Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte 6. Ay

Gebelikte 6. Ay da anne adaylarının kilo almaları artacaktır ayrıca kan hacminin yükselmesine bağlı diş eti kanamaları da görülebilmekte bebeğiniz hızla büyümekte ve gelişimini sürdürmekte ve bebeğin vücut şekilleri bir insana benzer halde minyatür insan şeklini almıştır. Anne adaylarının bu dönemde ciltte meydana gelen renk değişimleri görülebilirken bakın başka 6 aylık gebelikte neler olmaktadır.

Gebelikte 6. Ayda Anne Neler Yaşıyor?

Gebeliğin yarısını geçmiş bulunmaktasınız ayrıca 5-7 kilo aralığında kilo alabilirsiniz gebelik boyunda 12kg almak normal karşılanmaktadır.

Mide sorunlarına dikkat ederek iştahınızın da arttığını düşünerek aşırı yağlı ve kızartma yemeklerden uzak durmanız abur cubur gibi gıdaları tüketmemeniz mideniz açısından faydalı olacaktır.

Anne adaylarında çok sık karşılaşılan diş etinde kanama olabilmekte bunun nedeni gebelik hormonlarının etkisiyle kan hacminin ve akışının yükselmesidir bu nedenle diş etlerine daha fazla kan gider ancak düzenli olarak diş bakımınızı yapmanızda fayda var diş eti kanasa da yumuşak hareketlerle fırçalayınız kontrole gittiğinizde doktorunuzla sorunları mutlaka paylaşınız.

Karın, kalça ve göğüs bölgelerine gerilme habercileri olan bir takım belirtiler olabilmekte bunlar; soluk kırmızı çizgi şeklinde meydana gelebilirken gebelikte sık görülen çatlaklarda oluşabilmekte bunları yok etmek amaçlı kullanılan krem ve losyon türü maddeler çok başarılı değiller fakat siz rahatlamak için kuruluğu önlemek amaçlı kullanabilirsiniz. Ayrıca göğüslerde ortaya çıkan çatlakları destekleyici bazı sütyenler olmaktadır bunları kullanarak önlem alabilmeniz mümkün.

Anne adaylarında meydana gelen ışığa karşı bir hassasiyet oluşabilir bu sizi aşırı derecede rahatsız ederse lütfen doktorunuza danışınız.

Daha önceki aylarda rahim idrar torbasını sıkıştırdığında idrara sık çıkma şikayetiniz vardı ancak bu dönemde rahim biraz daha üst kısma doğru ilerleyerek bu baskıyı hafiflettiğinden sık idrara çıkmanızda bir azalma görülebilmektedir.

Anne adayını doğum anına hazırlayan kasılmalar yaşanabilir bunların adı braxton hicks olmaktadır kasılma aralıkları bir saatte 4 defa yada daha çok olduğu taktirde doktorunuzu arayın ve başvurun.

Artık bebeğin hareketlerini rahatlıkla hissedebiliyorsunuz bebeğiniz karnınızın içinde kendine bazen oyunlar buluyor ve tekmeler atmakta. Birden bire beliren karnın yan kısmından ilerleyen ağrılar oluşabilir. Bunların nedeni rahmi desteklemekte olan bağ ve dokularda olan kramplar olabilmekte. Bunların yanında ani  ve birden bire yapılan hareketlerden uzak durun.

Ciltte bir takım değişimler olabilir özellikle karın ve yüz kısımlarında.

Ayak ve ayak bileklerinde, yüzde,ellerde şişkinlikler ortaya çıkabilmektedir.

Rahminizin büyümesiyle karın bölgesi gerileceğinden kaşıntılarınız olabilir.

Denge merkezinin değişmesi, vücut ağırlığının artması gibi nedenlerle bel ve sırt ağrıları oluşabilir.

Bolca su tüketin ayrıca sıcak hassasiyeti olabilir bu tür yerlerde bunalabilir ve daha çok terlenebilir.

Dalgın olabilirsiniz gittikçe artan vücut ağırlığınız nedeniyle rahat hareket edememeye başladığınız için rahatsızlık duyulabilir.

Cinsel istek de dalgalanmalar olabilir bazen çok isteme bazen istememe gibi.

Bebeğiniz hakkında endişeye kapılabilirsiniz çünkü gebelik dönemi bir çok sorunun ortaya çıktığı bir dönemdir fakat her sorunuzu doktorunuzla paylaşın uzman olan doktorunuz sizi rahatlatacaktır ve en başından beri dediğimiz gebelikte doktor kontrolleri büyük önem taşımaktadır.

Gebelikte 6.Ayda Bebeğinizde Neler Oluyor?

Bu dönemde bebeğin gelişimi hızla sürerken artık insan görünümüne tamamen geçmiş minyatür bebek olmuştur ayrıca göz yapısı gelişmiş ve dudakları da daha belirgin hal kazanmıştır. Dışarıdan gelen sesleri duymaya başlar.

Karın bölgesine bir ışık tutulduğunda bebek buna tepki vererek başını yan tarafa çevirecektir.

Doğum sonrasına hazırlık yapmaya başlayan bebek emme esnasında memeyi daha kolay kavrayabilmek amaçlı ve nefes alıp vermede zorluk çekmemek için hareket eder yani dünya için antrenman yapmaya başlar ve hareket eder kol ve bacaklarını oynatır parmağını emer.

Bebek annesinin kalp seslerini rahatlıkla duyabilmektedir hatta bu bir süre sonra bebek için öyle bir alışkanlık olur ki annesinin kalp atım sesinden rahatlar kendini güvende hisseder.

Bebeğiniz öksürme ve hıçkırma hareketleri yapabilir.

Cildi hala pürüzsüz değildir bunun için biraz daha zamanı var.

Bebeği koruyan amniyon sıvısı adı verilen sıvı sürekli kendini yenileyerek tazeler bu süre 4 saatte bir gerçekleşir.

Bebeğiniz büyümeye devam etmekte boyu 28-35 cm ulaşırken kilosuysa 700-900gr aralığında seyretmektedir.

Bu ayda Ne Gibi Kontroller Yapılır?

İdrar tahlilleri yapılır

Tansiyon ve kilo ölçümleri yapılır.

Fetus yüksekliği kontrol edilir.

Şişlik ve varis yönünden anne adayı değerlendirmeye alınır.

Bebeğin kalp atışları doktor tarafından kontrol edilir.

Bebeğin duruşu ve ölçümlerine karın muayenesi ile bakılarak kontrol edilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM