Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte 1. Ay

Bir çocuk sahibi olmaya karar veren eşler bu dönemde bir uzman doktora başvurmaktadırlar gebeliğiniz boyunca düzenli doktor kontrollerinizi yaptırmalısınız çünkü gebelikte yapılan kontrol sayesinde bebekte ve annede oluşabilecek sorunlar önceden tespit edilerek önlemler alınmaktadır bunun için kendinize öncelikle bir doktor seçmelisiniz.

Gebelikte 1. Ayda anne adayında değişikler başlamıştır sabah bulantıları ilk belirtiler arasındadır bunun yanında yorgunluk ve halsizlikte eşlik edebilir. Gebelik başlamıştır fakat anne karnındaki oluşuma daha bir bebek demek için erken bir zamandır. Gebelik dönemi 40 haftadan oluşmaktadır bunu hafta hafta gebelik konumuzda işledik. Gebelik olabilmesi için öncelikle eşlerin sağlıklı bir şekilde birleşimi şarttır bunun yanında iyi bir yumurta hücresi sorunsuz olarak iyi bir sperme gereksinim duyar ancak bütün şartlar yerine getirildiğinde mucizevi bir biçimde anne karnında bebek oluşma işlemi başlayacaktır. Az önce dedik ya daha bir bebek demek için erken diye aslında 40 hafta sonra anne ve babanın kendi canından kanından olan küçük,şeker bir bebek dünyaya gelecek ve hem anne ve babayı hem de bütün aile fertlerini çok mutlu edecek.

Gebe kaldığınız tarih birleşme yaşadığınız tarih değil bundan önceki ilk adet yani kanama yaşadığınız tarih olarak belirlenir bazı kadınlar ilişki gününü hatırlamayabilir bu sorun değildir ama bütün kadınlar son adet tarihinin ilk başlangıç gününü çok iyi hatırlamaktadırlar.

Gebelik şüphesi olan çiftler genellikle ilk aylarında doktora gitmektedirler bu nedenle yapılan bir kan testi ile ilk olarak gebeliğin teyidi gerçekleştirilir.

Gebelikte 1. Ayda Yapılan Kontroller Ve Testler

Öncelikle gebelik şüphesi ile doktora başvurulduğunda gebelik testi yapılır bu kanda bakılan bir testtir ve gebelik onaylanmış olur.

Daha sonra gebelikten önce bir rahatsızlığınız varsa bu belirlenir ve gerekli önlemler alınır. Ayrıntılı olarak fizik muayenesi yapılır.

Gebelikte tansiyon kontrolü önemlidir tansiyona bakılır.

Ailede genetik bir rahatsızlık var mı diye sorulur daha önce ki gebelik öyküleriniz araştırılır. Annenin yaşına bakılır.

Eşlerin kan gurupları kan uyuşmazlığına karşın kontrol edilir.

Tam kan sayım testi yapılır ve kan şekeri değerleri kontrol edilip karaciğer fonksiyon testleri uygulanır, idrar tahlili yapılır.

Pap- smear testleri uygulanır özellikle son bir yıl içinde yapılmamışsa smear testi yapılmaktadır.

Cinsel yol ile geçebilen bazı hastalık testleri uygulanır.

Ayrıca kansızlık (anemi) hakkında da araştırmalar yapılarak gebelik süresi boyunca siz ve bebeğiniz için olumsuz durumlar oluşturabilecek etkenler belirlenir ve bunlara göre önlemler alınır.

Annede gerçekleşen Değişiklikler

Anne adayları bu gebeliğin ilk ayına adım attıklarında her zaman oldukları adeti olmadılar ve gebeliğin ilk belirtileri olan midi bulantıları da kendini göstermeye başladı. Anne adayları ilk adet gecikmesini yaşadılar dedik ve şuan muhtemelen 15 günlük bir hamile olmaktadırlar. Ayrıca az önce dediğimiz bulantılar ve kusmalara tükürük salgısının da bir artış göstermesi eşlik edebilmektedir.

Bu dönemde bebek için ve bazı önemli hormonları salgılayan plasenta oluşmaya başlamıştır halk arasında bebeğin eşi olarak bilinir plasenta hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Ayrıca bebeğin içinde yaşamış olduğu ve bebeği korumakla görevli olan amniyotik sıvı meydana gelmeye başlamış durumdadır.

Anne adayları artık gebeliğe yavaş,yavaş ayak uydurmaya başlar göğüslerde şişlik ve hassasiyet meydana gelmeye başlayacaktır.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahminiz oldukça büyümüş olacak ancak bu büyümenin ilk adımlarını atmaya başladı şuan hissedilmez bir şekilde büyümekte.

Gebelik anne vücudunda bir çok değişimin yaşandığı ve şikayetlerin görüldüğü bir dönemdir. Sık idrara çıkma, uyku sorunları,halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerinizin bu dönemde olması normaldir.

Bazı kokulara, yemek kokularına parfüm vb kokulara hasiyet veya tiksinti oluşabilmekte ayrıca daha önce sevdiğiniz bir yemekten tiksinebilir yada bazı yemeklere fazla isteki olunabilir.

Genellikle gebeliğin ilk üç ayında gerçekleşen anne adayında duygusal dalgalanmalar olabilmekte ani duygu değişimleri, ağlamaklı haller, sinirlilik ve ani mutluluklar görülebilir. Bu gibi durumlarda anne adayına yakın olan eşi ve diğer aile fertleri yardımcı olmalı ve anne adayına karşı anlayışlı davranmaları gerekmekte.

Gebelikte 1. Ayda Bebekte Ne Gibi Değişimler Olur?

Bu dönemde yumurta ve spermin mucizevi birleşimi olmuştur ve döllenme adı verilen olay gerçekleşmiştir. Bu arada baba adayının spermi bebeğin cinsiyetini belirlemede etkindir. Belki duymuşunuzdur embriyo diye bir kelime bebeğiniz bu hücreden meydana gelir fetus olur ve sonra bebek olur.

Bebeğin geliştiği ve büyüdüğü ortam amniyotik sıvısı içinde gerçekleşecektir ve organ gelişimi başlar ilk üç ay organ gelişimi sürecektir bu dönemde beyin, göz, iç kulak gibi organlar oluşmaya başlar. bebeğinizin sinir sistemi beyin, akciğerle ve kalp oluşmaya başlar beyin doğumdan sonra 2 yıl daha gelişimini sürdürecektir akciğerlerse doğuma yakın bir süreye kadar gelişmektedir.

Bu dönemde kolları ve bacakları oluşmaya başlarken kulakları da minicik bir nokta biçiminde belirmeye başlar ayrıca burun ve gözlerde şekillenmiş biçimdedir. 1 ayın sonuna gelindiğinde embriyonun boyutu yaklaşık 6mm civarında olacaktır ne kadarda küçük diyeceksiniz evet ama mucizevi bir şekilde annesinin karnında büyüyecek ve hayat kazanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

1 Yorum

  1. merhabalar ben arlıgın 26 adet oldum ve adetimin bittigi gün eşimle birlikte olduk hamilelik belirtilerinin hepsi var acaba hamilemiyim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM