Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik testi ne zaman yapılır? İdrarda gebelik testi sonucu nasıl olmalı? Kanda gebelik testi yaptırmak için nereye gitmek gerek? Sorularının yanıtları

Kadınlar şayet gebe olduklarına dair şüpheleniyorlarsa kontrol edilmesi gerekenlerin en başında adet döneminin gecikmiş olup olmadığına bakmaktır. Bu dönemde bir gecikme olmuşsa öncelikle her eczanede satılan gebelik testi adı altında testler satılmaktadır bunlardan temin edilerek evde idrar testi ile kontrol edebilir ancak bu testlerin doğruluk onayları çokta garanti değildir bunun için garanti bir sonuca ulaşmak isteyenler kan testi yaptırarak kesin bir sonuca ulaşabilirler. Eczaneden alınan bu testleri uygulamada bir zorluk çekmezseniz çünkü testlerin üzerinde nasıl uygulanması gerektiği resimli anlatım olarak gösterilmektedir.

Fakat eczaneden gebelik testi alıp yapmak için öncelikle cinsel ilişki yaşandığı günden itibaren 2 hafta geçmesi gerekmektedir ki sonuç doğruluk oranı yükselsin. Eğer 15 günden daha erken zamanda bu idrar testini uygularsanız büyük olasılıkla yanlış doğru olmayan bir sonuç çıkacaktır. Eczaneden satın alınan bu testleri yaptınız ve sonuç pozitif çıktı bu sonucu hemen bir kanda gebelik testi yaptırarak teyit etmeniz gerekli veya negatif çıkmışsa öncelikle testi bir daha yapın sonrada garanti sonuç için yine kan testi yaptırmanız aklınızdaki soru işaretlerini giderir.

Yumurtlama dönemine yakın bir zamanda ilişki yaşanırsa gebe kalınabilir ancak oluşacak gebeliğin rahime kadar gidip yerleşmesi hemen, hemen bir haftayı bulmaktadır. Gebelik rahime ulaşıp yerleşimi tamamlandığında bir hormon salgılanmaya başlanır bunun adı HCG hormonudur ve bu anne kanına geçebilmektedir ki bazen gebeliğin rahime yerleşmesinden birkaç gün sonra idrara geçebilir bu yüzden bütün bu olanların tamamlanması için ilişkiden 15 gün geçtikten sonra idrar testi yapılırsa doğruluk payı artacaktır.

Kan testlerinin doğruluk oranları oldukça yüksektir fakat cinsel ilişki yaşandığı tarihin üzerinden 1 hafta geçmesi gerekir kan testinin doğru çıkabilmesi için eğer bir hafta geçmişse testin doğruluk oranı %100 olacaktır. Peki kan testini nerelerde yaparlar: hastaneler,laboratuarlar, sağlık ve tıp merkezleri, özel klinikler gibi yerlere gebelikte kanda gebelik testi için gidebilirsiniz.

Gebelik sürecinin ilk 3 aylık kısmı önem taşımaktadır bu dönemde organ gelişimleri olmaktadır bunun için gebe kaldığınızı ne kadar erken fark edip onaylatırsanız hem sizin hem bebeğiniz açısından çok yararlı olacaktır.

Kısaca da gebelik belirtilerinden bahsetmek istiyorum bu konuyu detaylı işledik

Adette gecikme yaşanması

Erken gebelik belirtilerinden diğeriyse aniden ortaya çıkan yorgunluk çalışan bayanlarda mesai saatlerinde kendilerini çok yorgun hissetmeye başlamaları.

Baş ağrısı, baş dönmesi halsizlik, bitkinlik gibi belirtiler

Genellikle sabahları meydana gelen mide bulantıları bazı kokularda tiksinti duyma

<<< Gebelik belirtileri >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM