Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte 9. Ay

Gebelikte 9. Aya geldiğinize göre hala gebeliğiniz devam etmektedir aslına bakarsak bir çok gebe 9 aya gelmeden doğumunu gerçekleştirmekte. Bebeğiniz doğumu hazır ve doğmak için sabırsızlıkla beklemekte anne adaylarının da sabrı neredeyse tüketmek üzere ve aşırı bir heyecanla bebeklerini kucaklarına almayı beklemektedirler hayırlısıyla bir kucağıma alıyım dediğinizi duyar gibi oldum şimdi bu ayda sizin ve bebeğinizde ne gibi değişimler var onlara bir bakalım.

Anne adaylarının özellikle bu dönemde dikkat etmeleri ve birbirinden ayırt etmeleri gereken yalancı doğum ağrıları ile gerçek doğum ağrıları yaşayabilirler peki bu bunları nasıl ayırt edebilirsiniz öncelikle gerçek doğum sancılarının araları düzenlidir ve sık gerçekleşir ayrıca şiddeti giderek artar bu sancılar 10 dakika içersinde 3 kez duyulması normal karşılanır ve her kasılma süresi 50 saniye kadar devam etmektedir. Yalancı doğum sancıları yaşadığınızı ise şu belirtilerden anlarsınız düzensiz olan sancılardır ayrıca sancı aralıkları uzundur sık değildir aynı zamanda sürekli aynı seviyede ki şiddetle devam ederler.

Gerçek doğum sancılarının bir diğer önemli özelliklerinden birisi dinlendiğinizde hafiflemez yada kaybolmazlar. Düzenli biçimde giderek artarak devam eden sancılardır bu nişan bozulması olarak adlandırılıp bilinen hafif biçimde sümüksü kıvamda akıntı serviksteki bebek tarafından koruyucu tıkacın atılması ile suyun boşalmasıdır. Sıklıkla nişan gelmesini takip eden 2 gün içerisinde doğum gerçekleşir.

Bu durumda hemen doktorunuzu aramalısınız ve doğum çantanızı yanınıza alarak hastaneye gidilmelidir. Doğum başladığında vajina yaklaşık 10cm kadar açılacaktır bu doğumun ilk aşaması olan bir durumdur.

Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi kabızlık, hazımsızlık gibi şikayetler devam edebilmekte.

İştahta bir azalma veya artma görülebilmekte. Bacak bölgesinde varis oluşumları ve hemoroid oluşumları daha fazla meydana gelebilir.

Hem doğum yaklaştığı için heyecanınızdan hem de karın çok büyüdüğü için rahat pozisyonda yatamamaktan uyku sorunları oluşabilir.

Gebelikte 9. Ayda Bebeğiniz Neler Yapıyor?

Gebeliğin son ayı olan bu dönemde bebek gelişimini tamamlamıştır.

Kafasının kemikleri yumuşak haldedir bunun nedeni doğum kanalından rahat şekle geçebilmektir ayrıca doğum kanalına inmiş başı bu kanala bakar durumdadır. Ve artık bir an önce doğmak ister çünkü bulunduğu alan ona resmen artık dar gelmeye başlamıştır alanı iyice daralmıştır. Vücut ısısını ayarlamaya yardımcı olan lanugo tüylerinden kurtulmuştur ayrıca bu tüyler bebeğin ilk dışkısını bağırsaklarda oluşturmaktadır bebekler anne karnında dışkılama yapmazlar sıklıkla doğumdan sonra 24 içerisinde ilk dışkılama işlemini yaparlar.

Bebek 45-50 cm boyutlarına gelmiş kilosu ise 2700-3500gr ağırlığında seyretmektedir.

Beyin gelişimi hala devam etmekte olup bebeklerin doğduktan sonra iki yıl daha beyin gelişimleri devam etmektedir.

Böylece bu zorlu süreç olan 9 ay on günlük dönemi atlatmış bulunmaktasınız bütün anne adaylarına bebekleri hayırlı olsun Allah anneli ve babalı büyütsün diyorum ayrıca sağlıklı uzun ömürler diliyorum bebeğinizin artık tadını çıkartın çünkü bebek dünyada olan en mucizevi bir olaydır bu gebelik süresince olan değişimlere hayran kalmamak elde değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM