Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Hakkında

Gebelik zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Gebelik zehirlenmesi tedavisi nasıl yapılır? Hangi anne adaylarında oluşabilir? Bütün bu soruların cevapları yazımızda.

Gebelik zehirlenmesinin adından anlaşıldığı gibi bir zehirlenme değil tıbbi adı ise peerklamps olarak adlandırılır gerçek zehirlenme ile bir alakası olmamaktadır. Gebelik zehirlenmesi nedeni yüksek tansiyonun yol açtığı bir durumdur. Yüksek tansiyonun dışındaysa yüz el,ayak bölgelerinde şişlik ve idrar ile atılımı yapılan protein miktarının çok fazla olmasıda nedenler arasına girmektedir. Gebelik zehirlenmesinin bazı anne adaylarında hafif bir şekilde oluşurken bazı anne adaylarındaysa çok ciddi ve şiddetli oluşabilmekte ve acil müdahale gerekmekte olur.

Gebelik zehirlenmesi şiddetli bir şekilde oluşmuş ise anne adayına nöbet geçirtebilmektedir bu nöbetler sara nöbetine benzetilebilir böyle bir durum olması kesinlikle acilen anne adayına müdaha gerektirir şiddetli olarak gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adaylarına acil şekilde doğumun gerçekleştirilmesi gerekebilmekte. Gebelik zehirlenmesinde en can alıcı nokta tansiyon ölçümlerinin özenle yapılmasıdır.

Hafif gebelik zehirlenmesinde tansiyon değeri 14\9 şiddetli gelişenlerdeyse 16\11üzerinde tansiyon seyretmektedir

Gebelik zehirlenmesi belirtileri

Gebelik zehirlenmesine baktığımızda gebe kalan anne adaylarında yüzde 10 oranında karşılaşılmakta ancak gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adaylarının büyük bölümü bu durumu hafif şekilde atlatabilmektedir tansiyon ölçümü yapılması ve bazı testler ile preeklampsi anlaşılabilmekte. Gebelik zehirlenmesi yaşayan her anne adayında belirtiler çıkacak diye bir durum yoktur bazı yapılan kan testleri ile ve tansiyon ölçümleri ile tanısı yapılabilir

Bilinç kaybı oluşabilir, bayılma gibi

Görmede bozukluklar ve çok seyrekte olsa körlük oluşabilmekte

Vücutta bilhassa el, ayak, yüz bölgelerinde şişlik oluşabilir.

Nefes darlığı, nefes almada güçlük

Halsizlik, yorgunluk,bitkinlik  gibi hisler oluşabilir

Şiddetli baş ağrıları

Midede ve karın bölgesinde ağrı hissi

Yukarıda sıraladığımız belirtiler sadece gebelik zehirlenmesine özel belirtiler olmayıp bütün gebe kalan kadınlarda oluşabilecek belirtilerdir. Şişlik ve ödem oluşması gibi belirtiler bütün gebe kalan kadınlarda ortaya çıkabilir fakat bunların hızlı bir biçimde artış göstermesi ve özellikle yüz bölgesinde yoğunlaşması gebelik zehirlenmesini akıllara getirmektedir. Baş ağrısı oluşmasıysa ilk meydana gelen belirtiler arasındadır ve bu ağrıya yükselen tansiyon neden olmaktadır. Şiddetli şekilde baş ağrısı şikayeti ile doktora giden gebelerde yapılan testlerin sonucunda gebelik zehirlenmesi tanısı konulabilmekte.

gebelik zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi

Gebelik zehirlenmesi hangi anne adaylarında oluşabilir?

Anne adayı 20 yaşından küçükse

Aşırı kiloya sahipse

Anne adayı 40 yaşında daha büyükse

Aile fertlerinde daha önceden gebelik zehirlenmesi yaşamış birisi varsa

Gebe kalınmadan önce hipertansiyon teşhisi konmuşsa

Şeker hastalığı rahatsızlığı mevcutsa

Bir çoğul gebelik durumu varsa

Bağışıklık sisteminde bozukluk mevcutsa

Pıhtılaşma bozukluğu problemi mevcutsa

Anne adayı ilk defa gebe kalmışsa

Gebelik zehirlenmesine yukarıda sıraladığım etkenler neden olabilmektedir ancak gebelik zehirlenmesine asıl neden olan durum henüz tam olarak bilinmemektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre bebeğin eşi ile ilgili sebebi belli olmayan patolojik etkenlerin yol açtığı düşünülmektedir. Gebelik zehirlenmesinde bahsettiğimiz etkenler öncülük yapabilmektedir. Bahsettiğimiz etkenler bulunan gebe kadınlar diğer gebe kadınlara göre daha fazla risk altındadırlar.

Gebelik zehirlenmesi tedavisi

Şiddetli seyretmeyen preeklampsi vakalarında anne adayı ve bebeği sıkı takip altında tutulur. Kan değerlerine bakılır ve tansiyonu kontrol etmek amacı ile tansiyon düşürücü ilaçlar verilmektedir. Şayet bebek dünyaya geldiğinde hayatını idame ettirecek konumdaysa belirtilerde gittikçe ağırlaşıyorsa bebek dünyaya getirilir. Neden peki çünkü gebelik zehirlenmesi rahatsızlığının bir tek çaresi vardır buda bebeğin vakit kayıp etmeden annenin vücudundan ayrılması olmaktadır.

Preeklampsi rahatsızlığı şiddetli seyrediyorsa anne adayına magnezyum takviyesi verilir. Doğumdan sonra anne yoğun bakıma alınarak kontrol altında tutulur.

Bir önceki konumuz çin takvimine göre cinsiyet belirleme ve hamilelikte karpal tünel sendromu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM