Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte 7. Ay

7 aylık gebelik dönemine anne adayları ulaştıklarında 3. Trimester döneminin içinde olurlar bu son trimester dönemidir bu dönem içinde doğum gerçekleşir. Anne adaylarının heyecanı doğum yaklaştıkça artmaktadır. Ayrıca geçen aylara göre bebek hareketleri daha net hissedilir. Bu dönemde yorgunluğunuz daha da yükselebilir bununla birlikte sırt ve bel ağrıları olabilir bakın 7 aylık gebelik döneminde başka neler oluyor.

Gebelikte 7. Ayda Anne Adayı

bu dönemde bebeğin en çok büyüdüğü zamandır bu nedenle anne adaylarının kilolarında artış görülür.

Nefes darlığı şikayetiniz artabilir bunun nedeni rahim büyüdüğü için akciğerleri sıkıştırmasıdır.

Bebek daha aktif ve büyüdüğü için hareketleri daha net hissedilir.

Gebelik hormonlarının yükselmesiyle vajinal akıntıda bir artış olabilir bu nedenle pamuklu çamaşırlar tercihleriniz olsun. Hem artan gebelik hormonları hem de hızla almış olduğunuz kilolar nedeniyle bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz.

Bacaklarda kramp, hemoroid ve varis şikayetleriniz olabilir. Bolca su içmeli ve dik durmaya çalışmalısınız. Ayrıca el ve parmaklarda  ağrı veya kasılmalar yaşanabilir.

Bu dönemde gebelik zehirlenmesi adı verilen preeklampsi konusunda dikkat etmekte büyük önem olmaktadır sizde sık tekrarlayan ve şiddetli baş ağrı, aşırı ve hızlı biçimde kiloda artış,  görmede bozukluk, yüksek seyreden tansiyon  bulguları fark ederseniz zaman kayıp etmeden doktorunuza başvurunuz gebelik zehirlenmesi hakkında buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu dönemde sıklıkla anne adaylarında görülen braxton hicks diye tanımlanan düzeniz kasılmalar meydana gelirken ciltte çatlak oluşumu, varis, basur gibi şikayetler yaşanabilmekte. Bunların yanında hazımsızlık mide sorunları, şişkinlik hala devam edebilir.

Yüzde, ellerde, bacaklarda, topuk bölgesinde, bileklerde şişliklere rastlanabilir.

Bazen aşırı halsizlik ve buna eşlik eden baş dönmesi bayılma hissi olabilmektedir.

Gebeliğin 7. Ayı 24-28 haftalara denk gelmesi açısından halk arasında şekerli su testi adı verilen ağız yolu ile alınan 50gr glukoz yüklemesi yapılarak yapılan bir test yapılması gerekmekte. Bu test anne adayında meydana gelebilecek bir şeker hastalığı ortaya koymak içi yapılmaktadır.

Yapılan 50gr glukoz yükleme testinin sonucu 140 değerinin üzerinde çıkarsa bu sefer 100gr olmak kaydıyla 3 saatlik ağızdan alınan glukoz yükleme testi yapılmaktadır. Ve çıkan sonuçlar doğrultusunda anne adayı değerlendirilir tedavi gerektiren bir durum olursa doktor tarafından tedaviye başlanır.

Göğüsleriniz bebeğinizi emzirmeye hazırlanırken clostrum isimli süt kıvamında sıvı göğüslerinizden gelebilmektedir bunun için göğüs pedi kullanabilirsiniz.

Bebekte doğuma hazırlanmaya başlamıştır bebeğinizin karnın alt kısmına doğru ilerleyerek indiğini anne adayları hissedebilirler buna angajman adı verilmektedir.

Anne adaylarında duygusal dalgalanmalar başlayabilir iyi bir anne olabilecek miyim, bebeğime yeteri kadar iyi bakabilir miyim diye endişe içine düşebilirler bunlar normal kaygılardır ancak çok aşırı derecede görülürse bir uzmana danışmakta fayda olacaktır. Ayrıca uyku sorunlarınızda başlayabilir.

Gebelikte kan uyuşmazlığı sorunu gibi bir durum söz konuysa bunun anlamı anne adayının kan gurubu rh (-) gurubuysa anne vücudu bebeğin kanını olumsuz etkileyebilecek bazı antikorlar üretmektedirler bu sorunu önlemek amaçlı immunglobulin ismi verilen bir aşı uygulanır ayrıca doğum gerçekleştikten sonra bebeğin kanı rh(+) gurubundaysa bir aşı daha olunması gerekli bu yine aynı aşı olmaktadır.

Ayrıca bu dönemde erken doğum riski de değerlendirmeye alınması gerekmekte kasılmalarınız saatte 4-5 defa ve daha fazla gerçekleşirse, kanlı akıntı gelirse, vajinadan su gelirse vakit kayıp etmeden hemen doktorunuzu aramalısınız çünkü bir erken doğum riski söz konusu olabilir.

Gebelikte 7. Ayda Bebeğiniz Neler Yapıyor

Bebek oldukça büyümüş ve gelişmeye devam etmektedir bu nedenle hareketleri daha net ve kuvvetli biçimde duyulabilir.

Cildi hala pürüzsüz değildir kırışık ve kırmızıdır pürüzsüz olması için biraz daha zamanı var.

Beyin gelişmeye devam ederken sinir sistemi de olgunlaşmasını sürdürmekte olup bebek kalp atım sesleri karına kulak konulduğunda duyulabilir seviyeye gelmiştir.

Bebeğin uyuma ve uyanma gibi eylemleri vardır ve bunu annesi fark edebilir uyuduğunda hareket etmez tekme atmaz. Ancak anne adayı bebeğinin hareketlerini düzenli kontrol etmelidir uzun süre bebek hareketlerini hissetmezse doktoruna başvurmalı.

Erkek bebeklerin testisleri skrotuma doğru inişleri başlar.  Bazen erkek bebeklerde doğum olduktan sonrada testisler inmemiş olabilir bu endişe edilecek bir durum olmayıp sıklıkla 1 yaşına kadar yerlerine inmektedirler.

Dalak tarafından yapılan kan üretim görevi artık iliklere devredilir.

Karaciğer, akciğer ve bağışıklık sistemindeki olgunlaşma sürer.

Karına güçlü bir ışık tutulduğunda bebek tepki verir ve başını çevirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM