Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte 8. Ay

Doğum iyiden iyiye yaklaşmaya başladı anne adayı ile baba adayı ve aile fertleri doğumu sabırsızlıkla beklemekte ve bebeklerini kucaklarını almak için gün saymaktadırlar. Anne adayı bu dönemde duygusal dalgalanmalar yaşayabilir. Ayrıca doğum için hazır bulunduracağınız çantayı artık hazırlamanız da fayda var. Anne adayının bebeği emzirmesi için göğüsleri hazırlık yapar ilk süt denilen clostrum sıvısı gelebilir göğüs peti kullanabilirsiniz.

Bu dönemde anne adayının tansiyon ölçümleri düzenli yapılmalı ve not edilmelidir tansiyon ölçümlerinde 14\9 değerini aşması durumunda doktora başvurulmalı özellikle küçük olan değer 9 geçmemeli.

Bebeğin hareketleri çok daha kuvvetlidir artık tamamen büyümüş olduğu için bulunduğu alana zor sığmaktadır bu nedenle eskisi kadar çok hareket edemeyecektir.

Rahmin büyümesinden kaynaklı düzensiz ve kısa süren sancılar olabilir yani yalancı doğum ağrıları olarak adlandırılır. Korkmaya gerektirecek bir durum değildir bu şayet bu kasılmalar çok sık kendini tekrar etmeye başlar size şiddetli acılar yaşatmaya başlarsa, kanlı veya pembesi renkte vajina da akıntı görülürse, karnın alt bölgesinde basınç ve ağrı eşlik ediyorsa bunlar erken doğum işaretleri olabilmekte bu tür bir durumda doktorunuz ile irtibata geçiniz.

Halk arasında gebelikte cinsellik yaşamak zararlı bir durum olarak bilinse de aslında bu yanlış bir bilgidir gebelik süresince sizi takip eden doktorunuz bir engel teşkil eden durum görmezse belirli pozisyonlarda elbette cinsel ilişki yaşanabilmekte.

Anne adaylarının kabızlıkla olan şikayetleri artabilmekte bolca su içmeli doktorun uygun gördüğü egzersizleri yapmalısınız biraz daha küçük bebeğiniz için dişinizi sıkınız. Ayrıca bunların yanında bütün anne adaylarında sıklıkla görülen gaz sancısı, mide yanması, sık idrara çıkma gibi şikayetlerde yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin sonuna doğru gelindiğinde rahim büyümüştür ve bu nedenle diğer organlara baskısı da artmış olacaktır özellikle akciğerlere ve dolaşım sistemine baskı yapmasından kaynaklanan bel ve sırt ağrıları meydana gelebilmekte. Ayrıca vücudun denge merkezide değişmiştir.

Karın oldukça büyümüş olmasından yatar pozisyonda daha rahat yatamazsınız ama bebeğiniz için karının sol tarafına yatmaya çalışın bu rahme giden kan akışını hızlandırır.

El, ayak ve ayak bilekleri ayrıca yüz bölgesinde şişlikler meydana gelebilir. Bacaklarda varisler görülebilir.

Gebelikte 8. Ayda Bebeğiniz Neler Yapıyor?

Bebeğiniz iyice büyüdü artık neredeyse doğum için hazır beklemekte bu nedenle daha güçlü hareketleri olacak fakat yeri daraldığı için daha az hareket edecektir.

Duyma yeteneği gelişmiştir ve dışarıda olup bitenleri duyar onunla konuşun sevginizi gösterin güzel müzikler dinletin. Ayrıca bebek artık ışığı ayırt edebilir yani aydınlık ve karanlığı anlayabilmektedir.

Bebeği korumakla yükümlü olan amniyon sıvısı en üst seviyede bu dönemde bulunur.

Anne adayları özellikle bu dönem içinde bebek hareketlerini takip etmeli bebek uzun süre hareketsiz kalır veya her zamankinden daha fazla hareket ederse bunun yanında uzun zaman hiç hareket etmemişse bir bardak süt için bir saat bekleyin hala bir kıpırtı yoksa hemen doktorunuza ulaşın.

Önceki aylarda hep dediğim cildinin pürüzsüz olması için zamanı var demiştim işte o dönem geldi artık yavş, yavaş cildi yumuşacık olmaya ve pürüzsüz bir hal almaya başlıyor. Onu koruyan lanugo tüyü olarak adlandırılan maddeden kurtulmaya başlamıştır çünkü artık vücut sıcaklığını kendisi ayarlayabilmekte.

Bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam eder ve kendi antikorlarını üretme yeteneğini kazanır.

Bu dönemde erken doğum olsa bile artık bebeğiniz dünyaya geldiğinde yaşayabilecek güce ve yeteneğe sahiptir.

Ayrıca bu dönemde kemik gelişimi için bebek kalsiyuma gereksinim duyacaktır annesinin kalsiyum depolarına yönelir annenin bu durumda yeterince kalsiyum alması gereklidir.

Bebeğin boyu 40-45cm ulaşırken ağırlı ise 2000gr-2500gr arasında değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM