Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte 5. Ay

Gebelikte 5. Ayda anne adayları önceki aylara bakaraktan kendilerini daha iyi hissederler yorgunluk, halsizlik eskisi kadar yoktur. Bunun yanında anne ve baba adaylarının merakla ve sabırsızlıkla bekledikleri cinsiyeti öğrenmek bu ayda mümkün olacaktır.

Gebelikte 5. Ayda Anne Adayı Neler Yaşar?

Bu dönemde anne adaylarının vücut ağırlıklarında bir artış görülür. Bu nedenle aşırı kilo almamaya özen gösterilmelidir fakat beslenmeden kısılmamalı düzenli egzersiz yapılabilir. Ayrıca gebeliğin 5. Ayı iştah düzeyinde bir artış olan dönemdir. Göğüsler bebeği emzirmeye hazırlanırken büyümektedirler yumuşak hal almaya başlarlar ve damarlanma daha çok görülecektir. Bu dönemde süte benzeyen sütün kıvamını andıran bir sıvı gelebilir bu sıvının ismi colostrumdur. Göğüs ucu koyu renk almaya başlarken ucunda bir genişleme görülür.

Gebelik dönemini yarılamış bir durumdasınız rahim ve bebek hızla büyümekte bunun yanında rahmi göbek etrafında hissetmeye başlayacaksınız. Anne adayı bebeğinin hareketlerini duymaya başlar ilk zamanlarda bunlar bir mide gurultusu ile karıştırılabilmekte bazı anne adayları da kelebek hareketlerini anımsatıyor diyebilmekte. Anne adaylarını ilk bebek hareketleri başta biraz korkutsa da buna zamanla alışacaklar ve zaten önemli derece de bir düzene girecektir.

Rahim gittikçe büyürken rahme destek yapan kaslar ve bağlarda bir takım gerilme meydana gelmekte olup bunların sonucunda karın bölgesinin alt taraflarında bazı ağrılar hissedilebilir ancak korkulacak bir durum değildir nedenini söyledim.

Anne adaylarının bu dönemde ciltlerinde güzel ve olumlu bir takım değişimler olur iste bu nedenle kendilerini daha güzel ve çekici bulabilirler.

Rahim ve bebeğin büyümesi ile bazı organlara baskı yapmaktadırlar bunlardan bir tanesi kalın bağırsaktır bu nedenle kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Gebelik döneminde bacaklardaki damarlar daha belirgin bir hale gelebilir varis oluşumları olur. Varislerden korunmak amaçlı uzun süreler ayakta kalmayın ayrıca uzun süre hareketsiz durmaktan, uzun süre oturmaktan uzak durmalısınız doktorunuzun uygun gördüğü egzersizleri düzenli olarak yapın kısa yürüyüşlere çıkın bacaklarınızı sık sık uzatın ve doktorunuz uygun gördüğü taktirde varis çorabı kullanılabilir.

Büyümekte olan rahim akciğerlere de baskı uygulayacağından nefes darlıkları yaşanabilir.

Ayrıca ağırlık merkezi değişmiş durumdadır bunun nedeni vücut ağırlığınız artması ile artık daha ağır olmaktan kaynaklanmaktadır.

Yüksek topuklu ayakkabılar gebelik boyunca tercih etmeyin gebelik hormonlarının neden olduğu eklemler ve parmaklarda gevşemeler olur bu nedenle bu konuda biraz dikkatli olmakta fayda var doğumdan sonra yine sevdiğiniz topuklu ayakkabıları giyebilirsiniz.

Sırt ağrıları ayrıca midede yanma, hazımsızlık, şişkinlik şikayetleri her anne adayında sıklıkla görülür.

Diş eti kanamaları bunun yanında ayak ve ayak bileklerinde şişkinlik olabilmekte bazen el ve yüzdede olabilir.

Geçtiğimiz aylarda yaşamış olduğunuz duygusal dalgalanmalarda bir hafifleme olması muhtemeldir.

Bu dönemde tansiyon seviyesi düşüktür kan dolaşımı sistemi genişlemeye devam etmektedir. Bu nedenle özellikle yatarken birden ayağa kalkmayınız önce yavaş şekilde doğrulup oturum bir iki dakika sonra ayağa kaklın aksi halde baş dönmesi, bayılma, mide bulantısı gibi durumlar olabilir.

Vücuttaki kan hacmi giderek artmakta olup bu kanın üretilebilmesi için demire olan ihtiyaçta doğru orantılı olarak artacaktır bu nedenle anne adayları günlük 30mg demire ihtiyaç duyarlar. Ayrıca yeteri miktarda demir alımı yapılmazsa demir eksikliğinin neden olmuş olduğu anemi (kansızlık) meydana gelecektir bunun sonucundaysa bağışıklık sistemi zayıflayarak hastalıklara karşı savaşma yeteneği azalacak aynı zamanda halsizlik ve yorgunluk belirtileri de gösterecektir.

Kan hacminin yükselmesine bağlı bu dönemde diş eti kanaması, burunda tıkanıklık burun kanaması gibi bazı şikayetler görülebilmekte bu şikayetlerin oluşmasına neden olan bu bölgelere giden kan akışında artış görülmesidir.

Gebelik hormonu olan progesteronun neden olduğu akciğer kapasitesinin genişlemesinden dolayı eskiye göre daha hızlı nefes alıp verme olmaktadır hatta bazı anne adayları nefes darlığı şikayetinde bulunmaktadırlar.

Gebelik hormonlarının kasları gevşettiğini söylemiştik işte bu nedenle idrar yolu kasları gevşer ayrıca rahim büyümesinin de etkisiyle idrar akımında yavaşlamalar gözlemlenir bu nedenle idrar yolu enfeksiyonlarının oluşma riskleri de yükselir. İdrar yolları enfeksiyon belirtileri öncelikle idrar yapma esnasında yanma olması, ateş, karın ve sırt ağrıları oluşmaktadır bu tip durumlar erken doğuma sebep olabileceğinden lütfen vakit kayıp etmeden doktorunuza danışmalısınız.

Gebeliğin bu aylarında vajinal akıntıda bir artış görülebilir bu akıntı beyaz,ince şekilde olanı normal olarak görülür fakat bu akıntı kötü kokulu, yeşil yada sarı renkte ve kaşıntıya bağlı bir şekilde kırmızımsı ise bu belirtiler bir enfeksiyon habercisi olabilmektedir doktorunuza başvurunuz.

Gebelikte 5. Ayda Bebeğiniz Neler Yapıyor?

bu dönemde bebek hareketleri artamaya başlar rahim içinde yer değiştirir ve tekme atar.

Bebeğin duygusal açıdan gelişmesi yönünden içinde bulunduğunuz dönem oldukça önemlidir ayrıca bebeğin beyinde bulunan koku, tat, görme ve dokunma gibi duyularının olduğu özel yerler gelişimine devam etmektedir.

Bebek cinsel organı gelişmiştir ve ultrason muayenesinde görüntülenebilir ancak bazı durumlarda cinsiyet yanlış algılanabilmektedir erkek bebeklerin cinsel organı çok küçük olduğundan ve bebeğin tam doğru pozisyonda olmamasından kaynaklanan cinsel organ görülmeme gibi durumlarda erkek bebeği kız bebek sanabilmek mümkündür ancak bir sona ki muayenede cinsiyet kesinleşecektir. Genellikle cinsiyeti erkek belirlenen bebeklerde yanılma oranı olmamaktadır çünkü cinsel organ görülmüş ve teyit edilmiştir.

Bebeğin saçları mevcuttur ayrıca amniyotik sıvının içerisinde cildini korumak amaçlı vernix adı verilen beyaz ve yağlı bir madde oluşmaya başlar bebeğin doğumundan sonra bazı bebeklerin cildinde bu görülmektedir.

Bebeğiniz artık uyur ve uyanık zamanları vardır bu düzenli aralıklarla gerçekleşir.

Göz kapaklarının gelişimi tamamlanmıştır fakat şuan için kapalı durumdadır.

El parmaklarında bulunan tırnakları da büyümeye başlamış durumda.

Kalp atışları stetoskop ile dışarıdan duyulabilir.

Diş kökleri gelişimine başlar.

Bebek dışarıdan gelen sesleri artık duyabilir onunla konuşun ona sevginizi gösterin, şarkı ve müzik dinletin bebeğinizde size karşılık olarak hareket edecek tekmeler atacaktır.

Bebeğin gelişimi hızla devam etmekte ve geçen aya bakaraktan 2 katına çıkmış durumdadır boyu 20 cm ulaşmış ayrıca kilosu 500 gr yani yarım kiloya ulaşmış durumdadır.

Gebelikte 5. Ayda  Yapılan Kontroller Nelerdir?

İdrar tahlilleri yapılmalı ve tansiyon, kilo ölçümleri yapılmalı.

El ve ayaklar şişme yönünden varisler yönünden bacaklar muayene edilir.

Rahmin en üst noktası (fundus yüksekliği) kontrol edilmeli.

Bebeğin kalp atışları dinlenerek değerlendirilmeli.

Bebeğin ölçüleri aynı zamanda pozisyon kontrolü de yapılmalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM