Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik Psikolojisi ve Etkileri

Gebelik psikolojisi yaşayan anne adaylarına tavsiyeler. Gebelik depresyonu nasıl ortaya çıkar? Hamilelikte yapılan bazı testler ve psikolojik etkileri nelerdir? Gibi sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Gebelik kadınların hayatında önemli ve farklı bir yer tutmaktadır. Gebelik dönemi kadınları psikolojik anlamda etkisi altına alan aynı zamanda fiziksel yönde de etkisi altına alan bir dönemdir. Gebelik kadınların hayatında kalıcı değişimlerin yaşandığı geri dönüşümlerin mümkün olmadığı bir süreçtir. Çünkü bundan sonra gebeliğin sona ermesi ile kadın anne vasıflarını tamamen üstüne almış olacak ve bunu ömür boyu yaşamından çıkartmayacaktır. Bu kadar çok değişiklik arasından fizikselleri yok saysak dahi gebelik psikolojisi olarak kadınlar için önemli bir yer tutmaktadır. Gebelik döneminde bebeğimin durumu nasıl, sağlıklı mı, doğum nasıl gerçekleşecek gibi bir çok soruyu anne adayı kafasında kurmaktadır.

Gebelik dönemini bazı kadınlar rahat geçirebilirken bazı kadınlar sorunlar ile geçirebilmektedir her kadın farklı biçimlerde ve farklı boyutlarda gebeliği yaşamaktadır ayrıca sadece anne adayı değil baba adayı da bu dönemde değişik etkenlerden etkilenebilmektedir.

Özellikle gebe kalan kadınlar gebelik dönemi boyunca daha önceye göre çevresinden, yakınlarından daha fazla ilgi, alaka ve anlayış beklemektedirler bunun nedeni anne adayı hassas duygular ve psikolojik değişimler ile birlikte fiziksel değişimler yaşamasıdır. Bilhassa baba adayını anne adayı kendisi ile bu dönemi aynı şekilde aynı hassasiyette yaşamasını bekler.

gebelik psikolojisi ve anne adayı

Gebelik depresyonu nasıl ortaya çıkar?

Kadınlar gebe kaldıklarını öğrendiklerinde büyük bir sevinç yaşarlar sadece kendisi değil aile fertleri  ve yakın çevresinde olanlarda mutlu olurlar ancak bu bakış açısı gebelik dönemini değerlendirmede çok yeterli bir açı değildir. Normal olanı zaten bu olaydan sevinç ve mutluluk duymaktadır ancak anne adayı tarafından bakıldığında bir çok korku, stres ve kaygının yaşandığı bir dönem olarak karşımıza çıkar. Bazen gebelik depresyonu ismi verilen bu kaygı ve korkuların çok fazla ortaya çıktığı durumlar yaşanmaktadır ve yapılan incelemeler ve araştırmalarda literatüre bakıldığında gebelik depresyonunun oldukça sık gözlemlendiği görülmüştür.

Çocuk sahibi olmaya karar vermenin gebelik psikolojisi tarafına etkileri nelerdir?

Özellikle gebe kalındığı zamanın şartları ve gereksinimleri de önem taşır çünkü hangi durum ve şartlarda çocuk kararı alınmıştır çiftler çok değişik nedenlerle bebek sahibi olmaya karar vermiş olabilmektedirler. Anne ve baba adayının çocuk sahibi olma kararlarını neden ve hangi koşullarda verdiği gebelik döneminde etkili bir rol oynayacaktır. Gebelik döneminde birden fazla sıkıntı, gerginlik ve stres yaşanan durumlar olabilir bunların nedenden birisiyse gebelikte yaşanan belirsizlik durumları olacaktır. Özellikle baba adayı ve yakın çevresi gebe kalan kadının duygu değişimlerinin ve hassas bir döneme girdiğinin açıkça farkında olmaları gerekmekte ve anne adayına karşı anlayışlı davranmaları gerekmektedir. Özellikle hassasiyet sonucu anne adayı gerekli yere yada gereksiz yere ağladığı görülmektedir bu dönemde alınganlık seviyesi oldukça fazla biçimde artış göstermiştir. Gördükleri olaylar karşısında kötümser tavırlar sergileyebilirler işte bu durumda doğum gerçekleştikten sonra olacakları tam olarak bilmeme durumu rol oynamaktadır.

Anne adayının gebelikteki korku ve kaygılarını ayıracak olursak iki başlık altına toplayabiliriz birincisi doğumdan sonra bebeğine yeterli olabilecekmiyim bakımını yeteri kadar yapabilecekmiyim endişesini yaşarlar yani iyi benden iyi bir anne olur mu diye endişe içine girerler. İkinci olarak gebelik bittiğinde alınmış olan kiloları geri verebilir miyim ayrıca eşim eskisi kadar beni çekici bulur mu diye korkular yaşamaktadırlar.

Gebeliğin ilk 12 haftasında anne adayı bebeğini hissedemez çünkü daha çok küçüktür bu dönemde sıkıntılar psikolojikten çok fiziksel anlamda olmaktadır ancak anne adayı bebeğini hissedemediği için kendisini suçlayabilir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlar deneyimsiz olduklarından neleri yapmak gerektiğini ve neleri yapmamak gerektiğini tam olarak bilemezler bu nedenle de kendisine aşırı boyutlara giden kısıtlamalar koyabilirler.

Hamilelikte yapılan bazı testler ve psikolojik etkileri nelerdir?

Gebeliğin 12-24 haftaları arasında gebelikte yapılan testler bulunmaktadır bu testler anne adayını bir etki altına sokacaktır ve stres, korku, kaygı yaşamasına neden olacaktır çünkü test sonuçlarının olumsuz çıkmasını düşünmesi bu duruma neden olacaktır. Yapılan üçlü tarama testi veya dörtlü tarama testi sonucu riskli çıkar ve bunun sonucunda tanıyı kesinleştirmek için amniyosentez yapılır bebekte bir down sendromu yada başka bir kromozom bozukluğu ortaya çıkarsa anne adayı için çok zorlu bir süreç başlayacaktır bunun en önemli nedeniyse gebeliğin devam edip etmeyeceğine bir karar verilme zorunluluğu olabilir ve bu bir anne adayı için çok zor bir karar haline gelecektir.

Doğum yaklaştıkça artan heyecanın psikolojiye etkisi nelerdir?

Gebeliğin son 3 aylık dönemine girildiğinde doğum gittikçe yaklaşmaktadır ve anne adayı kendisine karşı korku, endişe yaşamaya başlar anne adayı kendisini tam olarak bir anne gibi görmeye başlayacaktır vücudu bebeği için hazırlıklarını tamamlamaya çalışır göğüsler süt üretmeye başlar bu dönemde göğüsten süt gelmesi olabilir. O güne kadar hayatının gayesinin değişime uğradığını gebe kalan kadın daha net bir biçimde algılamaya başlayacaktır. Bu durumsa cinsel kimliği yönünden değişimler olduğu hissini getirecektir ve korku, endişe de artış olacaktır artık ben bir kadın olarak çekici  değilim hissine kapılır

Gebelik psikolojisi yaşayan anne adaylarına tavsiyeler

İhtiyaç duyulursa yakın çevreden sosyal yardım alınmalıdır

Gebelik dönemi hakkında bilgi edinmek anne adayını rahatlatır

Baba adayı ile iyi biçimde iletişimde olmak

Sosyal çevreden uzaklaşmamak sosyal olmak

Daha öncede doğum yapmış deneyimli fertlerden bebek doğduktan sonra yapılacak hakkında bilgi almak yada bu konuda uzmandan yardım istemek

Gerek görüldüğü taktirde kesinlikle gebelik psikolojisi uzman bir doktor tarafından ele alınarak tedaviye gidilmelidir.

Bir önceki konumuz ileri yaşta hamilelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM