Gebelikte 4. Ay

  • 21 Aralık 2016
  • 384 kez görüntülendi.
Gebelikte 4. Ay

Gebelik döneminin 4. Ayı yani 2. Trimester döneminde gebeliğin erken zamanlarında yaşanan bulantı, kusma ve yorgun, halsiz hissetme gibi şikayetler bir azalma görülebilir ayrıca düşük olma ihtimal riski de azalmıştır. Anne adaylarının merakla bekledikleri bebeğin hareketlerini bu dönemde duymaya başlarlar aslında anne adayları bu hareketleri en başta mide gurultusuna benzetebilmekteler.

Bebeğiniz hareketlerini teyit ettiğinizde öncelikle bunu baba adayı ile paylaşınız ve sonrasında doktorunuza gittiğinizde paylaşmayı ihmal etmeyin.

Gebelikte 4. Ayda Anne Adayı

Önceki aylarda dışarıdan bakıldığında hamile gibi görünmüyordunuz artık hamile bir bayan görünümüne kavuştunuz.

Plasenta tamamen gelişmiştir ve hormon üretip salgılama görevini sürdürmektedir.

Gebelikte salgılanan hormonlar sizin için gebelik sonunda doğum esnasında kaslarınızı yumuşatarak bebeğinizi doğurmanıza yardım edecektir.

Bu dönemde kabızlık sorununuzda bir yükselme görülebilir ve terlemeniz artabilir.

Rahim gittikçe büyüdüğü için karın içinde var olan bağlarda bir gerilme oluşur bu nedenle birden bire ve kısa süren sancılar yaşanabilir.

Gebe bir bayan olmaktan mutluluk duymaya başlar bebeğinize hayat verdiğiniz için kendinizi mutlu hissedersiniz.

Aşerme duygunuz daha da gelişebilmekte olup daha iştahlı olabilirsiniz.

Gebelik dönemi boyunca bolca su içmelisiniz ayrıca bu dönemde sık idrar yapma şikayetiz de bir azalma olabilir ancak idrar yolları enfeksiyonları konusunda dikkatli olunuz. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Diş eti kanaması meydana gelebilir.

Bazı durumlarda bayılma hissi veya baş dönmesi oluşabilir özellikle aniden kalkma hareketi yapmayınız yataktan kalkarken kademeli olarak kalkın.

Vajina akıntınız (beyaz renkte) çoğalabilir.

Bazen el ve yüz bölgesinde şişme oluşabilmekle birlikte özellikle ayak ve ayak bileklerinde şişmeler meydana gelebilmektedir.

Bacak bölgenizde varis oluşumları ile hemoroid meydana gelebilir. Gebelikte hemoroid konusunda detaylı bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz.

Karnınızda linea nigra adı verilen koyu bir çizgi oluşur buna gebelik çizgisi denir doğumdan sonra kaybolur.

Bazen baş ağrıları yaşayabilir ve duygusal dalgalanmalar oluşabilir sinirlilik, alınganlık, ağlamaklı haller gibi bu durumda özellikle baba adayı anlayışlı olmalıdır.

Gebelikte 4. Ayda Bebeğiniz Neler Yapıyor?

Bebeğin uzuvları biçimlenir. El,ayak,tırnak, göz, parmak izi, kaş,kirpik gibi.

Bu dönemde yapılan ultrasonografide bebeğin baş parmağını emdiği görüntülenebilir. Tat alma duyusu gelişmeye devam eder.

Hıçkırık başlamıştır bunun nedeni hem solunuma öncülük etmesi hem de ışığa karşı oluşan hassasiyettir.

Yan tarafa doğru bakan gözler artık normali olan ön tarafa bakmaya başlar.

Bebeğin kalp atım hızı dakikada 120-160 arasında mesai yapar.

Göbek kordunuz vasıtasıyla kan direk bebeğe ulaşır.

Bebeğin böbrek sistemi çalışmaya başlar ve bebek amniyotik sıvıyı yutabilir bu durumda böbrekler tarafından bu sıvı idrar olarak atılmaktadır. Hem bu sayede yutma yeteneği de gelişir ve antrenman yapmış olur küçük bebeğiniz.

Artık bebeğin yaşamsal bütün organ gelişimi tamamlanmıştır.

Bebeğin içinde bulunan amniyotik sıvı 1 bardak kadardır gebelikte bol su içmenin bir yararıysa amniyon sıvısının yetersiz olmasını önlemesidir.

Bebeğin kemik gelişimi devam ederken aynı zamanda kemikleri sertleşir.

Bu dönemden itibaren bebek seri şekilde büyümeye,gelişimi hızlanmaya baişayacaktır.

Bebeğin boyu 12-14 cm ulaşmışken kilosuysa 250gr civarında seyretmektedir.

Gebelikte 4. Ayda Hangi Kontroller Yapılmalıdır?

İdrar tahlili yapılmalı idrarın içindeki protein oranları kontrol edilir.

Tansiyon ve boy ölçümleri uygulanır.

Bebekte meydana gelebilecek ciddi seviyelerde gelişim geriliği gibi bir durumun araştırılması için alfa feto protein seviyeleri kontrolü yapılarak bebekte oluşabilecek anomaller incelenmelidir.  Amniyosentez adı verilen bebeğin içinde yaşadığı sıvıdan bir miktar alınarak incelenmesi ile kesin bir sonuca varılmaktadır. Amniyosentez uygulaması anne adayı 35 yaşını geçmişse yada daha önceki gebeliklerinde amniyosentez gerektiren bir doğum defekti hikayesi varsa doktor kararı ile uygulanmaktadır. Amniyosentez işlemi hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats