (üç ay) olarak isimlendirilir gebelikse.com internet sitemizden gebeliğinizin her dönemi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Gebelik dönemi genel olarak üç aşamada incelemeye alınır. Bunlar 1-2 ve 3. Trimester dönemleridir. Birinci trimester gebeliğin ilk üç ayını, ikincisi ikinci üç aynı ve üçüncüsü ise son üç ayını içine alır. Gebeliğin ilk tirmesteri 1-13. Hafta arasındadır, ikincisiyse 14-26. Haftalar arasında üçüncü ise 27-41. Haftaları içine alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM