Gebelikte Ağız ve Dudak  Kuruluğu Nedenleri

  • 12 Ocak 2017
  • 390 kez görüntülendi.
Gebelikte Ağız ve Dudak  Kuruluğu Nedenleri

Gebelikte ağız ve dudak  kuruluğu nedenleri? Gebelikte ağız ve dudak kuruluğu belirtileri nelerdir? Peki gebelikte ağız kuruluğu nasıl tedavi edilir? Sorularının yanıtları yazımızda.

Gebelikte ağız kuruluğu ve dudaklarda oluşan kuruluk anne adaylarının sıkça karşılaştıkları bir sorun olarak karşımıza çıkmakta. Aslına bakılırsa bu şikayetin net bir sebebi ortaya konulmamıştır ancak gebelik döneminde vücut her zamankinden daha fazla sıvı ihtiyacı duyduğu için vücut doğal olarak bir tepki vermektedir diye açıklanmaktadır. Gebelik dönemlerinde anne adaylarının gebelik şekeri rahatsızlığı mevcutsa bunun belirtisi olarak ağız kuruluğu yaşayabilirler. Gebelik şekeri rahatsızlığı olan anne adayları doktorunun uyguladığı tedavi ile şeker seviyesini istenilen aralıkta tutarak ağız kuruluğu şikayetini azaltabilir hatta ortadan kaldırabilir.

Gebelikte ağız ve dudak kuruluğu belirtileri nelerdir?

Konuşmada güçlük, ağız kokusu, dudak bölgesinde çatlama, dilde yapışma hissi, susuzluk çekerek su içme isteklerinin artması gibi yakınmalar meydana gelmektedir.

Peki gebelikte ağız kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Anne adayları meydana gelen şikayetlerini minimuma indirmek ve azaltmak için öncelikle bol su içmeleri gerekmektedir. Tartışmasız gebelikte bol su içmenin önemi büyüktür. Gebelikte bol su içmenin faydaları sayfamıza ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak dışarıya çıkıldığında mutlaka yanınıza bir şişe su almalısınız. Gebelikte ağız bakımına önem verilmeli düzenli diş fırçalama alışkanlığı edinilmelidir. Gebe kalmadan önce sigara kullanan ve alkol alışkanlığı olan anne adaylarının bu alışkanlıklarını terk etmeleri bebekleri ve kendi sağlıkları için önem taşımaktadır. Yapılan bütün önlemler sonucunda hala şikayetler devam ediyorsa anne adayında ağız ve diş sağlığı açısından farklı bir sorun meydana gelmiş olabilmektedir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya gelen anne adayı mutlaka doktora başvurmalı ve altında yatan neden ortaya çıkarılıp tedavi edilmelidir.

Örneğin burundan nefes alıp vermeyi engelleyen ve zorlaştıran bir rahatsızlık söz konusu ise sürekli ağız yolu ile nefes alıp verileceğinden gebelikte ağız ve dudak kuruluğu şikayetleri oluşacaktır.bu gibi gebelikte ağız kuruluğu olan anne adayları bir KBB uzmanına başvurarak tedavi olabilirler.

Hamilelikte ilaç kullanımı >>> konumuz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats