Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte 2. Ay

Anne Adayın Meydana Gelen Değişimler

 

Bebeğin beslenmesinde katkı saylayan vajina çevresindeki damarlarda mavimsi bir renk oluşumu başladı.Bu dönemde anne adaylarında yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler oluşabilmekle birlikte anne adayına rahatsızlık veren bulantı ve kusmalarda görülecektir. Ayrıca tek başına sadece sabah bulantıları da gözlemlenebilmektedir.

Kabızlık sorunu,sık idrara çıkma, hazımsızlık, mide yanması gibi şikayetler gebelikte sık görülen durumlar arasındadır bu dönemde bunlar yaşanabilmekte.

Bazı yeme ve yiyeceklere olan hassasiyet oluşabilir bu aşırı yada az bir hassasiyet olmakla birlikte bazı kokulara karşı tiksinti duyulabilir.

Gebelikte kan miktarında bir çoğalma görülmektedir bu dönemde azda olsa bir kan hacminde artış görülür bunun nedeni bebeğin ihtiyacı olan her şeyi karşılamak içindir ve gebeliğin son dönemlerinde kan hacminde meydana gelen artış %50 oranında artmış olacaktır.

Yavaş, yavaş hamile bir bayana benzemeye başladınız rahim gözle görünür bir biçimde büyüme göstermiştir fakat henüz aşırı belirgin bir kilo alımı söz konusu değildir.

Bazen baş dönmesi, bayılma hissi gibi şikayetler oluşabilmekte.

Rahim küçük bir kavun boyutuna gelerek büyümeye devam etmektedir anne adayları bu olurken karına saplanan kramplar ve sancı şikayetleri yaşayabilmektedirler.

Ayrıca anne adayında duygusal açıdan dalgalanmaların yaşandığı bir dönemdir ani üzülme, ani sevinçler, anlamsız ağlama durumları gibi dalgalanmalar meydana gelebilmektedir.

Gebelikte 2. Ayda Bebeğinizde Neler Oluyor

Sinir sistemi, böbrek ve kalp gelişmeye devam eder ayrıca kalp atım hızı dakikada 150 ulaşmaktadır. Beyin ile omur ilik arasında ki önem taşıyan bağlantı oluşumu başlayacaktır. Temel olan organları tam anlamıyla gelişimini tamamlamamış olmasına karşın büyük oranda gelişmiştir gebeliğin ilk 3 ayında organ gelişimi olmaktadır bu nedenle bu dönemlerde anne adaylarının ilaç kullanırken dikkatli olmaları ve gebelik boyunca doktor denetimi dışında ilaç kullanmamaları gerekmektedir. Bebeğinizin hipofiz bezi biçimlenmeye başlar.

Gelişmeye başlayan başka organlarıysa el ve ayak parmakları olup dizlerde gelişimine devam etmektedir. Bebeğin bacakları uzayarak gelişimini sürdürürken ellerini oynatabilmesi için bilek bölgesindeki esneklik yeteneğini kazanmaya başlayacaktır.

Kemik gelişimi devam eder aynı zamanda kemikleri sertleşmeye başlar aynı zamanda kıkırdak dokuları da oluşumuna başlayacaktır.

Bebeğin yüz hatları şekillenmeye başlayarak daha belirgin bir hal alır. Göz hatları,gözleri, göz kapakları ve burun delikleri daha da belirgin bir şekil almaya başlar bebeğiniz sizin karnınızda adım adım büyümekte ve siz ona adeta hayat vermektesiniz bu mucizevi bir olaydır bunun mutluluğunu yaşayın.

Ben embriyo veya fetus adını çok kullanmayı sevmem ancak bilgi amaçlı bu ayın sonunda tıp da embriyo olarak isimlendiren bebeğiniz artık fetus olarak adlandırılacak. Bebeğiniz hareket etmeye başladı rahim içinde yer değiştirmekte fakat anne adayları bunu hissedemez bebeğiniz daha çok küçük ama endişelenmeyin en geç 20. Haftaya kadar bebek hareketlerini hissedeceksiniz.

Bebeğiniz 2,5 cm boyutlarında ama gittikçe büyümekte ve ağırlık olarak 10gr civarında.

Gebeliğin 2.Ayında Hangi Test Ve Muayeneler Yapılır?

Öncelikle detaylı bir fizik muayenesi yapılmaktadır bunun içinde el yada ayak bölgelerinde oluşan şişlikler ve varislerde gözden geçirilmektedir.

Leğen kemiğinin yapısal özelliği için ve boyutları için yapılacak pelvik muayene önem taşımaktadır.

Bazı kan tahlilleri yapılarak değerlendirmeye alınır bunlar kan sayımı, kızamık,kızamıkçık, frengi, hepatit B gibi testler yapılarak sonuçları değerlendirilir.

Bel soğukluğu kültürü alınarak değerlendirilmeli.

Boy ve kilo ölçümü yapılmalı.

Kan şekeri, tansiyon değerleri kontrolü yapılmalı.

Ayrıca idrarda şeker, protein ve bakteriler kontrol edilmeli

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM